با نادیده گرفتن مخالفت مدیران شهری بوکان

معاون استاندار آذربایجان غربی و میراث فرهنگی چوب حراج به آخرین تفرجگاه طبیعی کوسه بوکان زدند

​​​​​​​سرویس موکریان- درحالی که مدیران شهری بوکان چندین سال است با واگذاری آخرین تفریجگاه عمومی کوسه به یک شهروند مخالفت می کنند معاون توسعه و برنامه ریزی استاندار به همراه میراث فرهنگی این استان چوب حراج به این تفرجگاه زدند و حکم تخریب آن را به بهانه سرمایه گذاری صادر کردند.

​​​​​​​سرویس موکریان- درحالی که مدیران شهری بوکان چندین سال است با واگذاری آخرین تفریجگاه عمومی کوسه به یک شهروند مخالفت می کنند معاون توسعه و برنامه ریزی استاندار به همراه میراث فرهنگی این استان چوب حراج به این تفرجگاه زدند و حکم تخریب آن را به بهانه سرمایه گذاری صادر کردند.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، داستان واگذاری 3000 مترمربع از آخرین تفرجگاه طبیعی و عمومی منطقه گردشگری کوسه واقع در ابتدای ورودی جاده کیوه ره ش به «شورش فاروقی» برای احداث خانه های بوم گردی و رستوران سنتی، به سال 1394 بر می گردد.

در آن سال  کمیته راهبری سرمایه گذاری شهرستان بوکان این پروژه را تایید کرد و یک سال بعد راه و شهرسازی اعلام کرد که زمین متعلق به شهرداری نیست و قابلیت واگذاری دارد. همزمان شهرداری بوکان نیز با این پروژه موافقت کرد و درخواست کرد سرمایه گذار خسارت احتمالی به آلاچیق های نصب شده در این تپه را جبران کند.  

  سرمایه گذار در سال 96 موافقت «جمال خسروی» فرماندار وقت بوکان را برای اجرای پروژه کسب می کند و با حمایت های همه جانبه اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غریی موفق می شود موافقت اصولی   برای اجرای پروژه را کسب و آن را تمدید کند و در بهمن ماه همان سال طرح در شورای سرمایه گذاری استان مطرح و این شورا نیز با آن موافقت می کند.

«شورش فاروقی» در مناقصه واگذاری زمین مورد نظر برنده اعلام می شود و زمین با قیمت هر مترمربع 80 هزار تومان به وی فروخته می شود.راه وشهرسازی بوکان از تهیه پیش نویس قرارداد خودداری می کند.  این امر صدای اداره کل میراث و گردشگری استان آذربایجان غربی را در می آورد و بر خلاف عرف غیر اداری در نامه ای  به معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار آذربایجان غربی تسریع در تهیه پیش نویس قرار داد توسط راه و شهرسازی بوکان را خواستار می شود.

«جمال خسروی» فرماندار وقت بوکان در آخرین روزهای اداری سال 97 در مخالفت با این طرح نامه نگاری می کند و  به فروخته شدن این زمین به ارزشی چند برابر کمتر از ارزش واقعی خود اعتراض می کند و می گوید: این زمین تفرجگاهی عمومی است و اجرای هر گونه طرح در آن منوط به هماهنگی با مدیریت شهری بوکان است.

اردیبهشت ماه امسال نیز «لقمان خسروپور» سرپرست فرمانداری بوکان در نامه ای ضمن تاکید بر بکرماندن این تفرجگاه عمومی، اعلام کرد واگذاری این زمین سبب تنشهای اجتماعی در سطح شهر بوکان می شود و زمین جایگزینی به سرمایه گذار معرفی کرد.

سرمایه گذار زمین جایگزین را قبول نمی کند و خردادماه  مسئولان استانی بار دیگر بر خلاف نظر مدیریت شهری بوکان تصمیم می گیرند و در جلسه ای که با ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار آذربایجان غربی که هم اکنون در زندان به سر می برد، با واگذاری زمین مورد نظر موافقت می شود و راه و شهرسازی ملزم به این واگذاری می شود و در تیرماه با سرمایه گذار قرارداد عقد می شود و 3000 مترمربع زمین از بهترین منطقه گردشگری کوسه به قیمت حدود 250 میلیون تومان به «شورش فاروقی» فروخته می شود.

در آخرین تلاشها برای جلوگیری از تخریب آخرین تفرجگاه طبیعی و عمومی بوکان، راه و شهرسازی بوکان علی رغم فشار مسئولان استانی هنوز زمین را واگذار نکرده است و شهرداری بوکان سرمایه گذار را موظف به اخذ موافقت از محیط زیست و شورای ترافیک کرده است تا پروانه ساخت برای وی صادر کند.