رونمایی از آلبوم هنرمند کورد در شیراز

سرویس ایران-هنرمند کُرد از انتشار آلبوم موسیقیش خیر داد.

سرویس ایران-هنرمند کُرد از انتشار آلبوم موسیقیش خیر داد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان،آلبوم « مهرانه های ماه » اثری ازگروه موسیقی «روچَن » به آهنگسازی ، تنظیم و خوانندگی « مجتبی قلی پور» و دف نوازی « حسین رضائی نیا» که به تازگی ازسوی مؤسسه فرهنگی هنری « نغمه هزاردستان» منتشرشده است ، پنج شنبه 7 شهریور، ساعت 30/20 درکافه موسیقی گوشه پردیس فرهنگی سینمائی هنرشهرآفتاب شیراز رونمایی می شود.

مجتبی قلی پور ضمن اعلام این خبر درباره این آلبوم پرداخت و گفت : این آلبوم ، دربردارنده 7 قطعه درحوزه موسیقی مقامی است و سازهای تنبور و دف درآن محوریت دارند. وی درادامه ضمن اشاره به حضوربرجسته « حسین رضائی نیا» با سازدف و سازهای کوبه ای به معرفی دیگرهنرمندانی که با وی درتولید این آلبوم مشارکت داشته اند پرداخت و گفت : دراین آلبوم هنرمندان دیگری شامل : علی رضائی و علیرضا تذکر به عنوان تنبورنوازان و هم آوایان ، حسین جعفری هم آوا ، ، کوروش وفا طراح جلد و گرافیک ، صادق نوری صدابردار و معین هاشمی نسب به عنوان عکاس مشارکت داشته اند.

قلی پور، قطعه سودای دلبر، که براساس یک آهنگ فولکلورکردی تنظیم و اجرا کرده و به عباس کمندی ، موسیقیدان ، ترانه سرا و خواننده معروف کرد، ، تقدیم شده است را یکی ازقطعات برجسته آلبوم « مهرانه های ماه » عنوان کرد و سپس به اجرای تصنیف کاروان براساس شعری به همین عنوان از نیمایوشیج با آهنگسازی خودش و تنظیم علی رضائی اشاره کرد و گفت : دراین قطعه ازسازتنبور ، که یک سازآئینی است، دراجرای قطعه ای براساس شعرنو بهره برده ایم.

مجتبی قلی پورسپس به معرفی دیگرقطعات این آلبوم پرداخت و گفت : تصنیف لایتناهی براساس شعری ازمولانا ، قطعه بی کلام نو ، تصنیف عشاق براساس شعری ازحافظ، قطعه بی کلام چوپی (با الهام ازمقام‌ سماع ) ، ساز و آواز براساس شعری ازحافظ ، ازدیگرقطعات این آلبوم هستند.

مجتبی قلی پوردرادامه به استفاده ازریتم های 10 و16 ضربی موسیقی کردی ، ریتم های آئین سماع و مقامات تنبوردراین آلبوم اشاره کرد و اظهار داشت : جملات سازتنبور بنا به ویژگی موسیقی آئینی که درآن ازاین ساز استفاده می شود، خیلی تکراری است .به همین دلیل ، ضمن حفظ هویت و ماهیت اصیل این ساز، سعی کردیم تا آنجا که این سازجای انعطاف دارد و باعث سوق یافتن شیوه نوازندگی مان به سمت سازهای موسیقی غربی  نشود ، تنوعی در ریتم ها و جمله بندی ها ایجاد کنیم تا این سازبرای نسل جوان قابل پذیرش تر و جذاب ترشود. درواقع ، با تلفیق ریتم ها و فضاهای تازه ، سعی کردیم پویائی خاصی درنوازندگی این سازایجاد کنیم تا مخاطب جوان ارتباط بهتری هم با این سازاصیل آئینی پیدا کند.

قلی پور، با اشاره به نقش بسیارکارساز و تعیین کننده « حسین رضائی نیا» دراین گروه و تولیداین آلبوم خاطرنشان کرد : حضورهنرمندانه ایشان که ازهنرمندان برجسته دف نواز است ، یکی ازنقطه قوت های این آلبوم و گروه است . « حسین رضائی نیا» با قدرت نوازندگی و ذهنیت پرتنوع ریتیمیک اش ، باعث شد که آلبوم متنوع تر شود.

قابل توجه است ، مجتبی قلی پور، متولد1368 شیرازاست اما اصالت کردی دارد و به همین دلیل ، به موسیقی مقامی کردی گرایش دارد. وی از9 سالگی شروع به نواختن تنبورکرده و تاکنون نزداساتید برجسته این ساز ازجمله « کیخسرو پورناظری»  و « علی اکبر مرادی » به فراگرفتن نوازندگی تنبور وکسب ظرافت های آن پرداخته است. قلی پور، لیسانس موسیقی دارد و کارشناس تاراست.وی گروه تنبورنوازان «روچَن » را درسال 1389 تاسیس کرد و سابقه حضوردرفیلم سینمائی «راه رفتن روی سیم » اثر«احمدرضا معتمدی » را هم به عنوان مشاورموسیقی و بازیگر نقش مدرس تنبورنواز این فیلم دارد.

قابل توجه است ، عموم علاقمندان برای حضوردراین برنامه می توانند به کافه موسیقی گوشه پردیس فرهنگی سینمائی هنرشهرآفتاب شیراز به نشانی : شیراز ، انتهای بلواردکترحسابی ، روبروی شهرک گلستان ، ابتدای شهرک صدرا ، مجتمع بزرگ خلیج فارس ، بلوک ۷ مراجعه گنند.