سرپرست فرمانداری بوکان :

میراث فرهنگی آذربایجان غربی اعتبارات مطالعه غار قلایچی بوکان را اشتباه هزینه کرد

سرویس موکریان- بعد از آنکه مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی از تصویب طرح گردشگری غار قلایچی خبر داد، سرپرست فرمانداری بوکان گفت: اعتبارات مطالعه غار قلایچی بوکان رااشتباه هزینه کرده اند.

سرویس موکریان- بعد از آنکه مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی از تصویب طرح گردشگری غار قلایچی خبر داد، سرپرست فرمانداری بوکان گفت: اعتبارات مطالعه غار قلایچی بوکان رااشتباه هزینه کرده اند.

​​​​​​​«لقمان خسروپور» روز سه شنبه (18 تیرماه) در گفت وگو با خبرنگار زریان موکریان گفت: 500 میلیون ریال اعتبار در اختیار میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی قرار گرفت تا صرف مطالعات غارقلایچی برای تعیین درجه این غار شود.

وی افزود: تا درجه غار تعیین نشود امکان سرمایه گذاری در این غار وجود ندارد اما متاسفانه اعتبار در نظر گرفته شده اشتباها صرف طراحی نقشه سایت گردشگری شده است.

این سخنان بعد از آن مطرح می شود که روز دوشنبه «جلیل جباری» مدیرکل  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی صرف بودجه 500 میلیون ریالی، نقشه سایت گردشگری در این محل را تدوین و طراحی کرد که در رایزنی با مدیران و کارشناسان تعدادی از ارگانهای ذی‌ربط، این طرح در نهایت به تصویب رسید تا به‌عنوان طرح اولیه و پیشنهادی برای کسانی که قصد سرمایه گذاری داشته باشند، ارائه شود

 سال گذشته نیز معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان غربی اعلام کرد که تمامی اقدامات مربوط به غارها در کشور، بایستی در کارگروه غارشناسی کشور و استان، تایید و مصوب شود و با توجه به این که کمیته فنی غارشناسی استان، غار قلایچی را رده حفاظتی یک یا همان غار با درجه حساسیت بالا، قرار داده است تا اعلام نتیجه نهایی مطالعات مربوط به این غار و تایید این رده بندی در کارگروه کشوری، امکان هرگونه بهره برداری از این غار وجود ندارد.

سال ۱۳۹۵ گروهی از مهندسان عضو دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان بوکان، با تاسیس شرکتی تحت عنوان شرکت تعاونی مانا ولات بوکان، برای ارائه طرح بهره برداری گردشگری و سرمایه گذاری در غار قلایچی اعلام آمادگی کردند و پس از موافقت نهاد های مربوطه در شهرستان، این طرح برای تایید نهایی به استان ارجاع داده شد.

طرح بهره برداری گردشگری از غار قلایچی با موافقت اداره کل منابع طبیعی و همچنین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، روبرو شد؛ در این میان اداره کل حفاظت از محیط زیست استان، مخالفت خود با این طرح ، به دلیل احتمال ایجاد تغییرات در اکوسیستم غار، اعلام کرد، در حالی که شرکت سرمایه گذار ادعا دارد که مطالعات کاملی در زمینه اکوسیستم این غار داشته است و طرح بهره برداری از آن نیز توسط افراد متخصص تدوین شده است و سرمایه گذار تضمین می دهد که در صورت اجرای طرح، هیچ آسیبی به اکوسیستم آن نرسد.

غار قلایچی در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بوکان و در مجاورت محوطه باستانی قلایچی که مرکز حکومت و زندگی یکی از تمدن های بزرگ به نام مانا بوده است، قرار دارد؛قلایچی غاری فنی است که پیمایش آن مستلزم به داشتن تجهیزات و توانایی تخصصی غارنوردی است.