پایان تراژدیک نمایشگاه آجرهای مانا در بوکان /غریبانه راهی غربت شدند

سرویس موکریان_پایان نمایشگاه یک ماهه آجرهای قلایچی در بوکان تراژدیک رقم خورد.

سرویس موکریان_پایان نمایشگاه یک ماهه آجرهای قلایچی در بوکان تراژدیک رقم خورد.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

 به گزارش زریان موکریان؛  آجرهای لعابدار قلایچی بوکان بی سرو صدا در  جعبه های  چوبی؛ به همان صورت که از سوییس آمده بودند، بسته بندی و راهی ارومیه شدند. این سکانس آخر نمایشگاهی بود که یک ماه در موزه مفاخر بوکان برگزار شد؛  که به یک تراژدی شبیه است.

  مسئولان  که در این یک ماهه هر روز بر طبل حمایت از فرهنگ و تاریخ بوکان می کوبیدند، می بایست اختتامیه برگزار می کردند و از  بانیان برگزاری این نمایشگاه و از دست اندرکاران تقدیر می کردند.

انتظار می رفت  در اختتامیه، مسولان‌  از آمار بازدیدها و هر آنچه که در این یک ماهه در نمایشگاه اتفاق افتاده است، گزارش می دادند تا استقبال پرشکوه و تاریخی بوکانیها از این هویت سه هزار ساله بوکان  در اذهان ثبت می شد.

اما با شکوه سه هزار ساله بوکان بی سرو صدا خداحافظی کردند، انگار این شکوه و این آجرها بار سنگینی بر شانه های آنها بود و دنبال فرصتی بودند تا از این بار رهایی یابند.

ما بر خلاف آنها، همچنان چشم به راه خواهیم بود تا با  ساخت و افتتاح موزه باستانی بوکان،  آجرهای لعابدار قلایچی در پایتخت مانا برای همیشه ماندگار شوند.

 و در پایان قدردان  تلاشهای «دکتر یوسف حسن زاده» مدیر بخش پژوهش موزه باستانی ایران هستیم که رئیس این موزه او را فرزند شایسته  بوکان خواند. دکتر حسن زاده بداند بوکان تلاشها و همت وی برای بازگشت آجرهای لعابدار  را فراموش نمی کند.

تشکر می کنیم از «دکتر اسماعیل معروفی اقدم» باستانشنای  که یک ماه در موزه مفاخر بوکان از شکوه و عظمت آجرهای قلایچی و جزییات تمدن مانا برای بازدید کنندگان گفت.

تشکر می کنیم از «هیمن قهرمانی»، « سعید حسن زاده»، «احمد غلامی» و «سامرند اسماعیل سرخ» که در برگزاری افتتاحیه نمایشگاه آجرهای لعابدار قلایچی سنگ تمام گذاشتند.
#آجرهای_لعابدار_قلایچی_بوکان  #بوکان #تمدن_مانا