فروش آب سد بوکان به شرکتهای نفتی آذربایجان شرقی

سرویس موکریان، همزمان با بحران آب شرب در تبریز  و افزایش 18 درصدی برداشت آب از سد بوکان به هدف حل این بحران، یک استاد دانشگاه دانشگاه صنعتی سهند اعلام کرده است که آب زرینه رود به شرکتهای نفتی آذربایجان شرقی با قیمت 18 سال قبل فروخته می شود.

سرویس موکریان، همزمان با بحران آب شرب در تبریز  و افزایش 18 درصدی برداشت آب از سد بوکان به هدف حل این بحران، یک استاد دانشگاه دانشگاه صنعتی سهند اعلام کرده است که آب زرینه رود به شرکتهای نفتی آذربایجان شرقی با قیمت 18 سال قبل فروخته می شود.

​​​​​​​به گزارش  زریان موکریان، « دکتر رضا یگانی»  استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی سهند و عضو پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تبریز، در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا به تشریح دلایل وضعیت بحرانی آب در تبریز پرداخت.

به گفته دکتر یگانی در حالی که مردم تبریز در روزهای گذشته قطعی هشت ساعته آب و چهار ساعته برق را تجربه می‌کنند که  روزانه 60 الی 80 هزار متر مکعب (آب شرب  حدود 400 هزار نفر از مردم) فقط در شرکت‌های پالایش نفت، پتروشیمی، نیروگاه تبریز و شهرک‌های صنعتی مصرف می‌شود.

استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی سهند افزود: این شرکت‌ها براحتی می‌توانند استفاده مجدد از آب 350 هزار متر مکعب فاضلاب را در روز عملی کنند، اما ما آب زلال و گوارای زرینه رود را در اختیار کارخانجات قرار دادیم و امروز به مردم می‌گوییم شما باید هشت ساعت از نعمت آب محروم باشید

بیش از 50 درصد آب مصرفی تبریز از طریق  خط لوله 182 کیلومتری از سد بوکان تامین می شود. به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی سال گذشته میزان آب برداشت شده از زرینه رود ۱۸ میلیون و ۹۹۰ هزار متر مکعب بود در حالی که میزان آب برداشت شده امسال ۲۲ میلیون و ۳۹۰ هزار متر مکعب بوده و نسبت به سال گذشته حدود ۱۸ درصد افزایش یافته است.

دکتر یگانی  در ادامه گفت وگوی خود با ایسنا از فروش آب زرینه رود به شرکتهای نفتی استان آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار کرد: تخصیص آب زرینه رود به شرکت‌های نفتی استان بر اساس قراردادهای سال‌های 1381-1382 تخصیص پیدا می کند و رقم فروش آب به این شرکت‌ها بر اساس هر متر مکعب 800 تومان است، حال شما فکر کنید چرا یک شرکت نفتی باید علاقمند به سرمایه گذاری در طرح‌های بازچرخانی و بهره‌وری مصرف آب باشد، در حالی که مبالغ این قراردادها در 10 الی 15 سال گذشته، همچنان بدون تغییر باقی مانده است؟

دکتر یگانی در حالی که از رد شدن سند اجرایی بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب در آذربایجان شرقی توسط مسئولان استانی خبر داد گفت: بازچرخانی و استفاده مجدد از فاضلاب، بازنگری در تخصیص های غیر شرب، استفاده از فاضلاب شهری و ملزم ساختن تمام تخصیص های آب شرب به مدیریت واحد و یکپارچه درشرکت آب منطقه ای استان، درمان موقت و کوتاه مدت بحران بی آبی استان خواهد بود، وگرنه سال‌های بسیار سخت و کم آبی را پیش رو خواهیم داشت.