دو راهکار مسئولان برای تعیین تکلیف زمینهای محدوده قلعه سردار بوکان

سرویس موکریان- تامین اعتبار از ستاد بازآفرینی برای خرید یا تهاتر با زمینهای راه و شهرسازی دو راهکار مسئولان برای تعیین تکلیف دو قطعه زمینی است که در محدوده تاریخی قلعه سردار بوکان و مسجد جامع این شهر قرار گرفته است اما مالک شخصی دارند.

سرویس موکریان- تامین اعتبار از ستاد بازآفرینی برای خرید یا تهاتر با زمینهای راه و شهرسازی دو راهکار مسئولان برای تعیین تکلیف دو قطعه زمینی است که در محدوده تاریخی قلعه سردار بوکان و مسجد جامع این شهر قرار گرفته است اما مالک شخصی دارند.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، یک سال بعد از توقف ساخت و ساز در دو قطعه زمینی که در محدوده تاریخی قلعه سردار بوکان واقع شده است جلسه ای با حضور مالکان این دوقطعه در فرمانداری بوکان برگزار شد.

«مهندس بابک رستم پور» شهردار بوکان در این جلسه که با حضور «جلیل جباری» مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی و با ریاست «لقمان خسروپور» سرپرست فرمانداری بوکان برگزار شد، گفت: یک سال از توقف ساخت و ساز در محدوده اثر تاریخی قلعه سردار می گذرد اما زمینهایی که در این محوطه قرار دارند تعیین تکلیف نشده و این سبب اعتراض مالکان شده است.

وی افزود: در صورت ادامه این بلاتکلیفی احتمال دارد مالکان موضوع این دو قطعه زمین را در دادگاه مطرح کنند و باتوجه به اینکه در سالهای گذشته پروانه ساخت برای این مالکان صادر شده احتمال صدور حکم علیه شهرداری بوکان وجود دارد.

«لقمان خسرو پور» سرپرست فرمانداری بوکان  نیز در این جلسه گفت: عدم ابلاغ ضوابط سبب شده بود که ما سال گذشته شاهد ساخت و ساز در محدوده اثر تاریخی قلعه سردار باشیم که با اطلاع رسانی به موقع پایگاه خبری زریان نسبت به این ساخت و ساز آگاه شدیم و آن را متوقف کردیم.

وی در ادامه گفت: با توجه به ابلاغ ضوابط دیگر امکان هر گونه ساخت و ساز در این محدوده وجود ندارد و  ما قطعاً از حقوق مالکان این  دو قطعه زمین نیز دفاع می‌کنیم.

خسروپور در ادامه خواستار خرید این دو قطعه زمین توسط شهرداری شد که با استقبال مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز همراه شد اما رستم پور اعلام کرد که با توجه به ارزش مادی این دو قطعه زمین که به گفته مالکان حدود هفت میلیارد تومان است، شهرداری بوکان توانایی خرید آن را ندارد.

در ادامه جلیل جباری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ضمن اشاره به اهمیت اثر تاریخی قلعه سردار بوکان گفت: عملیات ساخت و ساز در محدوده این اثر تاریخی  مطابق قانون متوقف شد و مالکان با تعلق خاطری که به شهر بوکان دارد با ما همکاری کردند اما چون در زمان توقف این عملیات، اعتبارات توزیع شده بود ما نتوانستیم این زمینها را در سال 97 خریداری کنیم.

وی افزود: امسال تلاش می کنیم از محل اعتبارات ستاد باز آفرینی، ملی و استانی، هزینه خریداری این دو قطعه زمین را تامین کنیم و اگر موفق به تامین اعتبار نشدیم می توانیم با زمینهای راه و شهرسازی تهاتر کنیم.

«مهندس عارف سهرابی» رئیس راه و شهرسازی بوکان از تهاتر با مالکان دو قطعه زمین محدوده اثر تاریخی قلعه سردار بوکان استقبال کرد و گفت: در ابتدا باید زمینها کارشناسی شود تا ارزش آنها تعیین شود.

با طرح این سخنان، تصمیم گرفته شده ظرف یک ماه، هیئتی سه نفره ارزش این زمینها را کارشناسی کنند و همزمان جذب اعتبارات برای خرید زمینها از ستاد بازآفرینی پیگیری شود.

پاییز سال گذشته بعد از آنکه تصویر ساخت و ساز در محوطه قلعه سردار بوکان را زریان موکریان منتشر کرد، مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از توقف ساخت و ساز در این محوطه تاریخی خبر داد و گفتت: متاسفانه اخیراً در خلال اعلام حرایم مصوب و ضوابط نقشه محدوده اثر به دستگاههای ذیربط ؛ برخی از اشخاص قبل از تصویب حرایم ، در خواست هایی به شهرداری بوکان جهت ساخت و ساز در محدوده این اثر نموده بودند که با همکاری و مساعدت شهرداری بوکان پروانه صادره کان لم یکن تلقی شد .

قلعه سردار منسوب به سردار عزيز خان مكري داماد اميركبير بوده كه در سال 1285 هجري قمري بنا شده است. اين قلعه 13 متر ارتفاع دارد و مصالح استفاده شده در آن ساروج، خاك رس، خاك سفيد، آجر و چوب است. طول قلعه 30 متر و عرض آن 25 متر و داراي 6 شاه نشين روي 9 ستون به ارتفاع 2 متر است

تیرماه  سال گذشته کاوش ها و لایه نگاری ها  در حریم  قلعه سردار منجر به  کشف هفت مرحله سکونت در دوره های مختلف باستان شناسی در این تپه شد. به گفته  « حسن سپهرفر» معاون میراث فرهنگی  استان آذربایجان غربی با این کاوشها مشخص شد این محوطه در دوره مفرغ میانی مسکونی شده بود و زندگی در آن تا پایان عصر آهن (حدود ۴۵۰۰ سال پیش تا حدود ۳۰۰۰ سال پیش) ادامه داشته و در دوره قاجار، ارگ حکومتی سرداران مکری روی این محوطه شکل گرفته بوده است.»

همزمان با کشف نشانه هایی از دوران قاجار،  دوره ایلخانی (مغول ها) و دوره اسلامی، در لایه های زیرین  این قلعه تاریخی، نشانه هایی از آثار سوختگی و سفال های پخته شده دیده شد که به  گفته اسعد جمیانی رئیس وقت اداره میراث فرهنگی و گردشگری بوکان به احتمال زیاد مربوط به حمله دوره آشور به تمدن مانایی هاست.

در این بخش دیوارهایی با خشت خام و منظم یافت شده که با یافته های باستان شناسی دوره مانایی در قلایچی بوکان همخوانی دارد و دانه‌های گیاهی سه هزار ساله درون کاسه‌ای سفالی در چهارمین فاز معماری عصر آهن به دست آمد که شامل دانه‌های گندم، دانه‌های علف‌های هرز و مقادیری از دانه‌های جو است./