آیا کوردها از حضور آمریکا در مناطق نفت خیز سوریه سود می برند؟

سرویس جهان- آسوشیتدپرس نوشت: برخی کردها از حضور آمریکا در مناطق نفت خیز سوریه استقبال می کنند اما به گفته برخی کارشناسان ممکن است آمریکا ناگهانی از این مناطق هم برود.

سرویس جهان- آسوشیتدپرس نوشت: برخی کردها از حضور آمریکا در مناطق نفت خیز سوریه استقبال می کنند اما به گفته برخی کارشناسان ممکن است آمریکا ناگهانی از این مناطق هم برود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا پس از خروج نیروهای این کشور از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که زمینه را برای حمله ترکیه در ماه اکتبر فراهم کرد، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. او پس از این انتقادها دستور داد نیروهای آمریکا به همراه تجهیزات سنگین نظامی به سمت میدان های نفتی شمال شرق سوریه حرکت کنند.

از زمان حرکت این نیروها به سمت میدان های نفتی، زمزمه هایی نیز درباره اعزام یکی از شرکت های بزرگ نفتی آمریکا از جمله اکسون موبیل به این مناطق در جهت ترمیم و بهسازی چاه های نفتی بعد از جنگ چند سال اخیر در این کشور به گوش می رسد.

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به این که در بهترین حالت، فقط روزانه 38000 بشکه نفت از میدان های نفتی سوریه قابل برداشت است نوشت: به دنبال جنگ چند سال گذشته در سوریه که به تاسیسات نفت نیز آسیب رسانده اکنون فقط روزانه حدود 80000 بشکه نفت قابل برداشت است.

از سوی دیگر، میزان نفت این میادین کمی بیش از دو میلیارد و پانصد هزار بشکه است که در مقایسه با کشورهای عضو اپک رقم ناجیزی است. آسوشیتدپرس نوشت در حال حاضر کردها نفت تولید شده را در این میدانها به بازار محلی می فروشند و بخشی از آن هم ممکن است از طریق قاچاق به مناطق تحت کنترل دولت مرکزی سوریه ارسال شود.

این خبرگزاری به نقل از مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای کرد-عرب سوریه گزارش داد که آمریکا به خاطر نفت این مناطق حضور پیدا نکرده است زیرا به گفته این فرمانده کرد، آمریکا خود نفت زیادی دارد و نیازی به نفت سوریه ندارد.

حسن حسن، کارشناس مسائل سوریه به این خبرگزاری گفته است کردها فکر نکنند که حضور آمریکا در این میدانها می تواند تضمینی برای حمایت از کردها باشد زیرا ممکن است اتفاقی در این منطقه بیفتد و ترامپ تصمیم بگیرد نیروهای آمریکا را از این مناطق هم بیرون ببرد.

برخی از ساکنان کرد این مناطق به آسوشیتدپرس گفته اند امیدوارند با آمدن آمریکا به مناطق نفت خیز و ایجاد فصت شغلی و رونق اقتصادی آنها به کردها کمک کنند اما این خبرگزاری از مقامات آمریکایی نقل کرده است که این کشور قصد ندارد برای توسعه این میدان های نفتی اقدامی بکند بلکه تنها هدف از حضور در این میادین جلوگیری از دست یافتن دیگر بازیگران سوریه بر آنها است.

برخی کارشناسان نیز گفته اند مقادیر نفت موجود در این میدان ها جذابیتی برای آمریکا ندارد بنابراین، به نظر نمی رسد که حضور نیروهای آمریکایی در این مناطق نفعی به حال کردها- که آمریکا آنها را در برابر حمله ترکیه تنها گذاشت- داشته باشد.