آیا میراث فرهنگی آذربایجان غربی کمر به نابودی قلعه سردار بوکان بسته است؟

سرویس موکریان_ اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان غربی برای دومین بار مجوز ساخت و ساز در حریم درجه یک قلعه سردار بوکان را که ثبت ملی شده است صادر کرد.

سرویس موکریان_ اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی آذربایجان غربی برای دومین بار مجوز ساخت و ساز در حریم درجه یک قلعه سردار بوکان را که ثبت ملی شده است صادر کرد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، بعد از آنکه زریان موکریان تصاویری از آغاز دوباره ساخت و ساز در قطعه زمینی را منتشر کرد که در حریم اثر تاریخی قلعه سردارواقع  شده، شهردار بوکان به خبرنگار ما گفت این ساخت و ساز با مجوز میراث فرهنگی آذربایجان غربی آغاز شده است.

بابک رستم پور در ادامه گفت:میراث در پاسخ به استعلام شهرداری بوکان اعلام کرده که زمین مورد نظر در حریم درجه یک واقع شده است و ساخت و ساز در آن با چهار متر و نیم ارتفاع با مصالحی همگن با مسجد جامع بلامانع است.

وی در خصوص پروانه ساختی که شهرداری بوکان برای مالکان این زمین صادر کرده اند، نیز  گفت: این پروانه ساخت بعد از استعلام از میراث و اداره کل راه و شهرسازی صادر شد و برای باطل کردن آن نیز باید در دادگاه طرح شکایت می شد و میراث نیز با ساخت و ساز مخالفت می کرد.

 پاییز سال ١٣٩٧ ساخت و ساز در در ملکی آغاز شد که در حریم اثر تاریخی قلعه سردار واقع شده اما مالکان آن هم مجوز میراث را در دست داشتند و هم پروانه ساخت شهرداری. به گزارش روزنامه همشهری، مالکان بیش از 200کامیون نهشته‌ها و لایه‌های باستانی واقع در زمین خود را بار زدند و به‌عنوان نخاله از محوطه خارج کردند.

با واکنش فعالان مدنی و رسانه ها ساخت و ساز متوقف شد. « حسین سپهر فر» معاون اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی ضمن اذعان به  تاخیر اداره میراث فرهنگی شهرستان، در خصوص ابلاغ حرایم و محدوده این آثار تاریخی اعلام کرد: به زودی حریم قلعه سردار بوکان اعلام می شود و هرگونه ساخت و ساز در حریم این قلعه ممنوع است و با متخلفان برخورد جدی صورت می گیرد.

به دنبال توقف ساخت و ساز، «جلیل جباری»  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اعلام کرد که ا ز محل اعتبارات ستاد باز آفرینی، ملی و استانی، هزینه خریداری این دو قطعه زمین را تامین کنیم و اگر موفق به تامین اعتبار نشدیم می توانیم با زمینهای راه و شهرسازی تهاتر کنیم.

به نظر می رسد  علی رغم ابلاغ حریم قلعه سردار، جباری برای عبور از بحران قلعه سردار  آسان ترین راه انتخاب کرده است و آن صدور مجوز برای ساخت و ساز حتی اگر این ساخت و ساز به نابودی قلعه سردار تمام شود./