واکنش یک عضو حزب بارزانی به اظهارات ظریف در رابطه با کردستان عراق

سرویس آذربایجان غربی-  یک عضو حزب دموکرات کردستان عراق به اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران در رابطه با اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

سرویس آذربایجان غربی-  یک عضو حزب دموکرات کردستان عراق به اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران در رابطه با اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

به گزارش زریان مکریان ، ​​​​​​​​​​​​​​ایسنا به نقل از بغداد الیوم گزارش داد: هیمن هورامی، عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق که ریاست آنرا مسعود بارزانی برعهده دارد در واکنش به اظهارات اخیر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در رابطه با کردستان عراق در صفحه فیسبوک خود نوشت: محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران  در مجلس کشورش اظهاراتی در رابطه با پرچم کردستان داشت. ما بارها اظهارات نالایق از افراد بی اهمیت و کینه توز شنیده ایم و هیچ اهمیتی به آنها ندادیم اما از وزیر خارجه ایران که یک فرد دیپلمات و آکادمیک است انتظار چنین اظهاراتی را نداشتیم و این مساله موجب تعجب ما شد.

وی نوشت: قرار دادن پرچم کردستان افتخار هر کردستانی است. اما در رابطه با عدم خم شدن (ظریف) در برابر پرچم کردستان در مراسم تشییع جلال طالبانی باید بگویم که محمد جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه ایران باید می دانست که تمام برنامه ها و مراسم تشییع جلال طالبانی تحت نظارت و اشراف خانواده وی بود نه مسعود بارزانی.

هورامی در رابطه با اظهارات وزیر خارجه کشورمان در مورد همه پرسی کردستان که یک سال پیش برگزار شد نوشت: همه پرسی حق طبیعی تمام ملت ها در چارچوب حق تعیین سرنوشت خود بطور مسالمت آمیز و دموکراتیک است. برگزاری همه پرسی کردستان قانونی بود و اگر اشتباه بود ملت کردستان به نسبت 93 درصد رای آری نمی داد، مخالفت با این عملیات مسالمت آمیز و دموکراتیک ملت کردستان اشتباه بود.

عضو دفتر سیاسی حزب بارزانی ادامه داد: به هرحال یک سال از همه پرسی کردستان گذشت، ما نمی دانیم که چه چیزی باعث شد وزیر خارجه ایران در این زمان در رابطه با این موضوع اظهار نظر کند. مطرح کردن این موضوع به این شکل و در این زمان و اتخاذ چنین موضعی در رابطه با ملت کردستان نمی تواند در حل مشکلات داخلی ایران سهیم باشد بنابراین انتظار شنیدن چنینی اظهاراتی از وزیر خارجه ایران را نداریم.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در جلسه علنی دیروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مشترک نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران مبنی بر این‌که چرا به پرچم اقلیم کردستان شمال عراق ادای احترام کردید، توضیح داد: بنده برای شرکت در مراسم خاکسپاری مرحوم طالبانی شرکت کردم که این کار مورد اجماع همه دوستان در نیروی قدس، سپاه، وزارت خارجه و شورای امنیت ملی بود، ضرورت داشت به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این مراسم شرکت کنم. حضور پررنگ جمهوری اسلامی ایران و استقبال گسترده از آن در این مراسم نشان داد که جایگاه ایران در عراق و کردستان و روابط ایران با تمام اقشار عراق در چه سطحی است. ایران دوستان خود در دولت عراق را در زمان مبارزه با رژیم صدام حسین فراموش نمی‌کند.در این مراسم در کنار رییس جمهور عراق، نمایندگان مجلس و روسای فراکسیون ‌های مجلس عراق از جمله آقای حکیم حضور داشتند. البته که تعدادی از نمایندگان عراق هم به دلایلی حضور نداشتند. در جریان اجرای مراسم همکاران بارزانی برخلاف توافق انجام شده با دولت عراق به جای پرچم عراق از پرچم کردستان روی تابوت استفاده کردند که باعث تعجب شد، اما در آن شرایط کسی جلسه را ترک نکرد. در مراسم اهدای تاج گل تنها کسی که در برابر جنازه سرخم نکرد بنده بودم. بنده بقیه مراسم احترام را به شکل دیگری به جای آوردم.

وزیر خارجه در ادامه با تاکید بر این‌که حضور ما در عراق بسیار موثر، گسترده و تاثیرگذار است، گفت: براین اساس ضرورت داشت که در این مراسم حضور داشته باشیم. بنده به همراه برادران‌مان و فرماندهان سپاه در این مراسم شرکت کردیم که تاثیر خوبی بر مردم کردستان و عراق داشت. می‌دانید که این مراسم در زمانی انجام شد که نزدیک به برگزاری رفراندوم بود. این نشان داد علی‌رغم مخالفت ایران با حرکت سیاسی آقای بارزانی ارتباطات ما با مردم کرد عراق بسیار گسترده، عمیق و تاریخی است و ادامه خواهد داشت.اما ما نگرانی و ملاحظات نمایندگان از جمله آقای قاضی‌پور را درک کرده و فراموش نمی‌کنیم و همواره آن را در ذهن داریم.

 

 وزیر خارجه در بخش دوم از صحبت‌هایش با تاکید مجدد بر این‌که روابط ما با عراق همه‌جانبه و گسترده بوده و تصمیم‌گیری درباره‌ی این روابط براساس اجماعی است که در شورای امنیت ملی اتخاذ شده است، اظهار کرد: بنده یکی از مجریان این اجماع داخلی هستم. اقدام موثر ایران همراه با دولت مرکزی عراق برای جلوگیری از حرکت بسیار خطرناک و کوتاه‌نظرانه درباره رفراندوم را همه می‌دانیم. حضور در مراسم خاکسپاری بعد دیگری از آن سیاست اجماعی بود. از این‌که آقای قاضی‌پور بنده را به صفت جوانی خطاب کردند متشکرم. این باعث خوشحالیم است که کار جوانانه‌ای می‌کنم. امیدوارم دل همه شما جوان باشد، چون باید در جوانی فکر و کار کرد.

وزیر خارجه مجددا به مراسم خاکسپاری طالبانی اشاره و خاطرنشان کرد: در این مراسم نمایندگانی از بسیاری از کشورها از جمله ایران حضور داشتند با این تفاوت که روابط ما با دولت عراق همچون سایر کشورها نیست. ما روابط بسیار نزدیک و تنگاتنگی داریم که در سطوح بالایی دنبال می‌شود. فراموش نمی‌توان کرد که آقای طالبانی در زمان جنگ با ما همکاری کرد و مردم عراق هم تلاش‌های زیادی کردند. برگزاری مراسم خاکسپاری در سلیمانیه تصمیم دولت عراق بود. ما باید در آن شرکت می‌کردیم چون قرار نبود مراسم دیگری وجود داشته باشد. بنده در مقابل پرچم هیچ کشوری تعظیم نکرده و نمی‌کنم تنها مقابل پرچم جمهوری اسلامی ایران تعظیم می‌کنم.