با گذشت 5 سال از افتتاح

چرا ایستگاه راه آهن مهاباد هنوز در دست پیمانکار است؟

سرویس موکریان- اصرار به افتتاح زود هنگام ایستگاه راه آهن مهاباد در سال 92 به صورت ناقص، باعث شد این پروژه بعد از 5 سال هنوز در دست پیمانکارباقی بماند.

سرویس موکریان- اصرار به افتتاح زود هنگام ایستگاه راه آهن مهاباد در سال 92 به صورت ناقص، باعث شد این پروژه بعد از 5 سال هنوز در دست پیمانکارباقی بماند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، ایستگاه راه آهن مهاباد به اصرار مسولین وقت  به صورت ناقص افتتاح شد و بعد از 5 سال این طرح همچنان در دست پیمانکاران است. طرحی که  بهره برداری از آن از سال 92 آغاز شد، اما تا کنون پیمانکار این طرح را به وزارت راه و شهرسازی تحویل نداده است.

در واقع نشست ساختمان ایستگاه، نبود سیستم گرمایشی و سرمایشی و مشکلاتی از این قبیل باعث شده تا دولت بعد از ۵ سال هنوز نتواند این طرح را از پیمانکار تحویل بگیرد.

به تاخیر افتادن این طرح پس از 5 سال به گفته وزارت راه و شهرسازی؛ «پافشاری مسئولین وقت در(سال۱۳۹۲) جهت افتتاح زودهنگام، پروژه ایستگاه مهاباد بصورت ناقص بوده است».

تمامی خطوط و ایستگاه های ساخته شده توسط شرکت توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بعد از طی مراحل تحویل موقت و رفع نواقص به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی به عنوان بهره بردار تحویل داده می شوند تا تمامی الزامات فنی و کیفی در آن لحاظ گردد، اما در برخی از ایستگاه‌ها از جمله ایستگاه مهاباد و میاندوآب در محور (مراغه – مهاباد) این امر لحاظ نشده است.

چرا که به واسطه افتتاح زودهنگام توسط مسئولان وقت و وجود فاصله ۱۰ سال تا افتتاح کامل محور (مراغه- ارومیه) مشکلاتی در تحویل ایجاد شده و پیمانکار پروژه قادر به تکمیل نواقص نبوده است.

پروژه راه آهن مراغه به ارومیه سال 92 به مهاباد رسید و در دولت دهم با حضور رییس جمهوری وقت، 15 اردیبهشت ماه همان سال در قالب طرح های مهر ماندگار به بهره برداری رسید. اما با وجود اتصال به شبکه راه آهن سراسری، ایستگاه قطار مهاباد، توقف هایی در روند کاری خود را شاهد بود.

در حال حاضر این ایستگاه هنوز تکمیل نشده است و اواسط آبان ماه نماینده مهاباد در گفت و گو با خبرنگار کردپرس از تشکیل جلسه ای با وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل راه آهن کشور، مدیرکل راه و شهرسازی استان در رابطه با تکمیل ایستگاه قطار مهاباد و تسریع در اجرای عملیات بهسازی آن  خبر داد تا راهکاری برای رفع این مشکلات اتخاذ شود و اگر پیمانکار در این مورد تخلفی انجام داده با آنها برخورد شود.

اخیر وزارت و راه و شهرسازی پس از 4 ماه از تشکیل جلسه مذکور، عنوان کرد؛ شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل جاده ای کشور نواقصات ایستگاه مهاباد را در سریعترین زمان برطرف خواهد کرد و اقدامات عملی جهت رفع نواقص و تکمیل کارهای باقیمانده توسط این شرکت برای ایجاد یک ایستگاه مناسب و کامل در نظر گرفته شده است.

ایستگاه راه آهن مهاباد با زیربنای ۱۹۰۰ مترمربع در ۱۵ کیلومتری این شهر واقع شده و بیش از ۴۲ میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است. بهره برداری از این ایستگاه از سال 92 آغاز شد، اما تا کنون پیمانکار این طرح را به وزارت راه و شهرسازی تحویل نداده است.