بازار کردستان عراق، دروازه توسعه شهرهای کردنشین ایران / حاج انور حبیب زاده

سرویس مقاله ـاین یادداشت به قلم حاج انور حبیب زاده رایزن بازرگانی ایران در کردستان عراق و نماینده مردم بوکان در دوره های پنجم و هفتم مجلس شورای اسلامی نوشته شده و در اختیار زریان موکریان قرار گرفته است.

سرویس مقاله ـاین یادداشت به قلم حاج انور حبیب زاده رایزن بازرگانی ایران در کردستان عراق و نماینده مردم بوکان در دوره های پنجم و هفتم مجلس شورای اسلامی نوشته شده و در اختیار زریان موکریان قرار گرفته است.

​​​​​​​در روز های اخیر خبری در فضای مجازی منتشر شد  که حکومت ترکیه از کمپینی که برای تحریم کالاهای این کشور - در واکنش به تجاوز غیرقانونی اش  به شمال سوریه- در اقلیم کردستان  عراق به راه‌ افتاده به شدت نگران است تا جایی که چند هیئت را به اقلیم کردستان فرستاده و از مقامات اقلیم کردستان  عراق خواسته است برای پایان دادن به این کمپین اقدامی انجام دهند.

در صورت موفقیت این کمپین،  مصرف کنندگان در کردستان عراق محصولات ترکیه  را پس می زنند و به دنبال جایگزین برای این محصولات می گردند و محصولات ایرانی بهترین جایگزین هستند 0  شهرهای کردنشین ایران نزدیک به کردستان عراق نیز بیشترین توانایی را برای ارائه محصولات ایرانی دارند.  

   بازار کشور عراق و مناطق کردنشین آن ،  به سبب همجواری، همواره  فرصتی برای عرضه محصولات ایرانی بوده است . در سالهایی که به عنوان رایزن بازرگانی ایران در اقلیم کردستان عراق مشغول به کار بوده ام همیشه پتانسیل حضور ایرانیها در کردستان عراق را به وضوح دیده ام . اما این پتانسیل هیچگاه بالفعل نرسیده است و کردستان عراق بیشتر  به محل مهاجرت نیروهای کار ما تبدیل شد.

واضح است که موقعیت جغرافیایی پتانسیلی است که در صورت فعال شدن می تواند تاثیر به سزایی در رفاه ، توسعه،  آسایش و آرامش شهروندان یک منطقه داشته باشد. همجواری و نزدیکی بوکان به کردستان عراق  به ویژه از مسیر سردشت و قرار گرفتن بوکان در کریدور غرب کشور ظرفیت بالقوه ای برای  توسعه و آبادانی این شهرایجاد کرده است. اما این ظرفیت به علت نگاه همیشگی مسئولان به دریافت برنامه و اعتبارات از تهران مغفول مانده است.

تجربه عینی کشورهای مختلف نشان داده است که مناطق مرزی با ایجاد شرکتهای توزیع و پخش، به تبادلات مرزی روی می آورند و می توانند با ارزش افزوده و سود حاصله ناشی از این تبادلات، ضمن رسیدن به رفاه نسبی و اشتغال زایی به سمت تولید بومی نیز گام بردارند. البته این امر در گرو رایزنی با مسئولان کردستان عراق جهت در نظر گرفتن امتیازات، برای تجار ایرانی و ایجاد دروازه های مرزی رسمی است.

همچنین در شهرکهای صنعتی شهرهای کردنشین ایران مانند بوکان می توان زیر ساختهای مناسب برای تولید محصولات مختلف لبنیاتی، آرایشی و... ایجاد کرد و این محصولات را به علت نزدیک بودن با کمترین هزینه به کردستان عراق صادر کرد.

همزمان با  تبادلات مرزی، با صادر کردن محصولات شهرکهای صنعتی شهرهایی چون بوکان می توان سرمایه گذاران کردستان عراق را به  سرمایه گذاری در طرحهای عمران شهری، گردشگری و تفریحی جذب کرد.مثلا هم اکنون شهرداری بوکان در تلاش است که برای طرح تفريحي توريستي  پارك آبي در مسیر شاهین دژ سرمایه گذار جذب کند و با توجه به مشابهت های فرهنگی و زبانی سرمایه گذاران کردستان عراق بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در این پروژه است . در زمان حضورم در کنسول گری ایران در کردستان عراق اشتیاق فراوانی در بین سرمایه گذاران کردستان عراق برای حضور در شهرهای کردنشین ایران مشاهده کردم که با رایزنی و زمینه سازی می توان آنها را به راحتی برای سرمایه گذاری در بوکان جذب کنیم تا هم در ساخت بوکان مشارکت داشته باشند هم در اشتغالزایی و توسعه بوکان ما را یاری دهند.