کمپ سگ های بلاصاحب مهاباد، قربانی غفلت کارگروه ساماندهی!

​​​​​​​سرویس آذربایجان غربی- وضعیت کمپ سگ های بلاصاحب مهاباد در اوج نابه سامانی قرار دارد و کارگروه ساماندهی آن و در راس امور شهرداری مهاباد، تا کنون کوچکترین اقدامی در راستای رفع مشکلات موجود انجام نداده اند. با وجود عدم رسیدگی شهرداری و مشکلات فراوان در کمپ حاضر، امروز معاون فرماندار در بازدید از کمپ از عدم همکاری مردم با ماموران شهرداری در زمان زنده گیری سگ ها انتقاد کرد.

​​​​​​​سرویس آذربایجان غربی- وضعیت کمپ سگ های بلاصاحب مهاباد در اوج نابه سامانی قرار دارد و کارگروه ساماندهی آن و در راس امور شهرداری مهاباد، تا کنون کوچکترین اقدامی در راستای رفع مشکلات موجود انجام نداده اند. با وجود عدم رسیدگی شهرداری و مشکلات فراوان در کمپ حاضر، امروز معاون فرماندار در بازدید از کمپ از عدم همکاری مردم با ماموران شهرداری در زمان زنده گیری سگ ها انتقاد کرد.

به گزارش زریان موکریان، در اول بهمن ماه سال 99، سایت نگهداری سگ های بلا صاحب مهاباد توسط شهرداری و به همت انجمن "ژین مکریان مهاباد"، در جاده روستای "پیربه له" با مساحت عرصه ۲۵۰۰ متر مربع و فضای مسقف ۵۰۰ متر مربع، راه اندازی شد.

شهرداری مهاباد به وظایف خود در کمپ سگ های بلاصاحب عمل نمی کند!

در این کمپ مقرر شده بود در حوزه درمان، امداد و نجات، عقیم سازی و همچنین اقدامات فرهنگی فعالیت های لازم انجام بگیرد. اما بعد از راه اندازی کمپ شهرداری مهاباد که متولی اصلی آن است، کوچکترین اقدامی در جهت تامین غذا، نظافت، عقد قرارداد با دامپزشک، تامین اعتبار جهت عقیم سازی و اقدامات درمانی و ... انجام نگرفته است.

در حالیکه براساس ماده ۱۵ قانون شهرداری ها، دفع حیوانات بلاصاحب مزاحمی که سبب بروز بیماری های خطرناک به جمعیت دامی و انسانی شود در سطح شهرها بر عهده شهرداری ها و خارج از آن نیز برعهده بخشداری ها است و همچنین برحسب وفق ماده ۹ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد نیز طبق این دستورالعمل تصدی واحد کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان زیر پوشش معاونت خدمات شهری شهرداری ها قرار گرفته است.

همچنین طبق آیین‌نامه مصوب سال ۱۳۸۷ سازمان کل شهرداری های کشور وظیفه ساماندهی از ابتدای کار یعنی زنده گیری، عقد قرارداد با دامپزشکان حاضر جهت اجرای امر غربالگری، عقیم‌سازی، واکسیناسیون، پلاک زنی و در نهایت رهاسازی به عهده شهرداری است. همچنین تهیه بیلبوردهای تبلیغاتی جهت اطلاع رسانی به عموم با این مضمون که سگ های پلاکدار، عقیم، واکسینه، انگل تراپی شدند و هیچ گونه خطری از جانب آنها برای محیط زیست و شهروندان وجود ندارد، نیز بر عهده شهرداری است.

اما تا این لحظه شهرداری مهاباد از انجام این وظایف سرباز زده و کمپ سگ های بلاصاحب این شهر تنها به صورت اسارت گاهی بی سر و سامان رها شده است.

عملیات زنده گیری سگ های بلاصاحب در مهاباد منطقی نیست!

در حال حاضر وضعیت کمپ مذکور بسیار نابسامان و بغرنج است و حدود ۳۰۰ قلاده سگ هم اکنون در این اسارتگاه محبوس شده اند. در حالی که  ۱۰۰ قلاده از آنها توله سگ هایی هستند که به همراه مادرانشان توسط شهرداری مهاباد زنده گیری و به این کمپ منتقل شده‌اند، علیرغم اینکه جامعه هدف زنده گیری باید گله سگ هایی باشد که در سطح شهر در گردش اند نه سگ های ماده و توله های چنده روزه آنان که حتی به دلیل سن پایینشان قابلیت عقیم سازی را هم ندارند!

در کنار فعالیت خود جوش و داوطلبانه "انجمن خیریه حیوانات ژین مکریان مهاباد" جهت تامین غذا و مراقبت و نظافت کمپ، تا کنون، هیچ کدام از اعضای کارگروه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب به ریاست فرمانداری مهاباد در این شهرستان به وظایف خود در خصوص عمل نکرده‌ و تنها به برگزاری جلسات بدون نتیجه اقدام کرده‌اند.

انتقادها به جای شهرداری متوجه مردم شد!

امروز نیز معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد در جریان بازدید از این کمپ، علیرغم حجم مشکلات انبوه سایت از مردم به دلیل عدم همکاری با نیروهای شهرداری در زنده گیری سگ های بلاصاحب انتقاد کرد!

به نقل از ایرنا؛ خشایار صنعتی گفت: مردم باید در امر جمع‌آوری سگ‌های بی‌صاحب در این شهر که موجب بروز مشکلاتی برای برخی شهروندان شده است با نهادهای ذیربط همکاری کنند. متاسفانه مشاهده شده است در برخی از موارد مردم با ماموران شهرداری که اقدام به جمع آوری این‌گونه سگ ها می‌کنند، تعرض و مانع از فعالیت آنها می شوند، در حالیکه وجود سگ‌های بی‌صاحب در سطح شهر امنیت و آرامش مردم را سلب و لزوم ساماندهی آنها را جدی کرده است.

او افزود: در برخی موارد مشاهده شده است که این سگ ها در سطح خیابان ها و معابر شهر به شهروندان حمله کرده و یا مشکلاتی را در تردد مردم در ساعات اولیه صبح یا شب ها بوجود آورده اند.

کمپ سگ های بلاصاحب به ساماندهی نیاز دارد

معاون فرماندار با بیان اینکه مردم باید از غذا دادن به این سگ ها خودداری کرده و با ماموران جمع آوری همکاری کنند تا آنها به سایت نگهداری انتقال پیدا کنند، تاکید کرد: اگر مردم واقعا قصد کمک به سگ های بی صاحب را دارند می توانند کمک های خود را در اختیار انجمن حمایت از حیوانات «ژین» که مسوولیت نگهداری از این سگها را برعهده دارند قرار دهند.

معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد همچنین با بیان اینکه کار جمع آوری سگ های بی صاحب هم اکنون در سطح شهر در حال انجام است بیان کرد: عملیات غربالگری، عقیم سازی ، واکسینه ، پلاک گذاری و جداسازی در این مکان به طور منظم و کامل انجام نگرفته و تامین غذا و نظافت آن با مشکلاتی مواجه است که نیاز به ساماندهی دارد. 

کارگروه ساماندهی سگ های بلاصاحب مهاباد در خواب!

اظهارات معاون فرماندار در حالی است که کارگروه ساماندهی سگ های بلاصاحب مهاباد طی دو سال گذشته بارها تشکیل جلسه داده و تا کنون نتیجه حاصل نشده است.

آخرین جلسه این کارگروه نیز در اسفند ماه سال گذشته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و مصوبات آن هم  به صورت غیر علنی و بدون حضور انجمن خیریه حیوانات ژین مهاباد تصویب شد.

انجمنی که کمپ مذکور به همت جوانان فعال در آن راه اندازی شد و طی یک سال گذشته وظیفه نظارت، مراقبت، تامین غذا و دامپزشک به صورت داوطلبانه بر عهده آنان بوده است.

اما کارگروهی شهرستان با گذشت یک سال از راه اندازی کمپ مذکور، هنوز نتوانسته است شهرداری مهاباد را که متولی آن است به انجام وظایف مربوطه ملزم کند و امروز در جریان بازدید از کمپ در حالی انتقادها را متوجه مردم کرده که عدم هماهنگی و ترک فعل سایر اعضای کارگروه را نمی بیند!

کمپ مذکور با وجود شرایط بغرنج تنها شبیه اسارتگاهی است که حیوانات بیمار و ناتوان بدون رسیدگی های لازم در آن اسیر شده اند.

گزارش/ تانیا شعفی