توصیه های مشاور بوکانی به داوطلبان کنکور سراسری + فیلم

رپورتاژ آگهی_ «شادی وفادار» مشاور تحصیلی و مدیر آموزشگاه بهاران در گفت و گو با برنامه #ده_نگی_کارناس کاری از گروه رسانه ای به تشریح اهمیت #مشاوره_تحصیلی و #انتخاب_رشته پرداخته است.

حسن  معروف پور حسن معروف پور


وفادار که دانشجوی دکتری روانشناسی و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور  است، اعتقاد دارد: انتخاب های اشتباه زنی  داوطلب  را وارد مسیرهای اشتباه می کند.داوطلب باید بداند انتخابی که میکند  یک لحظه است ولی این لحظه در همه لحظات  زندگی آنها ضرب می شود.

   مشاوره تحصیلی چه کمکی می تواند به دانش آموزان بکند؟

در هر مرحله از تحصیل حضور یک مشاور تحصیلی ضروری و خیلی مفید هست. اگر مشکلات دانش آموزان را در همان مقاطع   ابتدایی تشخیص بدهیم می توانیم با کارهای مشاوره ای و آموزشی مشکلات را رفع کنیم و از انتقال مشکلات به مقاطع بعدی جلوگیری کنیم و دانش آموز را در همان ابتدا در مسیر درستی قرار بدهیم. در واقع مشاور تحصیلی با شناسایی استعداد دانش آموزان می تواند کمک کند که آنها، مسیر پیش روی خود را به درستی طی کنند.

یک مشاور تحصیلی به ارتقاء  تمرکز و دقت دانش آموز کمک می کند و مطالعه صحیح ، خلاصه برداری و یادداشت برداری را از همان ابتدا به وی آموزش می دهد.

آیا حضور مشاور برای موفقیت دانش آموز کفایت می کند و خانواده نقشی ندارد؟

والدین نقش بسیار زیادی در موفقیت فرزندانشان دارند.  یک مشاور به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد مگر اینکه مشاور با خانواده دانش آموز در تعامل باشد، مشاور برای بالا بردن انگیزش و علاقه خانواده  باید آگاهی لازم را به والدین بدهد. چون خانواده ها هستند که سطح علاقه مندی دانش آموز را تنظیم می کنند یعنی می توانه باعث افت تحصیلی یا موفقیت دانش آموز شوند.

  آیا خانواده ها باید با مشاور در ارتباط باشند؟

بله ، خیلی وقت ها ما لازم می بینیم که با خانواده ها در مورد خیلی از مسائل صحبت کنیم چون ما دیدیم که خانواده ی تاثیر منفی رو دانش آموز گذاشته است. مثلا مشاور کار خودش رو درست انجام داده دانش آموز کار و تحصیلش رو به درستی انجام داده اما یا یک سخن والدین سبب افت تحصیلی دانش آموز شده و حتی مورد داشتیم دانش آموز با یک جمله پدرش از ادامه تحصیل منصرف شده است. نقش والدین خیلی مهم هست یعنی اگر والدین می دانستند چقدر در زندگی و آینده کاری و تحصیلی فرزندانشان موثر هستند حتما خودشون بیشتر از فرزندانشون مشاوره می گرفتند

نقش مشاور تحصیلی در انتخاب رشته چگونه هست؟ به عبارتی مشاور چه کمکی به داوطلب کنکور در انتخاب رشته می تواند بکند؟

مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته مهم نقش موثر و مهمی دارد ما  12 سال تحصیل می کنیم و 3 سال آخر که  خیلی زیادتر درس می خوانیم و هزینه می کنیم و تلاش می کنیم و سپس آزمونی به دشواری کنکور را پشت سر می گذاریم تمام تلاش های که سال های گذشته کردیم کارهای که انجام دادیم و سرنوشت آیندمون رو انتخاب رشتمون تعیین می کنه

انتخاب رشته ی که باید منطبق با رتبه کنکورمون باشه و به علایق ما نزدیک باشه

در انتخاب رشته باید همه چیز در نظر گرفته شود بنابراین حضور یک مشاوره تحصیلی در امر انتخاب رشته خیلی مهم و ضروری هست که به دانش آموز کمک کنه که بدرستی نتیجه زحماتش رو برداشت کنه

انتخاب رشته صحیح چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب رشته صحیح انتخاب رشته ای است  که به همه شرایط اشراف داشته باشه قبل از هر چیز باید یک مشاور وقتی برای داوطلب انتخاب رشته می کند باید با روحیات داوطلب و خانواده اش آشنایی داشته باشد. باید رشته ها، بازار کار رشته ها، وضعیت خوابگاه  دانشگاه ، شرایط شهریه دانشگاه ها و طرح و برنامه و مصاحبه دانشگاه را بشناسد و از همه مهمتر دید واقع بینانه ی نسبت به رتبه داشته باشد و همون دید را به داوطلب انتقال بدهد و بر همان اساس رشته ها را به صورت اصولی چینش کند. ما صد و پنجاه تا انتخاب داریم که ما باید در این 150 حق انتخاب رشته رویا ها و آرزوهای داوطلب رو قرار بدیم و همین که اکثر رشته های انتخابی واقع بینانه باشه و مقداری هم بدبینانه باشه چون اگر در این مسئله دقت نکنیم ممکنه داوطلبی شانس رسیدن به رشته و دانشگاه مورد علاقه ش رو از دست بده یا داوطلبی اینقد انتخاب رشتش خوش بینانه باشه که هیچ دانشگاهی قبول نشه برای همین خیلی مهم هست که داوطلب با مشاوری که هم دلسوز هست هم آگاه هست مشورت کنه و ازش کمک بگیرد.