در حاشیه وعده فسادستیزی استاندار آذربایجان غربی؛

شهریارا! طی این مرحله بی همرهی خضر مکن / دکتر شفیع بهرامیان

#این یادداشت به قلم دکتر شفیع بهرامیان روزنامه نگار و مدرس دانشگاه نوشته شده و در اختیار زریان موکریان قرار گرفته است.

#این یادداشت به قلم دکتر شفیع بهرامیان روزنامه نگار و مدرس دانشگاه نوشته شده و در اختیار زریان موکریان قرار گرفته است.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان مکریان ،

​​​​​​​فساد، رانت، انحصار، سوءاستفاده از قدرت، باند، محفل، قاچاق، اسکله، معبر، مجوز، خشکبار، لیمو، لاستیک، معبر، رشوه، گردو، دلار، طلای آب‌شده و این روزها البته سوخت، واژه‌های آشنایی برای مردم مناطق مرزی بالاخص آذربایجان‌غربی هستند! استانی با ظرفیت‌های بسیار و سرانه درآمدی ناچیز! استانی با مردمانی صبور، قانع و البته چشم‌انتظار، چشم‌انتظار یک قهرمان! تا کی برآید و به همه سوءاستفاده‌ها از قدرت و تاراج منافع و منابع مردمی خاتمه دهد!

این روزها که کشتیبان را سیاستی دیگر برای مدیریت استان‌ها آمده است شاید نقطه آغاز این مبارزه فرارسیده است؛ مبارزه‌ای بی‌امان، پرهزینه، زمان‌بر، محنت زا و نفس‌گیر با مافیا، مافیایی که در طول همه سنوات گذشته با استفاده از شرایط محلی و منطقه‌ای فربه و توانمند شده است و اکنون به‌راحتی می‌تواند هر ابزاری را علیه مدافعان حقوق مردم به خدمت گیرد، از رسانه‌ها گرفته تا برخی مراکز قدرت و تصمیم‌گیری. او می‌تواند حذف کند، به حاشیه براند، جابجا کند، شایعه بسازد، موج ایجاد کند، جریان خلق نماید، حواشی را برجسته و متن را از نظرها مستور نماید، این مافیای هفت‌سر خوش‌خط‌وخال و یا بقول پروین شاعر این «گرگ» سال‌هاست که با گله آشناست!

استاندار جدید آذربایجان‌غربی بارها و بارها اعلام نموده که مبارزه با فساد سیستمی و اقتصادی و جلوگیری از مبادلات مرزی مسئله‌دار و رانتی نخستین و بزرگ‌ترین رسالت او در این استان است. اینکه این مرد تنها چگونه و با چه پشتوانه‌ای می‌خواهد و می‌تواند به مبارزه با این غول برود البته جای سؤال و نگرانی است!

چه اینکه در همین برنامه جلوگیری از سوءاستفاده کنندگان سوخت مرزی که امسال با تدابیر شفاف و قانونی، مبلغی بیش از 1500 میلیارد ریال را به جیب مرزنشینان و استان برگرداند، واکنش مافیای اقتصادی استان البته همه‌جانبه و با استفاده از ابزارهای مختلف درون استانی و برون‌استانی (تهران) برای عقیم کردن این طرح و زمین زدن مجریانش بود. اینجاست که هرگونه اقدام و مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی و حذف رانت و ویژه خواری در این استان نیازمند حمایت و بسیج همگانی مردم است چه اینکه هیچ بنیان و حامی‌ای مهم‌تر و صادق‌تر از خود مردم وجود ندارد.

البته این در صورتی محقق می‌شود که کسانی که واقعاً دغدغه مبارزه با فساد را دارند بتوانند در فضایی شفاف و صادقانه، با استفاده از قدرت بی‌بدیل رسانه‌های هوشیار و وجدان‌های بیدار روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، ضمن یاری جستن از این طبقه فرهیخته و دلسوز، با تعریف پیوست رسانه‌ای لازم برای هر اقدام کلان در این حوزه، افکار عمومی و جامعه رسانه‌ای راستین استان را در کنار خود داشته باشند تا با پشتیبانی این نیروی عظیم امکان مقاومت و کاهش سوءاستفاده مافیای خطرناک فساد مرزی در این سامان فراهم شود. به‌عبارتی طی کردن مسیر مبارزه با رانت‌خواری و فساد اداری بدون همرهی و تأیید جامعه خبری و رسانه‌ای استان و به‌عبارت‌دیگر بدون حمایت مردم کاری ناشدنی و بی‌نهایت صعب و دشوار است و شایسته است خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در این مسیر به یاری طلبیده شوند.

و اما در خاتمه لازم است متذکر شویم در شرایطی که در بالاترین سطح کشور وزرا و مسئولان در حال اعلام اسامی سوءاستفاده کنندگان از ارز دولتی و امثالهم هستند آیا وقت آن نرسیده است که استاندار آذربایجان‌غربی نیز در چارچوب قانون، نسبت به معرفی رانت‌خواران و سوءاستفاده کنندگان از تجارت مرزی و سوخت این استان به مردم که محرم‌ترین این بحث هستند، اقدام نماید؟