موضع متفاوت دو دولت در کانادا نسبت به کردها

سرویس جهان- نشریه نشنال پست کانادا نوشت در حالی دولت محافظه کاران کانادا سلاح هایی به ارزش میلیون ها دلار در اختیار کردها قرار داده است، دولت جایگزین به رهبری لیبرالها همه کمک های نظامی کانادا به کردها را در جریان جنگ با داعش متوقف کرد.

سرویس جهان- نشریه نشنال پست کانادا نوشت در حالی دولت محافظه کاران کانادا سلاح هایی به ارزش میلیون ها دلار در اختیار کردها قرار داده است، دولت جایگزین به رهبری لیبرالها همه کمک های نظامی کانادا به کردها را در جریان جنگ با داعش متوقف کرد.

​​​​​​​  به گزارش زریان موکریان به نقل از کردپرس، دولت کانادا از سال 2014 با اعزام نیروهای ویژه به اقلیم کردستان، اقدام به آموزش نظامی نیروهای کرد کرد. کانادا این اقدام را تحت رهبری ائتلاف مبارزه با داعش انجام داد. با این حال، کمک 9.5 میلین دلاری کانادا که شامل ارسال سلاح های نیمه سنگین و مهمات بود هیچ وقت به اقلیم کردستان نرسید و دولت جدید کانادا به رهبری لیبرالها اجازه صدور این سلاح ها به اقلیم کردستان را به دلیل اعتراض دولت مرکزی عراق صادر نکرد.

نشریه نشنال پست کانادا با اشاره به سخنان اخیر جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا درباره ادامه حمایت این کشور از متحدان این کشور در جنگ با داعش که کردها را هم در بر می گیرد، نوشت: اما دولت کنونی کانادا به رهبری لیبرالها و در راس آن جاستین ترودو، در چهار سال گذشته در راستای کاهش و متوقف کردن حمایت این کشور از شرکا از جمله کردها تلاش کرده است.

این نشریه به استناد مصاحبه با شرکت های خصوصی اسلحه سازی کانادا و نیز گزارش های دولت این کشور گزارش داد دولت کنونی کانادا نه تنها تلاش ها برای کمک نظامی به کردها را به یاس تبدیل کرده است بلکه قول های قبلی دولت کانادا را نسبت به تحویل سلاح به کردها نادیده گرفته است.

این نشریه در ادامه گزارش خود نوشت: دولت قبلی کانادا به رهبری محافظه کاران، جت های این کشور را برای کمک به نیورهای کرد سوریه به جنگ با داعش فرستاد و دولت این کشور همچنین تیم های نیروهای ویژه را برای آموزش نیروهای پیشمرگ به اقلیم کردستان فرستاد. همزمان، شرکت های خصوصی اسلحه سازی کانادا، دو محموله سلاح در سال های 2015 و 2016 به ارزش 2 و 1.3 میلیون دلار برای نیروهای کرد عراق ارسال کردند.

این نشریه کانادایی در ادامه با انتقاد از موضع دولت کنونی نسبت کردها، نوشت: دولت کنونی به رهبری جاستین ترودو به ماموریت جت های این کشور در حمایت از نیروهای کرد سوریه پایان داد و در سال 2018 نیز آموزش نظامی نیروهای ویژه کانادا به نیروهای پیشمرگ را تعلیق کرد و به جای عمل کردن به وعده اش برای کمک نظامی به کردهای عراق، این کمکها را روانه بغداد کرد.

نشنال پست با اشاره به انبار شدن کمک های نظامی کانادا به اقلیم کردستان در مونترال این کشور نوشت: کمک تسلیحاتی وعده داده شده دولت کانادا به کردهای عراق به ارزش 9.5 میلیون دلار هیچ وقت به دست نیروهای پیشمرگ نرسید.