خاطرات جالب زن خارجی از سفر زمینی به کردستان +تصاویر‏

به گزارش زریان موکریان؛ این توریست زن خارجی می نویسد: اسم من سیلویا است و می‌خواهم از تجربه سفر فوق‌العاده خود به ایران و به خصوص سفر به کردستان برای شما بگویم. من زمان خوبی را برای سفر به ایران انتخاب کرده بودم و در نوروز مهمان مینا و خانواده‌اش در تهران بودم. بعد از گذرندان چند روز فوق العاده و جشن گرفتن نوروز باستانی با مینا و خانواده‌اش من دلم برای سفر به جاده‌ها و دیدن شهرهای مختلف تنگ شده بود. تجربه سفری که من و مینا باهم به اصفهان داشتیم باعث شد که مینا هم از پیشنهاد شروع دوباره سفر استقبال کند. ایران کشوری با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است، که آثار تاریخی و طبیعت بسیار زیبایی دارد، من دقیقا نمی‌دانستم برای سفر بهتر است به تخت جمشید برویم یا به دیدن شهر تاریخی ابیانه در کاشان! اما همسفر من، مینا دقیقا می‌دانست که کجا باید برویم. او پیشنهاد سفر به کردستان را به من داد که طبیعت بسیار زیبایی دارد. بعد از چند تماس تلفنی و هماهنگ کردن کارها، و توضیحات مینا برای سفر به کردستان برای خانواده‌اش و جلب رضایت آن‌ها، ما به همراه یکی از دوستان مینا، به نام «آزاد» راهی سفر به کردستان شدیم. قرار شد ما سفر خود را به مقصد مریوان آغاز کنیم و از استان زیبای کردستان که در نزدیکی عراق و هم مرز با این کشور است دیدن کنیم.

 

سفر به کردستان

سفر به کردستان

سفر به کردستان

 

کردستان استان بسیار زیبایی است، در روز اول سفر به کردستان ما از دریاچه بسیار زیبای «زریوار» دیدن کردیم و به گشت و گذار در ارتفاعات زیبای این منطقه پرداختیم. ما از دوست کُرد خود به نام «سنگار» خواستیم تا ما را به مرز عراق ببرد و تا جای ممکن به مرز این کشور نزدیک کند. مرز عراق و کردستان بسیار زیبا و سرسبز است و مناظر طبیعی فوق العاده‌ای دارد که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. نوروز زمان بسیار خوبی برای سفر به کردستان و مریوان است و در گوشه و کنار شهر جشن و پایکوبی است.

صبح روز بعد در حین خوردن صبحانه دوست کُرد ما پیشنهاد داد تا از کوه‌های اورامان تخت و روستای پلکانی که در دامنه این کوه درست شده بود دیدن کنیم. این پیشنهاد بسیار وسوسه انگیز بود و نمی‌توانستیم آن را رد کنیم. بنابراین خیلی زود مقدمات رفتن به کوه‌های اورامان تخت را آماده کردیم. تجربه سفر و کوهنوردی با مینا، سنگار و آزاد یکی از خاطراتی است که من در تمام زندگیم فراموش نخواهم کرد. لذت این کوهنوردی و گذراندن روزهای خوب کنار دوستان فوق العاده‌ای که در ایران داشتم باعث شد این سفر به یکی از بهترین سفرهای زندگی من تبدیل شود. من و دوستان ایرانیم سلیقه‌های مشترکی در موزیک و زمینه‌های مختلف داشتیم که باعث می‌شد فراموش کنیم از فرهنگ‌های مختلفی هستیم و برای من مانند برگشتن به دوران دانشگاه و تجربه روزهای خوشی که با دوستان خود در دانشگاه داشتم، بود.

 

سفر به کردستان

سفر به کردستان

سفر به کردستان

 

سفر به کردستان و دیدن مناطق زیبای این استان چیزی است که من توصیه می‌کنم همه گردشگران و توریست‌هایی که قصد سفر به ایران را دارند در لیست خود قرار دهند. کردستان مردمی خونگرم و بسیار مهمان نواز دارد و همین صمیمیت مردم در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیبای این استان باعث شد که من روزهای فوق العاده‌ای را در کنار دوستان ایرانی خوبم در کردستان داشته باشم.

ما سفر خود را از تهران به کردستان با اتوبوس شروع کردیم و بعد از گذرندان ۱۲ ساعت به مریوان رسیدیم. هزینه بلیط ۶۴ هزار تومان و معادل ۱۱ دلار بود.

در مریوان یک هتل وجود دارد، اما ما ترجیح دادیم با مردم محلی زندگی کنیم و تجربه زندگی کنار آن‌ها آشنایی با سنت و فرهنگ بومی منطقه را داشته باشیم. می‌توانید میزبان محلی خود را از سایت «Couchsurfing» پیدا کنید. ایرانی‌های زیادی در این سایت هستند که می‌توانید به عنوان میزبان محلی خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید و شب را در خانه آن‌ها بگذرانید.

من به عنوان یک زن تنها با پاسپورت نروژی خودم به ایران سفر کردم. من برای سفر به ایران ویزای توریستی ۱۴ روزه‌ای نیاز داشتم که پیش از سفر از سفارت ایران آن را تهیه کردم. افرادی که قصد سفر به ایران را دارند و از کشورهای مانند آمریکا و بریتانیا هستند فقط می‌توانند با تور مسافرتی و به صورت دسته جمعی وارد ایران شوند و اجازه ورود مستقل و تنهایی به ایران ندارند.

 

سفر به کردستان

سفر به کردستان

سفر به کردستان

 

به عنوان یک خانوم در سفر به ایران چالش خاصی برای پوشش نداشتم. از آنجایی که در قانون رسمی ایران زنان ایرانی و حتی توریست‌های خارجی باید حجاب داشته باشند و موهای خود را بپوشانند، نیاز به شال یا روسری داشتم. قانونی برای رنگ پوشش وجود ندارد و می‌توانستم از شال‌ها یا روسری‌های رنگارنگ و زیبا استفاده کنم. در زمستان، می‌شود به جای مانتو از کت یا کاپشن استفاده کرد یا به جای شلوار در تابستان، از دامن‌های بلند استفاده کرد. اگر در زمستان قصد سفر به ایران را دارید می‌توانید به جای شال و روسری از کلاه برای پوشاندن موهای خود استفاده کنید یا اگر در تابستان به ایران سفر می‌کنید می توانید از پوشش‌هایی به رنگ روشن و سفید استفاده کنید.

 

سفر به کردستان

سفر به کردستان

سفر به کردستان