مهمترین مشکلات زنان کردستانی از نگاه یک مسئول

سرویس کردستان-  مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان  از بیکاری ۳۸ درصد زنان  با تحصیلات عالیه در استان خبرداد و افزایش آمار زنان سرپرست خانوار را از جمله مهمترین مسائل و مشکلات حوزه زنان برشمرد.

سرویس کردستان-  مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان  از بیکاری ۳۸ درصد زنان  با تحصیلات عالیه در استان خبرداد و افزایش آمار زنان سرپرست خانوار را از جمله مهمترین مسائل و مشکلات حوزه زنان برشمرد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان،  لیلا آژیر در کارگروه فرهنگی و اجتماعی، سلامت و زنان استان کردستان که با حضور معاون وزیر کشور در استانداری برگزار شد، با اشاره به تدوین و تهیه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده  در کشور گفت: براساس این سند تمام آمار و اطلاعات مربوط به حوزه زنان استان در زمینه‌های مختلف جمعیتی، میزان سواد، وضعیت شغلی را شناسایی و آسیب‌های حوزه زنان و خانواده در هر شهرستان جمع‌آوری شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان با بیان اینکه  این سند در واقع نقشه راهی برای انعکاس مشکلات و مسائل مربوط به حوزه زنان و خانواده استان به مسئولان  است تا براساس سیاست‌گذاری‌ها برای آن برنامه‌ریزی شود، گفت:  از میان پنج اولویت اصلی استان بر اساس این سند، اقتصاد و معیشت از جمله اولویت‌های اصلی زنان در کردستان است، گفت: ۶۶ درصد زنان استان کردستان خانه‌دار هستند.

وی به نرخ پایین مشارکت اقتصادی زنان در استان اشاره کرد و گفت: نرخ  اشتغال زنان هم  نسبت به مردان در رده پایینی قرار دارد. ۳۸ درصد زنان با تحصیلات عالیه در استان کردستان بیکار و جویای کار هستند.

وی افزایش آمار زنان سرپرست خانوار از جمله مهمترین مسائل و مشکلات و اهم مطالبات حوزه زنان برشمرد و از شناسایی و آموزش ۴۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار  استان در خصوص یادگیری طرح‌های مختلف در چند ماه اخیر  خبر داد و گفت: کمبود بودجه و اعتبار از مشکلات عمده ما در این حوزه است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان از تاثیر بازارچه‌های خوداشتغالی، احداث و تاثیر مرکز رشد کارآفرینی زنان خبر داد و بر تداوم طرح‌های توانمند سازی زنان سرپرست خانوار تاکید کرد.

آژیر کمبود سرانه فضای سبز و فضای ورزشی برای  بانوان در استان را از دیگر مشکلات حوزه زنان نام برد  و گفت: اختصاص تسهیلات کم‌بهره به زنان کار آفرین، برگزاری استارتاپ‌ها و مشاوره شغلی، احداث پارک‌های بانوان، اختصاص ساعت‌ ورزشی به زنان شاغل، تداوم طرح کاهش و پیشگیری از خشونت علیه زنان، تاب‌آوری در راستای کاهش آسیب‌ها ضروری است.