ماجرای دردناک قتل زنان کُرد ایزدی توسط بیوه های داعشی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از فعالین مدنی کردهای سوریه اعلام کرد که یک دختر ایزدی عراقی اسیر داعش پس از آزادی و در کمپ الهول توسط بیوه های داعش به قتل رسیده است.

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از فعالین مدنی کردهای سوریه اعلام کرد که یک دختر ایزدی عراقی اسیر داعش پس از آزادی و در کمپ الهول توسط بیوه های داعش به قتل رسیده است.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان؛ پایگاه خبری- تحلیلی شارپرس نوشت، عیسی سعدو فعال مدنی کرد سوری اعلام کرد که یک دختر کرد ایزدی عراقی از اهالی شنگال که پیشتر و در حمله داعش به شنگال توسط عناصر این گروه در 3 اوت 2014 ربوده و به بردگی گرفته شده بود، در کمپ الهول سوریه به قتل رسیده است.

وی افزود که در این کمپ هزاران تن از بیوه های داعش به همراه فرزندان خود حضور داشته و به تفکرات داعشی وفادار هستند و این دختر ایزدی 20 ساله نیز پس از آزادی از اسارت داعش در این کمپ اسکان داده شده بود، اما بیوه های داعش با ضرب و شتم  و شکنجه شدید، وی را به قتل رسانده اند.

همچنین گفت که علت حمله زنان داعشی به این دختر ایزدی و قتل وی زیر شکنجه، این بوده که وی سعی کرده خود را از کمپ الهول نجات داده و به میان خانواده و بستگان خود در شنگال بازگردد.

عیسی سعدو خاطر نشان ساخت که این دختر ایزدی پس از ربوده شدن بارها در بازارهای برده داری داعش در رقه و موصل مورد خرید و فروش قرار گرفته  و پس از شکست داعش به همراه بیوه های داعشی به الهول منتقل شده بود.

طبق خبر در حال حاضر شمار بسیاری از زنان اسیر داعش و به ویژه زنان ایزدی پس از شکست داعش در اردوگاه الهول به سر برده و به دلیل خطر و تهدیدات بیوه های داعش نمی توانند هویت خود را افشا کرده و به میان خانواده و بستگان خود بازگردند.

کمپ الهول یکی از کمپ های پرجمعیت در شمال سوریه است که حدود 70000 تن را در خود جای داده است و گفته می شود بیشتر آنها یا از اعضای خانواده های داعشی هستند و یا تفکری نزدیک به داعش دارند. گزارش های متعددی از حمله این افراد به مددکاران و نیروهای محافظ این اردوگاه منتشر شده است.

با این حال شیخموس احمد از مقامات کرد سوریه می گوید برخی از این زنان بسیار خطرناک بوده و ما به دلیل کمبود امکانات و نیرو، نمی توانیم از همه اتفاقات جلوگیری کنیم.

پیشتر و در هفته های گذشته حسین قائدی مسئول دفتر آزاد کردن ایزدی ها از اسارت داعش، در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد که  با وجود اعلام پایان داعش در عراق و سوریه اما هنوز از سرنوشت بیش از 2 هزار و 900 تن از ایزدی ها که در هنگام حمله داعش به شنگال ربوده شده اند، اطلاعی در دست نیست و تلاش و جستجوی این دفتر برای یافتن و  آزاد کردن این اسرا از دست داعش و بازگرداندن آنان به شنگال ادامه دارد.

داعش در 3 اوت 2014 به شنگال حمله کرده و ضمن قتل عام وسیع ایزدی ها تعداد 6 هزار و 417 کرد ایزدی از جمله 3 هزار و 548 زن و 2 هزار و 869 مرد ایزدی از سوی داعش ربوده شدند که بیش از 3 هزار تن آنان تاکنون آزاد شده و به عراق بازگشته اند.

از سوی دیگر نشریه مترو انگلیس در گزارشی نسبت به شورش بیوه های داعش علیه نیروهای محافظ کمپ های نگاهداری از اعضا و خانواده های داعش در شمال سوریه هشدار داده و اعلام کرد که زنان داعشی به فرزندان کوچک خود دستور داده اند نیروهای کرد را مورد حمله قرار دهند.