دانشنامه موسیقی سنندج تدوین می شود/ایجاد پارک های موسیقی در سنندج

شهردار سنندج با تاکید بر اینکه معتقدیم رویدادهای فرهنگی باید پشتوانه علمی و اکادمیک داشته باشند، گفت: در همین راستا تدوین دانشنامه موسیقی را با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه کردستان در دستور کار قرار داده ایم.

شهردار سنندج با تاکید بر اینکه معتقدیم رویدادهای فرهنگی باید پشتوانه علمی و اکادمیک داشته باشند، گفت: در همین راستا تدوین دانشنامه موسیقی را با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه کردستان در دستور کار قرار داده ایم.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان موکریان، سیدانور رشیدی در جلسه هماهنگی برای انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشگاه کردستان و شهرداری سنندج، با تاکید بر اینکه شهر خلاق موسیقی برندی برای کل استان است و مختص دستگاه و یا نهاد خاصی نیست، گفت: هر کس در حد توان در راستای حفظ و مانی این عنوان وظایفی دارد که باید انجام دهد.

وی افزود: شهرداری به عنوان پیشانی و دبیرخانه و نماینده استان در این پروژه بزرگ نقش آفرینی می کند و در کنار سایر بخش ها و دستگاه ها هرآنچه در توان داشته باشد را دریغ نخواهد کرد.

شهردار سنندج از تمام کسانی که در کسب عنوان سنندج شهر خلاق موسیقی جهان نقش آفرینی کرده اند به خصوص دکتر اردلان تقدیر کرد و اظهار کرد: عنوان شهر خلاق موسیقی یک برند جهانی مثبت برای شهر سنندج است که البته حفظ آن به مراتب دشوارتر از کسب این عنوان خواهد بود.

رشیدی ادامه داد: یک سری تعهدات در مورد ساختمان ها، فرهنگ سراها، پارک های موسیقی و غیره برای حفظ این عنوان داده شده که مجموعه شورا و شهرداری تا این مقطع اقداماتی خوبی را در راستای عملیاتی کردن این تعهدات انجام داده است.

وی یادآور شد: در همین راستا مشغول توسعه و بهسازی پارک مسیر بلوار کردستان روبروی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به عنوان پارک موسیقی هستیم.

شهردار سنندج با بیان اینکه بهسازی و فضاسازی پارک سپیدار نیز در حال انجام است، بیان کرد: مشغول رایزنی برای تملک ساختمان انتهایی این پارک هستیم تا بتوانیم با آزاد کردن مسیر دسترسی از این ضلع آسیب های اجتماعی در این نقاط را به حداقل ممکن برسانیم.

رشیدی گفت: انتخاب سنندج به عنوان پایتخت نوروز جهان از اتفاقات بسیار خوب و محصول برنامه ریزی های شهرداری در تولید محتوا در تحقق تعهدات پروژه سنندج شهر خلاق موسیقی جهان به یونسکو است.

رشیدی افزود: تدارک برگزاری جشن نوروز 13 کشور حاشیه را می بینیم و قطعا چنین برنامه ای تاثیر عظیمی در صادرکردن فرهنگ، سنت های کردستان و همچنین رونق و توسعه گردشگری در این منطقه خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه معتقدیم رویدادهای فرهنگی باید پشتوانه علمی و اکادمیک داشته باشند، اظهار کرد: باید در تولید محتواها دیدگاه را فراتر ببریم و گام های تاریخی برداریم.

شهردار سنندج ادامه داد: تدوین دانشنامه موسیقی در قالب تفاهم نامه ای با دانشگاه کردستان مورد توجه قرار گرفته و در این راستا از تمام ظرفیت ها استفاده خواهیم کرد.

رشیدی ایجاد پاتوق و موزه موسیقی در خانه های تاریخی سنندج را از دیگر اقدامات ارزشمند شهرداری سنندج در راستای حفظ عنوان سنندج شهر خلاق موسیقی نام برد و یادآور شد: قطعا انجام هر کاری نقاط ضعف و قوتی دارد اما همراهی و همکاری بین دستگاه می تواند نقش بسزایی در به حداقل رساندن نقاط ضعف داشته باتشد.

حفظ عنوان سنندج شهر خلاق موسیقی جهان وظیفه یک دستگاه خاص نیست

رئیس دانشگاه کردستان نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه شهر خلاق موسیقی برندی برای کل استان است و مختص دستگاه و یا نهاد خاصی نیست، بیان کرد: هر کس در حد توان و جایگاه خود در حفظ این عنوان ارزشمند بین المللی باید تلاش کند.

رحمت صادقی گفت: متولی شبکه شهرهای خلاق، یونسکو است با توجه به اینکه یونسکو یک سازمان علمی و آموزشی است ارتباط زیادی با دانشگاه دارد و ما به عنوان متولی دانشگاه کردستان وظیفه خود می دانیم در حفظ عنوان شهر خلاق موسیقی با جدیت پای کار باشیم.

وی با بیان اینکه هدف یونسکو از دادن عناوین شهرهای خلاق ایجاد رفاه و توسعه هرچه بیشتر در جوامع است، افزود: قطعا زمانی که شهرها توسعه پیدا میکنند که زیست پذیرتر باشد و عناوین شهرهای خلاق به این مهم کمک خواهد کرد.

رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه کسب عنوان شهر خلاق موسیقی به راحتی بدست نیامده است، اظهار کرد: وظیفه داریم همه در کنار هم در راستای مسولیت اجتماعی برای حفظ این عنوان ارزشمند تلاش کنیم.

صادقی ادامه داد: بدنه دانشگاهی در حفظ و ماندگاری عنوان شهر خلاق موسیقی می تواند بیشترین نقش را داشته باشد، جامعه دانشگاهی در قبال جامعه وظایفی دارند که باید به تعهد خود نسبت به مردم عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت و تلاش در راستای تدوین دانشنامه موسیقی اقدامی ارشمند است که انجام آن را وظیفه خود می دانیم، یادآور شد: حمایت مادی و معنوی از گروه های موسیقی که در راستای مسولیت اجتماعی قدم بر می دارد را نیز وظیفه خود می دانیم.