تالاب قره گل با احداث سد سیمینه رود احیای دائم می شود

سرویس موکریان- رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بوکان گفت: با توجه به فصلی شدن رودخانه سیمینه رود، احیای دائم تالاب قره گل تنها از طریق احداث سد سیمینه امکان پذیر خواهد بود.

سرویس موکریان- رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بوکان گفت: با توجه به فصلی شدن رودخانه سیمینه رود، احیای دائم تالاب قره گل تنها از طریق احداث سد سیمینه امکان پذیر خواهد بود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان،  "دکتر رحیم عبدالکریمی" در خصوص علت عدم احیای دائم تالاب قره گل به خبرنگار زریان موکریان گفت: تالاب قره گل سالهاست که از رودخانه قره گل  تغذیه می کند و تنها منبع احیای آن  رودخانه سیمینه رود است.

وی افزود: متاسفانه در چند دهه گذشته و باتوجه به کاهش منابع آبی ، مصرف بی رویه آب برای مصارف کشاورزی و تخریب های تصنعی و طبیعی بستر رودخانه، سیمینه رود را از یک رودخانه دائمی به فصلی تبدیل کرده است.

عبدالکریمی ضمن اشاره به تاثیرات مخرب فصلی شدن رودخانه سیمینه رود بر اکوسیستم زیستی منطقه خاطر نشان کرد: تالاب قره گل کاملا متاثر و وابسته به جریان ایستایی رودخانه سیمینه است  و با خشک شدن و کم آب شدن رودخانه تالاب خشک خواهد شد.

وی تصریح کرد: احیای دائمی تالاب قره گل معلول جریان آبی سیمینه رود در طول سال میباشد و با توجه به فصلی شدن رودخانه این مهم تنها از طریق احداث سد سیمینه امکان پذیر خواهد بود.

 دبیر کمیسیون محیط زیست شهرستان  در خصوص سرنوشت حقابه تالاب قره گل نیز گفت: حقابه تالاب قره گل بمثابه سایر تالابهای استان  مطالعه شده و با توجه به وسعت تالاب مقدار شش میلیون و دویست هزار متر مکعب حقابه برای آن پیش بینی شده که وزارت نیرو برابر قانون حفاظت از تالابها  مکلف است حقابه را تامین و ابلاغ نماید.

عبدالکریمی خاطر نشان کرد:در سال گذشته با همت مسئولان شهرستانی و استانی آب تالاب از سیمینه تامین شد . امید است حقابه تالاب بصورت رسمی ابلاغ شود تا در فصول آبی تالاب آبگیری و از موهبت زیستی آن بهره برداری شود.

وی در پایان گفت: علیرغم اینکه شهرستان بوکان یکی از مهمترین حوزه های آبخیز و آبریز دریاچه ارومیه میباشد اما سهمی از تخصیص اعتبارات زیست محیطی ستاد احیا ندارد و جا دارد این مطلب از طریق نماینده مردم شریف بوکان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان سازمان محیط زیست به جد پیگیری شود.

تالاب قره گل در 45 كیلومتری شمال غربی شهرستان بوكان واقع شده است. اوایل بهار در نتیجه نزولات جوی مناسب احیای کامل شد. این تالاب از طریق كانال سنتی منشعب از سیمینه رود تغذیه و آبگیری می شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی است.