سایت جدید دفن زباله در بوکان ساخته می شود

سرویس موکریان_شهردار بوکان گفت: سایت جدید دفن زباله در این شهر ساخته می شود.

سرویس موکریان_شهردار بوکان گفت: سایت جدید دفن زباله در این شهر ساخته می شود.

 «ناصح محمد خانی» شهردار بوکان در حاشیه بازید از سایت دفن زباله شیخلر که به همراه فرماندار بوکان صورت گرفت، در گفت وگو با خبرنگار زریان موکریان گفت: با توجه به تایید ارزیابی زیست‌محیطی و طرح تفصیلی،ساخت سایت جدید پسماند بوکان  توسط شهرداری از هفته‌ی آینده شروع می‌کند.

وی افزود: این سایت که ساخت آن در کمیته فنی کارگروه مدیریت پسماند استان آذربایجان‌غربی به تصویب رسیده است در زمینی به مساحت ۴۲ هکتار ساخته می شود و این زمین توسط منابع طبیعی به شهرداری بوکان واگذار شده است.

محمد خانی خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح زیربنایی، دفن زباله به صورت مدرن و به شیوه‌ای متفاوت با سایت شیخلر و مطابق با استانداردهای زیست‌محیطی انجام می شود.  وی در ادامه از راه‌اندازی سیستم تصفیه شیرابه‌ی در سایت دفن زباله شیخلر خبر داد و گفت: این سیستم برای اولین بار است که در غرب کشور ایجاد می‌شود و قابلیت‌ بازیافت و جلوگیری از هدررفت روزانه ۱۰ متر مکعب آب را دارد.

شهردار بوکان در پایان از بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه تا دو هفته‌ آتی خبر داد.

کارشناسان محسط زیست ساخت سایت دفن زباله در نزدیکی روستای شیخلر را یکی از بدترین تصمیم‌گیری‌های تاریخ مدیریت بوکان می داند که به علت هم‌جواری با روستای شیخلر، نزدیکی به بستر آبی سیمینه‌رود، قرارگرفتن در مسیر باد غالب و همسایه با زیستگاه پرنده نادر و در حال انقراض میش‌مرغ از معایب بزرگ این سایت می‌باشد که تا کنون چالش‌های زیست‌محیطی گسترده‌ای را به وجود آورده است.