چرا استاندار نجف بدنبال شکایت از ایران است؟

سرویس ایران - استاندار نجف اشرف دستور داده از طریق وزارت خارجه عراق در رابطه با ادعای ضرب و جرح زن از اهالی این استان در فرودگاه مشهد اقامه دعوی شود.

سرویس ایران - استاندار نجف اشرف دستور داده از طریق وزارت خارجه عراق در رابطه با ادعای ضرب و جرح زن از اهالی این استان در فرودگاه مشهد اقامه دعوی شود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، لؤی الیاسری، استاندار نجف اشرف در جنوب غرب عراق قصد دارد در رابطه با ادعای یک زن از اهالی این استان مبنی بر این که در فرودگاه مشهد مورد ضرب و جرح قرار گرفته، شکایت کند.

خبرنگار السومریه نیوز در نجف اشرف در این باره گزارش داد که الیاسری امروز (یک شنبه) با همسر زن مذکور دیدار کرده و دستور داده به نمایندگی از استانداری، از طریق وزارت امور خارجه عراق اقامه دعوی شود.

استاندار نجف همچنین درخواست کرده که طرف ایرانی ضمن انجام تحقیقات در رابطه با این مسئله، عذرخواهی کند و توضیحات ارائه دهد تا چنین موردی در آینده تکرار نشود.

این در حالی است که کاربران شبکه های اجتماعی در عراق در این اواخر یک فایل ویدئویی را منتشر کرده بودند که در آن یک زن مسن از اهالی نجف اشرف مدعی می شود یک شنبه هفته گذشته در فرودگاه مشهد، از سوی یک افسر ایرانی مورد ضرب و جرح شدید قرار گرفته است.

این زن عراقی در این باره ادعا کرده که برخورد مشت افسر ایرانی به صورت وی باعث شده به زمین بخورد با این حال هیچ یک از افسران و نیروهای امنیتی مستقر در فرودگاه مشهد برای جلوگیری از حمله افسر مذکور و دفاع از وی وارد عمل نشدند.

در واکنش به این مسئله نیز احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق بامداد پنج شنبه گذشته ضمن اعلام این که با اهتمام زیادی پرونده زن مذکور را دنبال می کنند و برای پیگیری حادثه نیز با کنسولگری کشورش در مشهد هماهنگی کردند، خاطر نشان ساخت که با افراد ورودی به خاک خود با انسانیت و احترام کامل برخورد می کنند و از همه کشورهای جهان نیز می خواهد که با شهروندان عراقی موجود در خاک خود برخورد مشابهی داشته باشند.

با این حال سردار احمد نوریان، معاون اجتماعی نیروی انتظامی ایران در گفت و گو با شبکه العالم در این باره تاکید کرد: در فرودگاه مشهد و در حالی که زائرین و مسافرین مشغول انجام امور مربوط به سفر بوده اند، یکی از چهار زائر زن بحرینی مسافر نجف بی هوش می شود و اورژانس فرودگاه به سرعت جهت امدادرسانی به ایشان حاضر می شود؛ متعاقب این مسئله نیز پلیس فرودگاه جهت نظم بخشی به امور، مردم تجمع کننده در اطراف زائر بحرینی را دعوت به متفرق شدن می کند که در این میان یک بانوی عراقی بدون اطلاع از موضوع و بدون هیچ دلیلی به یکی از ماموران پلیس حمله کرده و می کوشد تا به صورت او سیلی بزند که از واکنش پلیس نسبت به این مسئله و تلاش او برای جلوگیری از سیلی خوردن چنین تلقی می شود که پلیس، زائره عراقی را ضرب و جرح کرده است؛ بعد از این ماجرا مراتب دلجویی از این بانوی عراقی و همسرش در مشهد و همچنین اعزام مقامات کنسولگری ایران در نجف به منزل ایشان صورت پذیرفت.

سردار نوریان با اشاره به واکنشی بودن این رفتار مامور پلیس فرودگاه در مقابل رفتار غیر منتظره زائره عراقی، اعلام کرد که با دستور فرماندهی نیروی انتظامی این پرونده همچنان در داخل در دست بررسی است و چنان که کوچکترین سهوی در این ماجرا متوجه پلیس باشد نیز با مامور خاطی برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی ضمن تاکید بر این که سالیانه میلیون ها زائر از کشورهای مختلف منطقه به ویژه عراق به ایران سفر می کنند و با احترام به کشورشان بازمی گردند و اتفاقاتی از این دست کاملا نادر بوده، خاطر نشان ساخت که تلاش خواهد شد همچون گذشته حتی از بروز چنین امور ناخواسته ای نیز جلوگیری شود و در پایان نیز با اشاره به این که فیلم این حادثه نزد پلیس موجود است، تصریح کرد: در صورت اصرار رسانه های معاند و مغرض بر سوء استفاده از حادثه فرودگاه مشهد، نیروی انتظامی آمادگی انتشار این فیلم را دارد.