چند بشکه نفت از چاه‌های استان کرمانشاه استخراج می‌شود؟

سرویس ایران-آمار دقیقی از میزان‌ استخراج نفت از چاه‌های نفت استان کرمانشاه وجود ندارد.آمار گذشته از استخراج ۵ تا ۹ هزار بشکه حکایت می‌کند اما بر اساس اعلام مسئولان در حال حاضر بین 25 تا 30 هزار بشکه نفت از این چاه ها تولید می شود.

سرویس ایران-آمار دقیقی از میزان‌ استخراج نفت از چاه‌های نفت استان کرمانشاه وجود ندارد.آمار گذشته از استخراج ۵ تا ۹ هزار بشکه حکایت می‌کند اما بر اساس اعلام مسئولان در حال حاضر بین 25 تا 30 هزار بشکه نفت از این چاه ها تولید می شود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان،هنوز میزان مشخصی از استخراج نفت از چاه‌های استان کرمانشاه ارائه نشده است و روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران نیز پاسخ پیگیری تلفنی خبرگزاری کُردپرس را نداد. استان کرمانشاه دارای یکی از 9 پالایشگاه نفت کشور و یکی از قدیمی ترین پالایشگاه های ایران (سال 1302 خورشیدی و با ظرفیت ابتدایی روزانه 2 هزار بشکه در روز) است که عمدتا با نگاه به منابع نفتی نفت شهر و نیز تصفیه و فرآوری بخشی از نفت جنوب تاسیس شد اما با وصف این چند صباحی است که بحث واگذاری پرسروصدای پالایشگاه نفت کرمانشاه نیز در رسانه‌ها شنیده می‌شود و همین بر تولید و انتقال نفت استان تاثیر می‌گذارد.

سال 92، مدیر شرکت اکتشافات نفتی ایران از ظرفیت 100 درصدی مناطق غربی ایران برای داشتن گاز طبیعی خبر داده بود.هرمز قلاوند در گفت‌وگو با رسانه‌ها با بیان اینکه بزودی عملیات اکتشاف گاز در حوزه های سرپل ذهاب، اسلام آبادغرب و قصرشیرین آغاز خواهد شد از احتمال کشف یک عسلویه جدید گازی در این مناطق خبر داده بود و دلیل این ادعا را هم وجود تاقدیس های نفتی و گازی در نواحی مرزی بخصوص در حوزه استان کرمانشاه اعلام کرده بود،اما این پروژه به دلایلی تا به امروز راکد مانده است.

اما در حوزه نفتی، کرمانشاه یکی از مناطق غنی ایران است؛ در سال 1388 خورشیدی میدان نفتی سومار کشف شد که براساس برآوردها دارای افزون بر 455 میلیون بشکه استعداد نفتی می باشد.

نفت ‌شهر نیز در فاصله 72 كیلومتری جنوب شهرستان قصرشیرین واقع شده و در تقسیمات جغرافیایی از توابع بخش مرزی سومار محسوب می شود.قبل از جنگ تحمیلی روزانه 10 تا 12 هزار بشكه نفت خام سنگین از طریق تلمبه خانه شماره یك خطوط لوله و مخابرات، از این شهر مرزی به پالایشگاه كرمانشاه منتقل می شد.

سیدقاسم جاسمی نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی سه سال پیش در گفت‌وگویی در خصوص میزان استخراج نفت از چاه‌های نفت استان اذعان کرد:تا آنجایی که بنده در جریان هستم میزان استخراج نفت از چاه های استان کرمانشاه حدود 5 هزار بشکه در روز است.

وی اظهار کرد:واجب است درصدی از عواید فروش نفت در استان های نفت خیز به این استان ها تخصیص داده شود.

این اظهارنظر نماینده کرمانشاه در حالی است که جمشیدی مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه كرمانشاه سال 92 در گفت‌وگویی با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود که از 16حلقه چاه نفت فعال در شهر مرزی نفت شهر از توابع شهرستان قصرشیرین نفت استخراج می شود.وی گفته بود، روزانه 9 هزار بشكه نفت از چاه های فعال این بخش مرزی استحصال می شود و از طریق تلمبه خانه با یك خط لوله هشت اینچی به پالایشگاه و تصفیه خانه نفت كرمانشاه منتقل می شود تا به مشتقات نفتی تبدیل شود. ظرفیت مخزن نگهداری نفت خام تاسیسات نفت شهر 25 هزار بشكه است كه هم اكنون تنها یك سوم این ظرفیت، نفت در این مخزن نگهداری و به كرمانشاه منتقل می شود.