افزایش آب سد مهاباد اما کاهش سهمیه کشاورزان

سرویس موکریان_ معاون اداره امور آب مهاباد از افزایش حجم آب مخزن دریاچه سد مهاباد و کاهش آب رها شده برای کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

سرویس موکریان_ معاون اداره امور آب مهاباد از افزایش حجم آب مخزن دریاچه سد مهاباد و کاهش آب رها شده برای کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

  به گزارش زریان موکریان،   بهمن میلادی روز ‌دوشنبه 23خردادماه گفت:   هم اکنون حجم آب مخزن دریاچه سد مهاباد به ۱۵۰ میلیون متر مکعب رسیده که این مقدار ۲۳ میلیون متر مکعب بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

میلادی در ادامه گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته همین موقع ۱۲۷ میلیون متر مکعب آب در مخزن سد مهاباد ذخیره شده بود.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون ۳۷ میلیون مترمکعب آب از سهمیه ۹۰ میلیون متر مکعبی و با درخواست کشاورزان از این سد رها سازی شده که این مقدار در مدت مشابه سال قبل ۴۰ میلیون متر مکعب بود.

پیشتر «جلال محمودزاده» نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی از کاهش ۵۵ میلیون مترمکعبی سهمیه آب کشاورزی این شهرستان توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داده بود و آن را «غیرمنطقی و غیرقابل قبول»  خوانده بود.  

  محمودزاده در جلسه شورای کشاورزی که با حضور رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس و شماری از تولیدکنندگان بخش کشاورزی جنوب آذربایجان غربی در مهاباد برگزار شد، گفت: کاهش این میزان آب از سهمیه کشاورزی که از محل سد مهاباد تامین می‌شود ظلم بزرگی به تولیدکنندگان این حوزه است.

 وی گفت: میزان کاهش سهمیه آب کشاورزی از ۱۴۵ میلیون به ۹۰ میلیون مترمکعب در حالی توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه صورت می‌گیرد که اقدامی از سوی دولت برای توسعه آبیاری تحت فشار در این شهرستان انجام نشده است.

 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: هم اکنون از مجموع ۱۲ هزار هکتار اراصی کشاورزی دشت مهاباد تنها حدود ۵۰۰ هکتار به آبیاری تحت فشار تبدیل شده که این مقدار قابل پذیرش نیست.

  سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

#مهاباد #اخبار_مهاباد #زریان #سد_مهاباد #ستاد_احیای_دریاچه_ارومیه #ارومیه