قاضی پور سرمایه گذاری یک کُرد از عراق در ارومیه را غیر قانونی خواند

سرویس آذربایجان غربی- «نادر قاضی پور» نماینده مردم ارومیه در محلس شورای اسلامی، سرمایه گذاری یک کرد از عراق را غیر قانونی خواند و خواستار لغو مذاکرات با این سرمایه گذار شد.

سرویس آذربایجان غربی- «نادر قاضی پور» نماینده مردم ارومیه در محلس شورای اسلامی، سرمایه گذاری یک کرد از عراق را غیر قانونی خواند و خواستار لغو مذاکرات با این سرمایه گذار شد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، در ادامه واکنشها به سرمایه گذاری یک کرد عراقی در بازسازی بافت تاریخی شهر ارومیه، «نادر قاضی پور» نماینده این شهر به فارس گفت: مذاکرات یک‌جانبه با طرف عراقی بدون فراخوان عمومی و مصوبه شورای شهر برای مشارکت در ساخت و توسعه زمین‌های ارومیه محکوم بوده و هر چه سریع‌تر لغو شود.

بق قانون برای مشارکت در طرح‌های سرمایه‌گذاری ابتدا باید فراخوان عمومی داده شود تا شرکت‌های داخلی و خارجی در این فراخوان شرکت کنند.

وی افزود: چون برای مشارکت در ساخت و توسعه میدان امام خمینی(ره) هیچگونه فراخوانی داده نشده و از سویی انجام مذاکرات یک طرفه مسؤولان شهری با طرف عراقی برای سرمایه‌گذاری در این میدان مصوبه شورای شهر را نداشته و به تائید فرماندار نرسیده این مشارکت اقدامی غیرقانونی و محکوم است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در ادامه در خواست کرد  که مسئولان هر چه سریع‌تر مذاکرات یک طرفه و غیرقانونی با سرمایه‌گذار عراقی هر چه سریع‌تر لغو کرده و مراتب را به اطلاع مردم برسانند.

هادی بهادری  دیگر نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی که اظهارات قوم گرایانه وی در ماه های اخیر جنجال ساز شده است، از این طرح سرمایه گذاری به عنوان «فروختن زمین به یک اربیل نشین» تعبیر کرد و نوشت: از شهردار ارومیه درخواست کرده ام در این خصوص تجدید نظر کنند.

بیشتر حضرت پور شهردار ارومیه گفته بود که وارد کردن مسائل قومیتی می‌تواند به فرار این فرد و سرمایه‌گذاران دیگر منجر شود.

وی رقم این سرمایه گذاری را 3هزار میلیارد ریال اعلام کرده و در خصوص جزئیات این طرح گفته است: ما بیشتر به دنبال احیای سه کاروانسرای نخجوانی، مهدی‌زاده و سروش در میدان امام با مشارکت بازاریان بودیم ولی این امر اتفاق نیافتاد و پس از انصراف یک سرمایه‌گذار تهرانی، فردی از کشور عراق با سرمایه سه‌هزار میلیارد ریالی برای این طرح جذب شد.

حضرت پور اضافه کرد: آزادسازی میدان امام خمینی (ره) با هدف بازسازی بافت تاریخی ۲۵ سال پیش توسط دولت صورت گرفت و در حال حاضر سه کاروانسرای نخجوانی، مهدی‌زاده و سروش در میدان امام خمینی (ره) به عنوان بافت تاریخی شهر واقع شده‌است.