تغییر نگاه کُردهای سوریه به بشار اسد و روسیه

سرویس جهان- فرمانده نیروهای کرد-عرب سوریه می گوید اگر کردها با ترکیه به توافق نرسند و آمریکا سوریه را ترک کند، آنها تعامل با بشار اسد و روسیه را به زندگی کردن تحت فرمان ترکیه ترجیح می دهند.

سرویس جهان- فرمانده نیروهای کرد-عرب سوریه می گوید اگر کردها با ترکیه به توافق نرسند و آمریکا سوریه را ترک کند، آنها تعامل با بشار اسد و روسیه را به زندگی کردن تحت فرمان ترکیه ترجیح می دهند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، بعد از ماهها گفتگو میان ترکیه و آمریکا بر سر وضعیت شمال سوریه، دو طرف بر سر ایجاد منطقه امن عاری از وجود نیروهای کرد به توافق رسیده اند و مراحل اولیه آن به اجرا در آمده است. مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از نیروهای کرد و عرب درباره عمق منطقه امن به تلویزیون سی ان ان گفته است که عمق منطقه امن در برخی نقاط 5 کیلومتر و در برخی نقاط دیگر در نوار مرزی میان سوریه و ترکیه حدود 12 کیلومتر است.

وی در مصاحبه با سی ان ان گفت که اگر اقدامات صورت گرفته در مورد منطقه امن شمال سوریه به هم بخورد و آمریکا سوریه را ترک و کردها را رها کند، نیروهای تحت امر وی چاره ای ندارند برای در امان ماندن از ترکیه با بشار اسد، رییس جمهور سوریه و نیز روسیه، حامی سوریه تعامل و توافق کنند. البته وی اشاره کرد که این انتخاب به معنی انتخاب بین بدتر(ترکیه) و بد( سوریه و روسیه) خواهد بود.

فرمانده نیروهای SDF تاکید کرد که کردها و اعراب توسل به روسیه و روسیه را به زندگی کردن تحت فرمان ترکیه در شمال سوریه ترجیح می دهند.

مظلوم کوبانی خطاب به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و کنگره آمریکا گفت آنها باید از حقوق کردها در سوریه حمایت کنند و به نقش مهم آنها در مبارزه با داعش اعتراف کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که اعتماد آنها به آمریکا در مورد توافق با ترکیه بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و کاستن از تنشها موجب ایجاد واکنش های مسئولیت پذیرانه از سوی آمریکا شود اما مقامات ترکیه همچنان اظهارات تحریک آمیز در مورد شمال سوریه بیان می کنند.

مظلوم کوبانی بزرگترین نگرانی کردها را احتمال اقدام نظامی ترکیه علیه کردها عنوان کرد چرا که به گفته وی، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هر روز کردها را تهدید می کند و نگرانی از حمله ترکیه میان مقامات آمریکایی افزایش یافته است.

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه هشدار داد که تهدیدهای ترکیه داعش را جسورتر کرده و این گروه تروریستی خود را برای تهاجم جدید در شمال سوریه آماده کرده است.