اسیری ؛ شاعر کُردی که شعرهای عاشقانه اش را آتش زد

شخصیت نگار – 28 خرداد سالروز مرگ «ئه سیری» شاعری صاحب دیوان به زبان کوردی است که به علت تغییری که بر افکار و اندیشه هایش آمد همه اشعار عاشقانه اش را سوزاند.

شخصیت نگار – 28 خرداد سالروز مرگ «ئه سیری» شاعری صاحب دیوان به زبان کوردی است که به علت تغییری که بر افکار و اندیشه هایش آمد همه اشعار عاشقانه اش را سوزاند.

 

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان؛ شاعر مشهور کوردی سرای ، عبدالخالق حسینی نقشبندی در سال 1890 در شهر کرکوک چشم به جهان گشود و در دامان خانواده ی روحانی پرورش یافت و به بیشتر شهرهای کردنشین ایران و عراق را جهت تحصیل علوم دینی سفر می کند و در سن نوجوانی به اورامانات و سقز و بانه و سنندج می رود و تحصیل می کند در نهایت در کرکوک اجازه نامه ی تحصیلی خود را از ملا علی حکمت سیامنصوری کسب می کند.

تخلص شاعری عبدالخالق حسینی نقشبندی «ئه سیری» است.

در سال 1920 به ازمیر و لبنان استانبول سفر می کند و با شخصیت های سیاسی و فرهنگی و ادبی کورد و غیر کورد آشنا می شود و از آنها تاثی می پذیرد .

وی در سفر به استانبول و ازمیر با پیشرفت های صنعتی و فرهنگی این شهرها آشنا می شود و توسعه این مناطق و عدم توسعه یافتگی شهرهای عراق و کردستان او را به شدت غمگین و متاثر می کند این تفاوت ها بر رشته افکارش تاثیر می گذارد و به یکباره اندیشه و تفکراتش تغییر می کند و که به زادگاهش بر می گردد کلیه اشعار و نوشته های خود را جمع آوری کرده و می سوزاند چون او نیز مانند شاعران قبل از خود به شعر عاشقانه و طبیعت گرایانه و دلداری و هجو روی آورده بود و حال پس از سوزاندن این اشعار به سرودن اشعاری با مضامین اخلاقی و فرهنگی و بازگشت به خویشتن و با محور توسعه و ارتقای فرهنگی روی می آورد.

ئه سیری در سال 1962 و در سن 72 سالگی در شهر کرکوک درگذشت .

وی در یکی از اشعار خود وصیت کرده بود:

ئەی ئەسیری هێندە عیشقی میللەتی کوردت هەیە

 لام وەهایە بشمری هەر گردی سەیوانت دەوێ

اما بر خلاف این وصیتش که خواسته بود او را در گورستان سیوان شهر سلیمانیه به خاک بسپارند وی را در گورستان شهر کرکوک به خاک سپردند.