سه واکنش به طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی در آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- "اشتباه بزرگ"، "غیر کارشناسی" و اعلام مخالفت دولت و نمایندگان آذربایجان غربی مجموع واکنشهایی است که تنها چند ساعت بعد آن مطرح شد که خبرگزاریها از اعلام وصل طرح تشکیل استان "آذربایجان مرزی" با مرکزیت شهر خوی در صحن علنی مجلس  خبر دادند.

سرویس آذربایجان غربی-

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، امروز شنبه (26 مرداد ماه) علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد؛ طرح تشکیل استان "آذربایجان مرزی" با مرکزیت شهر خوی در صحن علنی مجلس اعلام وصول شده است.

غیرکارشناسی و بار مالی به همراه دارد

جلال محمودزاده نماینده مهاباد در مجلس در نامه‌ای انتقادی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت: که این طرح ناپخته و غیرکارشناسی و بدون هماهنگی با نمایندگان استان و عدم رعایت حساسیت‌های امنیتی قومی و مذهبی استان آذربایجان غربی طرح شده است و بار شدید مالی برای دولت در پی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اگر نیاز باشد استان دیگری به منظور توسعه زیرساخت‌های سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی در استان ایجاد شود به دلیل دوری و عدم دسترسی مردم به شهرها و بخش عظیمی از کردهای جنوب آذربایجان غربی به مرکز استان، می بایست در یکی از شهرهای جنوب که سابقه تاریخی مرکزیت جغرافیایی، اداری و فرهنگی و توان زیرساختی داشته و بلوک جنوب استان است، ایجاد شود.

دولت مخالف است

 معاون سیاسی- امنیتی استانداری آذربایجان‌غربی در گفتگو با  ندای موج، ضمن مخالفت با این مسئله گفت:  این موضوع در حد یک طرحی در مجلس اعلام شده و هنوز اتفاق خاصی در این خصوص رخ نداده است و اینگونه طرح‌ها باید بصورت کارشناسانه از سوی دولت بررسی گردد.

مصطفوی ادامه داد: دولت با تشکیل هرگونه استان جدید در کشور مخالف بوده و این موضوع را خرداد ماه امسال اعلام کرده است و اینگونه طرح‌ها باید در وزارت کشور و تقسیمات کشوری بررسی گردد؛ موضوع  تشکیل استان جدید به مرکزیتی خوی نیز مسئله‌ای است که نه ما اطلاعی داریم و نه وزارت کشور.

مایندگان مردم آذربایجان غربی مخالف تشکیل استان مرزی با مرکزیت خوی هستند

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: اساساً ارائه طرحی برای تفکیک استان آذربایجان غربی اشتباه بزرگی است و به هیچ عنوان هیچ کدام از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی با آن موافقت نمی‌کنند.

نمایندگان مردم آذربایجان غربی مخالف هستند

روح‌الله حضرت پور نماینده ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به ارائه طرح تشکیل استان مرزی با مرکزیت خوی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این طرح از سوی نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی مطرح‌شده ولی نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و دیگر نمایندگان با این طرح موافق نبوده مطمئناً نیز مورد تأیید قرار نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه این طرح از سوی من امضا و تأیید نشده است، گفت: هیچ‌یک از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی این طرح را امضا نکرده‌اند و برخی از نمایندگان که این طرح را تأیید کرده‌اند نیز رأی خود را پس خواهند گرفت.