کولبرها انواع مرگ را تجربه می کنند

 مرگ دو کولبر سردشتی به‌علت غرق شدن در رودخانه

سرویس موکریان_ دو کولبر سردشتی به علت سقوط در رودخانه جان خود را از دست دادند.

سرویس موکریان_ دو کولبر سردشتی به علت سقوط در رودخانه جان خود را از دست دادند.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، شب گذشته دو كولبر اهل روستای دوله‌‌‌توی سردشت با نام‌های "اسکندر محمد" ۳۳ ساله و "ابوبکر محمد" ۳۶ ساله به هنگام کولبری در ارتفاعات مرزی سردشت به داخل رودخانه قاسمەرەش سقوط کرده و جان خود را از دست دادند.

جسد یکی از کولبرها پیدا شده و جسد کولبر دوم تاکنون پیدا نشده است.

 هفته گذشته نیز یک کولبر  بوکانی و پدر دو کودک در ارتفاعات مرزی بانه  یخ زد و جان خود را از دست داد.

 ۲۳ بهمن ماه نیز یک کولبر ۴۳ ساله  مریوانی به علت  سقوط از ارتفاعات تته جان خود را از دست داد.

دی ماه نیز  پنج کولبر ارومیه ای به علت  سقوط بهمن در ارتفاعات مرزی ترکیه با ایران جان خود را از دست دادند.

به دنبال مرگ این پنج کولبر ارومیه ای، روزنامه اعتماد   در گزارشی با تیتر «مرگ مضاعف» از کشته شدن کولبران با تیر مستقیم مرزبانان ترکیه خبر داد و نوشت : از ابتداي سال 2020 ميلادي (بهمن 1398) تا 29 دي 1399، 16 كولبر در نوار مرزي ايران و تركيه، هدف شليك مستقيم مرزباني تركيه قرار گرفته‌اند و از اين تعداد، 5 نفر كشته و 11 نفر مصدوم شده‌اند.

روزنامه مردم سالاری نیز روز گذشته در گزارشی از کشته شدن 37 کولبر در کردستان با تیر مستقیم خبر داد و نوشت: «فعالان حقوق بشری کرد میانگین آمار کولبران کشته و زخمی ‌را بسیار زیاد می‌دانند. آنها معتقدند بر پایه آماری که ثبت کرده‌اند طی شش ماه نخست سال ١٣٩٩ در مجموع ١٤٣ کولبر در کردستان هدف گلوله قرار گرفتند که ۳۷ نفر از آنها کشته و بقیه مجروح شده‌اند. سقوط از پرتگاه، غرق شدن در رودخانه، یخ‌زدن در برف و کولاک، گرفتار بهمن و ریزش کوه شدن، رفتن بر مین‌های بجا مانده از جنگ ایران و عراق از دیگر خطراتی است که جان و سلامت کولبران را تهدید می‌کند.»