ادای احترام به پرچم اقلیم کردستان عراق، ظریف را به مجلس کشاند /قاضی پور قانع شد

سرویس آذربایجان غربی- وزیر امور خارجه تأکید کرد: تصمیم برای شرکت در مراسم خاکسپاری طالبانی در بالاترین سطح شورای عالی امنیت ملی گرفته شد و حضور ما به دلیل تأکید بر تحکیم روابط دو طرفه بود.

سرویس آذربایجان غربی- وزیر امور خارجه تأکید کرد: تصمیم برای شرکت در مراسم خاکسپاری طالبانی در بالاترین سطح شورای عالی امنیت ملی گرفته شد و حضور ما به دلیل تأکید بر تحکیم روابط دو طرفه بود.

به گزارش زریان مکریان ،​​​​​​​​​​​​​​به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد جواد ظریف در نشست علنی امروز (یکشنبه، 11 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح سوال علیرضا محجوب و نادر قاضی‌پور مبنی بر اینکه چرا به پرچم اقلیم کردستان شمال عراق ادای احترام کردید، گفت: تصمیم برای شرکت در مراسم خاکسپاری طالبانی در بالاترین سطح شورای عالی امنیت ملی، نیروهای مسلح، سپاه قدس و وزارت امور خارجه گرفته شد و بنده به عنوان نماینده ایران در این مراسم شرکت کردم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ضمن حضور در این مراسم با استقبال گسترده‌ای روبرو شدم که این نشان از جایگاه ایران در عراق و کردستان عراق دارد و مشخص می‌کند که سطح روابط ایران با دولت و مردم عراق چقدر گسترده است.

وی افزود: در این مراسم در کنار اکثر نمایندگان و روسای دولت عراق قرار گرفتم و تنها تعداد قلیلی از نمایندگان عراق به دلیل اختلافات در این مراسم حضور پیدا نکردند لذا هیچ‌کس اعتراضی نسبت به اجرای مراسم نداشت منتهی در اجرای مراسم همکاران بارزانی برخلاف توافق با دولت عراق پرچم کردستان عراق را بر روی تابوت طالبانی انداختند و از این شرایط سوء استفاده کردند.

ظریف یادآور شد: در مراسم اهدای تاج گل نیز تنها کسی که از سر خم کردن در برابر جنازه خودداری کرد بنده بودم هرچند حضور ما در عراق بسیار تأثیرگذار بوده و است و حضور در این مراسم نیز به همراه برادران و فرماندهان سپاه بود و چون نزدیک به برگزاری رفراندوم کردستان بود ما سعی کردیم نشان دهیم علیرغم مخالفت با حرکت آقای بارزانی روابط دیرینه و تاریخی بین ما ادامه دارد.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: ملاحظاتی مورد نظر نمایندگان سوال کننده است اما این ملاحظات همواره در ذهن ما جاری است.

وی ادامه داد: تصمیم گیری در مورد این موضوع برگرفته از اجماع نظرات داخلی در شورای عالی امنیت ملی بود و اقدامی موثر همراه با دولت مرکزی عراق برای جلوگیری از حرکت خطرناک و کوته نظرانه در مورد رفراندوم عراق بود. حضور در مراسم خاکسپاری نیز قسمت دیگر از این سیاست است.

ظریف یادآور شد: از اینکه آقای قاضی پور صفت جوانی را برای من به کار بردند تشکر می کنم زیرا در جوانی باید فکر و کار کرد و امیدوارم همه ما جوانانه کار کنیم.

وزیر امور خارجه در توضیح سوال نمایندگان تصریح کرد: بسیاری از کشورها نمایندگانی را برای حضور در این مراسم فرستاده بودند اما روابط ایران با عراق متفاوت از سایر کشورها است، ما رابطه نزدیک و موثری با عراق داریم لذا انتظار می رفت حضور موثر و پررنگی در مراسم داشته باشیم.

ظریف افزود: از سوی دیگر نمی توانیم فراموش کنیم که طالبانی در طول 8 سال جنگ تحمیلی همراه رزمندگان علیه نیروهای بعثی عراق جنگید و آنچه در سلیمانیه اتفاق افتاد تصمیم دولت عراق بود علاوه بر این قرار نبود مراسم دیگری در بغداد برگزار شود.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در برابر هیچ پرچمی جز پرچم جمهوری اسلامی ایران تعظیم نکردم و در آن مراسم هم تنها من در برابر پرچم تعظیم نکردم.

وی به روابط ایران و عراق اشاره کرد و گفت: میزان صادرات ایران به عراق از دیگر همسایگان بیشتر است و با این حال همچنان بر تسهیل صادرات و بازگشایی بانکی در عراق تاکید داریم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: نمایندگان سوال کننده به موضوع کنوانسیون دریای خزر نیز اشاره ای داشتند حال اگر فرصتی در مجلس ایجاد شود با افتخار حاضر و در خصوص کنوانسیون توضیح می دهم که سند افتخاری برای ایران امضا شده است، دولت ایران در کردستان و دریای خزر یک وجب از خاک کشور را که مطهر به خون شهدا است اجازه نداده در یک قرارداد از دست برود./

قاضی پور قانع شد

نادر قاضی‌پور در نشست علنی امروز (یکشنبه، 11 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی مجلس از پاسخ‌های وزیر امور خارجه در خصوص علت ادای احترام به پرچم اقلیم کردستان شمال عراق قانع شد.

حوزه‌های باند نیویورک، حضور دوتابعیتی‌ها در هیات مذاکرات هسته‌ای و همچنین سفر به پاریس همزمان با برگزاری اجلاس منافقین سئوالات دیگری بود که ظریف در صحن علنی مجلس به آنها پاسخ داد و در نهایت نمایندگان مجلس با 67 رأی موافق، 119 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر قانع شدند.