ماموستا قدری ییلدیریم استاد برجسته کُردشناسی درگذشت

سرویس ترکیه -یک چنار افتاد. ماموستا قدری ییلدیریم استادی که تمام زندگی اش را وقف مطالعات کُردشناسی کرده بود درگذشت.

سرویس ترکیه -یک چنار افتاد. ماموستا قدری ییلدیریم استادی که تمام زندگی اش را وقف مطالعات کُردشناسی کرده بود درگذشت.

به گزارش زریان موکریان به نقل از  کردپرس، پروفسور قدری ییلدیریم استاد کُردشناسی دانشگاه و نماینده سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) مدتی پس از مبارزه با بیماری کرونا، بر اثر خونریزی مغزی درگذشت. ماموستا ییلدیریم پس از 4 روز بستری در بخش مراقبت های ویژه امروز عصر در بیمارستان خصوصی شهر دیاربکر دار فانی را وداع گفت. 

بنابر بیوگرافی مندرج در سایت رسمی مجلس ترکیه، "پروفسور قدری ییلدیریم فارغ التحصیل دانشگاه حران سابقه سیزده سال معلمی در کردستان ترکیه را داشت. پس از آن در دانشگاه سیرت تدریس کرده بود. او استاد کُردشناسی دانشگاه آرتوکلوی ماردین و همچنین مدیر انستیتوی کُردشناسی، و مدتی نیز رئیس دانشکده الهیات این دانشگاه بود. در تمام این سال ها مشغول مطالعه و تحقیق پیرامون تاریخ، فرهنگ و زبان کُردی بود. وی به زبان های کُردی (با همه گویش ها)، ترکی، فارسی و عربی تسلط کامل داشت. بیش از  14 کتاب و تعداد زیادی مقاله از وی درباره فرهنگ، تاریخ و ادبیات کُردی، فارسی و عربی منتشر شده است." 
او در سال 2015 به عنوان نماینده HDP از شهر سیرت به مجلس راه یافت و فعالیت هایش احترام اعضای احزاب مختلف را بر انگیخت.
انتشارات اوستا با انتشار خبر درگذشت وی در صفحات رسمی خود در فضای مجازی به زبان کُردی، نوشت: "یک چنار افتاد. ماموستا قدری ییلدیریم استادی که تمام زندگی اش را وقف مطالعات کُردشناسی کرده بود درگذشت."