ساخت و ساز غیر قانونی در حریم اثر تاریخی قلعه سردار بوکان

سرویس مکریان- تنها دو ماه بعد از پایان کاوش و لایه نگاری  در قلعه سردار بوکان، ساخت و ساز در محل این کاوشها آغاز شده است.

سرویس مکریان- تنها دو ماه بعد از پایان کاوش و لایه نگاری  در قلعه سردار بوکان، ساخت و ساز در محل این کاوشها آغاز شده است.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، 28 تیرماه امسال کاوش ها و لایه نگاری ها  در حریم  قلعه سردار بوکان آغاز شد و در حالی در 14 تیرماه به پایان رسید که منجر به  کشف هفت مرحله سکونت در دوره های مختلف باستان شناسی در این تپه شد. به گفته  « حسن سپهرفر» معاون میراث فرهنگی  استان آذربایجان غربی با این کاوشها مشخص شد این محوطه در دوره مفرغ میانی مسکونی شده بود و زندگی در آن تا پایان عصر آهن (حدود ۴۵۰۰ سال پیش تا حدود ۳۰۰۰ سال پیش) ادامه داشته و در دوره قاجار، ارگ حکومتی سرداران مکری روی این محوطه شکل گرفته بوده است.»

همزمان با کشف نشانه هایی از دوران قاجار،  دوره ایلخانی (مغول ها) و دوره اسلامی، در لایه های زیرین  این قلعه تاریخی، نشانه هایی از آثار سوختگی و سفال های پخته شده دیده شد که به  گفته اسعد جمیانی رئیس وقت اداره میراث فرهنگی و گردشگری بوکان به احتمال زیاد مربوط به حمله دوره آشور به تمدن مانایی هاست.

به گفته جمیانی، در این بخش دیوارهایی با خشت خام و منظم یافت شده که با یافته های باستان شناسی دوره مانایی در قلایچی بوکان همخوانی دارد و دانه‌های گیاهی سه هزار ساله درون کاسه‌ای سفالی در چهارمین فاز معماری عصر آهن به دست آمد که شامل دانه‌های گندم، دانه‌های علف‌های هرز و مقادیری از دانه‌های جو است.

تنها دو ماه بعد از پایان این کاوشها و علی رغم کشف این یافته های مهم، ساخت و سازی غیر قانونی در محوطه این اثر تاریخی ملی و در محل کاوشهای اخیر آغاز شده است.

معلوم نیست که آیا این ساخت و ساز با مجوز شهرداری و میراث فرهنگی صورت می گیرد یا نه، اما غیرقانونی بودن آن محرز است چرا که محوطه قلعه سردار بوکان از سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و بر اساس گزارش روزنامه اعتماد، طبق برنامه جامع طرح تفصيلي شهر بوكان در سال 76 جزو 5 اثر تاريخي محصور در محدوده شهري بوده و به درخواست سازمان ميراث فرهنگي و طبق مكاتبات دستگاه هاي دولتي در استان به ثبت آثار تاريخي شهر رسيد و مطابق اين ثبت هرگونه تصرف و تخريب در آن ممنوع اعلام شد. استعلام سازمان ميراث فرهنگي به شماره 443 و تاريخ 13 آبان سال 76 بوده و طي آن از شهرداري خواسته شده در حريم 50 متري پنج اثر «گنبد سردار»، «مسجد جامع»، «حوض بزرگ»، «قلعه سردار» و «گل تپه» هرگونه ساخت و ساز و فعاليت عمراني و تخريبي ممنوع شده و در صورت نياز با اطلاع سازمان ميراث فرهنگي (اداره ميراث استان) و طبق ضوابط و موازين صورت گيرد.

ساخت و ساز در محوطه قلعه تاریخی سردار به سال 90 بر می گردد که سازمان اوقاف علی رغم اعتراض 150 فعال مدنی اقدام به ساخت یک ساختمان تجاری و اداری در این محوطه کرد.

. قلعه سردار منسوب به سردار عزيز خان مكري داماد اميركبير بوده كه در سال 1285 هجري قمري بنا شده است. اين قلعه 13 متر ارتفاع دارد و مصالح استفاده شده در آن ساروج، خاك رس، خاك سفيد، آجر و چوب است. طول قلعه 30 متر و عرض آن 25 متر و داراي 6 شاه نشين روي 9 ستون به ارتفاع 2 متر است.

بوکان، قلعه سردار، سردار عزیز خان موکری، آثار ملی