تراشیدن رقص میش مرغ از سنگ به روایت خالق آن

سرویس موکریان_«رامیار فاضلی» مجسمه ساز بوکان در واکنش به اظهارات «لقمان رحیمی» عکاس بنام بوکانی در یادداشتی   به تشریح جزییات خلق پیکر میش مرغ کرد.

سرویس موکریان_«رامیار فاضلی» مجسمه ساز بوکان در واکنش به اظهارات «لقمان رحیمی» عکاس بنام بوکانی در یادداشتی   به تشریح جزییات خلق پیکر میش مرغ کرد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، متن توضیحات «رامیار فاضلی» به شرح زیر است:

اخیرأ یکی از همکاران هنرمند عکاس و خوشنام بوکانی در دنیای مجازی گلایه کرده اند که پیکر میش مرغی که بنده ساخته ام کپی عکس ایشان است و بدون کسب اجازه از ایشان حق کپی رایت را رعایت نکرده ام. برای تنویر افکار عمومی و همکار بسیار عزیزم شهروندان را به توجه به موارد زیر دعوت میکنم.

پیکر تراشی یک موجود زنده مستلزم دانش و آگاهی کامل در مورد آناتومی و رفتارهای آن موجود زنده است و هیچ احدی با دیدن یک عکس قادر نخواهد بود پیکر آن را خلق کند چون اصولا عکسها حاوی جزئیاتی از جنس دو بعدی هستند در حالی که پیکرها سه بعدی بوده و بدون دیدن خود موجود زنده امکان خلق پیکر آنها تقریبا غیر ممکن است ، در مورد شخصیتهایی که از میان ما رفته اند ناچارا صرفا عکسها را مبنا قرار میدهیم.

پیکر ساخته شده توسط اینجانب پیکر میش مرغ در حالت رقص جنسیست که عکس آن توسط همکار عزیزم با زحمات و تلاشهای فراوان ثبت شده است که حق کپی رایت این عکس قانوا و اخلاقا محفوظ است ولی تمامی میش مرغهای نر در طول تاریخ اینگونه رقصیده اند و این رقص مختص این عکس نیست.

بنده در دو بهار  برای دیدن این رقص به دشت سوتاو رفته و با دوربین شکاری رقص و رفتار میش مرغ را رصد کردم تا بتوانم درک درست و صحیحی از آناتومی آن داشته باشم و صرفا به عکس اکتفا نکرده ام.

علاوه بر مشاهدات عینی مستند ساخته شده از میش مرغ نیز حاوی اطلاعات خوبی از رقص و رفتار میش مرغ است که از آن بی بهره نبوده و قسمتهایی از این فیلم را صدها بار بازبینی کرده تا بتوانم تصویر ذهنی دقیقی از آناتومی آن داشته باشم.

جستجو در اینترنت نیز عکسهای زیادی در اختیار ما خواهد گذاشت که عکس همکارمان یکی از آنهاست دهها عکس از زوایای مختلف میتوانند کمکی برای مشاهدات عینی باشند.

در نهایت به عرض میرسانم که کل هزینه دریافتی بنده از شهرداری مبلغ ۲۳ میلیون تومان بوده است که صرف خرید یک قطعه سنگ ۲۴ تنی ، حمل آن ، صفحه سنگ ، ماسک صنعتی و ... شده است و هدف از این کار مادی نبوده بلکه یک ریال برای اینجانب منفعت نداشته است و با افتخار این اثر را بدون دریافت حق الزحمه تقدیم به دیارم و مردمانش کرده ام بلکه در این راه صدها بار حاضرم دوباره و دوباره این کار را تکرار کنم.