گلایه ی کوردهای سوریه از سازمان بهداشت جهانی

سرویس جهان- مقامات کرد سوریه می گویند سازمان بهداشت جهانی از همکاری رسمی و مستقیم با اداره خودگردان کردی در مورد بیماری کرونا خودداری می کند.

سرویس جهان- مقامات کرد سوریه می گویند سازمان بهداشت جهانی از همکاری رسمی و مستقیم با اداره خودگردان کردی در مورد بیماری کرونا خودداری می کند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، کردهای سوریه بعد از بیرون راندن داعش از مناطق شمال سوریه، سیستم خودگردانی در این مناطق ایجاد کرده اند. کردهای سوریه می گویند نهاهای بین المللی بویژه نهادهای وابسته به سازمان ملل اداره خودگردان کردی را به رسمیت نمی شناسند. در نتیجه، این نهادها از همکاری مستقیم با آنها خودداری می کنند.

با توجه به شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان و خطر ورود آن به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، داشتن امکانات لازم برای محافظت از جمعیت ساکن در مناطق تحت کنترل کردها اهمیت زیادی دارد. اما مقامات کرد سوریه به پژوهشگر موسسه امریکن اینترپرایز گفته اند امکانات زیادی در اختیار ندارند و تنها امکاناتی که در اختیار دارند تب سنج است که برای اندازه گرفتن دمای بدن افراد استفاده می شود.

سازمان بهداشت جهانی به کشورهای مختلف برای مبارزه با ویروس کرونا، لوازم پزشکی از جمله کیت تشخیص ویروس در بدن افراد و یا لوازم حفاظتی برای بیمارستان ها ارسال کرده است.

مقامات ارشد اداره خودگردان کردی در شمال شرق سوریه به موسسه امریکن اینترپرایز گفته اند نهادهای بهداشتی بین المللی و وابسته به سازمان ملل مانند سازمان بهداشت جهانی آن گونه که با دولت سوریه همکاری مستقیم می کنند با ما چنین تعاملی ندارند زیرا ما را به رسمیت نمی شناسند.

اداره خودگردان کردی که از این امکانات محروم است سعی کرده است با تمهیدات دیگری از جمله محدود کردن ارتباط با اقلیم کردستان و بستن مدارس و یا تشدید اقدامات امنیتی از شیوع احتمالی بیماری جلوگیری کند.

مقامات کرد سوریه به این موسسه گفته اند تنها آزمایشگاه تشخیص بیماری در دمشق قرار دارد و نمونه ها به سازمان بهداشت جهانی داده می شود. کردها می گویند اعلام نتیجه نمونه آزمایشاتی که در مناطق کردنشین سوریهگرفته می شود به یک هفته زمان نیاز دارد.