تلاش های معمار سنندج برای معرفی فرهنگ کردستان به جهانی ها

سرویس کردستان- پروژه فست فود توکا اثر آرش مرادی نامزد جایزه طراحی داخلی معماری بین قاره ای 2019 شد که این مسابقات هر ساله به صورت بین قاره‌ای برگزار می‌شود. او فارغ التحصیل کارشناسی ارشد معماری دانشگاه هنر تبریز در سال ۱۳۹۱ است که پایان نامه خود را با طرح توسعه موزه معماری تبریز به اتمام رساند.

سرویس کردستان- پروژه فست فود توکا اثر آرش مرادی نامزد جایزه طراحی داخلی معماری بین قاره ای 2019 شد که این مسابقات هر ساله به صورت بین قاره‌ای برگزار می‌شود. او فارغ التحصیل کارشناسی ارشد معماری دانشگاه هنر تبریز در سال ۱۳۹۱ است که پایان نامه خود را با طرح توسعه موزه معماری تبریز به اتمام رساند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان؛ آرش مرادی درباره جایزه معماری بین قاره ای توضیح می دهد: این مسابقه هر سال بین ۵ قاره آسیا، اقیانوسیه، اروپا، آمریکا وآفریقا برگزار می شود و افرادی در هر قاره در بخش های مشخص انتخاب می شوند که این بار طراحی یک فست فود در مقیاس کوچک بر اساس معیار های مشخص و سختی که توسط داوران مسابقه اتخاد شده بود، کاندید شد.

معمار سنندجی با بیان اینکه در این مسابقه ۱۰ نفر از تمام قاره های دنیا به عنوان طراحان برتر انتخاب شدند، می افزاید: پروژه برگزیده شده در کردستان در زمینه طراحی داخلی به مرحله اجرا رسیده بود که این اثر در یکی از معتبرترین مجله معماری آسیا و اقیانوسیه 2A MAGAZINE نیز به چاپ رسیده است.

مرادی در خصوص اهمیت برگزیده شدن این طراحی اضافه می کند: رقیب های ما در این مسابقه افرادی از کشور های پیشرفته دنیا و از تکنولوژی های برتر و علمی مطرح در جهان بودند.

او ادامه می دهد: صرف کاندید شدن در این مسابقات و رقابت ها مهم و با ارزش است و برای داوران مسابقه نیز کاندید شدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معمار سنندجی درباره آغاز پروژه خود توضیح می دهد: این طرح را ۴ سال پیش در مغازه ای بالاتر از میدان اوراز سنندج آغاز کردم اما بعد از گذشت یک سال به دلیل اجاره ای بودن مکان توسط صاحب ملک تخریب شد که خوشبختانه تمامی اسناد و عکسهای پروژه قبلا تهیه شده بود.

پروژه طراحی فست فوت توکا با دو نفر نیرو انجام شد

او اضافه می کند: کارفرما مکانی را برای این پروژه در نظر گرفته بود که متراژ کم، فضای قدیمی و دست نخورده باقی ماندن فضای داخلی مغازه از محدودیت هایی بود که باید در حین انجام کار به آن توجه شود و همچنین فضایی متفاوت با حفظ حریم ها بدون ایجاد تغییر در دیوارها و سقف موردنیاز بود که در پایان با وجود تمامی محدودیت ها کار با موفقیت به مرحله اجرا رسید.

معمار سنندجی با بیان اینکه شرکت های بزرگ و توانمند معماری دنیا در این مسابقات شرکت داشتند می افزاید: یکی از ۱۰ اثر کاندید شده در این مسابقه اثری از تهران بود که با ۴۳ نفر نیرو انجام شده بود اما طراحی کاندید شده از استان کردستان با ۲ نفر نیرو به مرحله اجرا رسیده بود.

پروژه توکا، فرهنگ کردستان را به دنیا معرفی کرد

مرادی با اشاره به اینکه پروژه توکا فرهنگ استان کردستان را در قالب معماری نمایان می کرد، می گوید: مراسماتی همچون مراسمات خانقاهی و پیرشالیار و رنگ های سنتی در لباس های فرهنگ کردستان همگی در طراحی کاندید شده در مسابقه بین قاره ای مورد استفاده قرار گرفت که این خود در معرفی فرهنگ کردستان به جهانیان نقش مهمی داشت.

او اجرا شدن فرهنگ در قالب معماری را یک اصل مهم و متفاوت عنوان می کند و می گوید: بسیاری از طراحان در دنیا طراحی هایی در قالب نرم افزار را به مسابقات ارسال می کنند که هنوز اجرا نشده در حالی که طراحی پروژه توکا به مرحله اجرا درآمده بود و عکس واقعی آن به مسابقه ارسال شد.

معمار سنندجی با بیان اینکه تمام آثار ارسال شده به این مسابقه در یک مقیاس بالایی برای ارزیابی بود، ادامه می دهد: طراحان استان توانایی انجام کارهای بزرگ را دارند و هیچ انتظاری به جز حمایت و پشتیبانی ندارند.

رسانه های معتبر معماری، افتخارات معماری را طبق سلیقه شخصی منتشر می کنند

مرادی در پاسخ به این سوال که چرا در رسانه های داخلی به این کسب موفقیت توجهی نشده، می گوید: بیشتر موفقیت های معماری در رسانه ها و سایت های معماری که در تهران مستقر هستند، انتشار می یابد و جبهه گیری ها و خصوصی سازی این سایت ها باعث شده که تمامی افتخارات عرصه معماری انتشار داده نشود بلکه تنها بعضی از افتخارات بنا به سلیقه شخصی گرانندگان سایت انتشار می یابد که در این زمینه نیز مرجعی مشخص برای اعتراض وجود ندارد.

او در ادامه به توضیح درباره چگونگی شرکت در مسابقات بزرگ معماری می پردازد و اضافه می کند: شرکت کردن در بیشتر مسابقات معماری در مرحله اول مستلزم پرداخت هزینه زیاد است اما شرکت در مسابقات بین قاره ای هیچ گونه هزینه ای در این مرحله نداشت و رسانه های معماری نیز بیشترین تمرکز و انتشار افتخارات خود را بر روی مسابقاتی قرار می دهند که باید هزینه زیادی توسط شرکت کنندگان پرداخت شود.

بی توجهی رسانه های داخلی به افتخار بزرگ معماری در جهان

این دانش آموخته کُرد کاندید شدن پروژه توکا در مسابقات بین قاره ای را برای استان کردستان یک اتفاق بزرگ عنوان می کند و می گوید: در کردستان این اولین افتخاری است که در زمینه طراحی داخلی بدست آمده اما نه تنها رسانه های داخلی که حتی سایت های معتبر معماری نیز به انتشار این رویداد بزرگ توجه خاصی نشده است.

مرادی با اشاره به اینکه رشته های هنری از جمله معماری حضور کم رنگی در بین مردم دارد، می افزاید: بسیاری از رسانه ها فقط بر روی جوایز و مسابقات خاصی تمرکز دارند در حالی که دیگر مسابقات هنری و فرهنگی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

او طراحی داخلی را به کارگردانی در سینما و رهبر ارکستر تشبیه می کند و می گوید: در طراحی باید رنگ، آجر، سنگ و موزاییک را با هم هماهنگ کرد که امیدواریم این موضوع در بین مردم شناخته شود و از دیگر مسئولان نیز انتظار داریم در این موضوع همکاری لازم را داشته باشند.

افزایش جذب دانشجو باعث پایین آمدن کیفیت رشته معماری شده است

معمار سنندجی با بیان اینکه تفاوت هایی بین محیط آکادمیک دانشگاه و بازار کار وجود دارد، اضافه می کند: افزایش دانشگاه ها و ظرفیت جذب دانشجو در سطح کشور باعث پایین آمدن کیفیت کار شده است و هیچ سنخیتی بین تعداد دانشجو و اساتید مورد نیاز نیست.

مرادی محیط کسب و کار را خشن و محیط دانشگاه را نرم می داند و می گوید: هدف بسیاری از دانشجویان در دانشگاه فقط کسب نمره و مدرک است اما دانشجوی فارغ التحصیل به محض خروج از محیط آکادمیک با استادکار و متخصصین اجرا سروکار دارد که در این زمینه آشنایی ندارد.

او تصریح می کند: باید سازوکاری فراهم شود که در دانشگاه ها دانشجو را با مراحل اجرایی و محیط کسب و کار آشنا کرد تا شاهد فضایی متفاوت در شهر باشیم.

طراحی فست فود توکا در سنندج در سال ۹۴ ،طراحی مجموعه بزرگ و مشهور کتاب شهر در سنندج، طراحی نگارخانه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر تبریز، طراحی داخلی کافه رستوران کانی در سنندج از دیگر آثار و پروژه های شاخص این دانش آموخته کرد است.

گفت و گو/سحر ملایی