چهار درخواست سرپرست فرمانداری بوکان از معاون عمرانی استاندار

سرویس موکریان _ سرپرست فرمانداری شهرستان بوکان به هدف حل معضل سکونتگاه های غیر رسمی و مشکلات تلنبار شده در این شهرستان، چهار درخواست را از معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی مطرح کرد.

سرویس موکریان _ سرپرست فرمانداری شهرستان بوکان به هدف حل معضل سکونتگاه های غیر رسمی و مشکلات تلنبار شده در این شهرستان، چهار درخواست را از معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی مطرح کرد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، «لقمان خسروپور» روز دوشنبه (22 دیماه) در جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان بوکان که با حضور «آیدین رحمانی» معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی برگزار شد، گفت: بوکان سومین شهر جمعیتی ومهاجرپذیرترین شهرستان استان است که  رشد جمعیتی سریعی را تجربه کرده است.اما امکانات شهرستان پاسخگوی این جمعیت نبوده و نیست که  تلنبار شدن مشکلات نتیجه این وضعیت است.

وی افزود: از طرف دیگر بوکان به عنوان یک شهر مهاجرپذیر، متشکل از خرده فرهنگهای متعددی است که ما نیاز به هویت فرهنگی واحد داریم بر همین اساس باید بر فعالیتهای فرهنگی تمرکز کرد.

خسروپور در ادامه، ضمن آنکه بر گنجاندن طرحها فرهنگی در ستاد باز آفرینی تاکید کرد، افزود: ساخت موزه شهرستان بوکان آغاز شده است. موزه مفاخر به همت شهرداری و میراث فرهنگی در دستور کارقرار دارد و مقدمات تملک و بازسازی قلعه سردار نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه ۲۲ درصد سکونتگاه‌های غیر رسمی استان به شهرستان بوکان تعلق دارد گفت: تا زمانی که مشکلات سکونتگاه های غیر رسمی بوکان را حل نکنیم، مشکلات این شهرستان ادامه پیدا می کند و برنامه ریزیها جواب نمی دهد و ستاد بازآفرینی بیشترین پتانسیل را برای حل این مشکلات را دارد.

سرپرست فرمانداری بوکان در ادامه به وضعیت سکونتگاه های غیررسمی این شهر پرداخت و گفت: منطقه شهید نجاری امیرآباد، 30 متری ناله شکینه، 30 متری مهندس رشیدی و دانشگاه آزاد به محدوده شهری چسبیده اند و علی رغم سابقه 15 ساله ساخت و ساز و تراکم بالا در محدوده شهر قرار ندارند.

وی افزود: الحاق این چهار منطقه را به محدوده شهری پیشنهاد کردیم و بعد از تصویب در کارگروه شورای عالی برنامه ریزی است به شورای معماری کشور ارجاع داده شد. این شورا با استناد به نامه ای از راه و شهرسازی استان، الحاق این چهار منطقه بوکان از اولویت خارج کردند و راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی معتقدند الحاق این چهار محدوده نیاز به تبصره یک ماده یک دارد. 

خسروپور در ادامه گفت: 11 روستای شهرستان بوکان با مشکل حاشیه نشینی روبه رو است و ساکنان حاشیه های این روستاها از خدمات آب شهری، گاز و برق محروم هستند که جهت حل مشکل این روستاها، بازنگری طرح هادی این روستاها را پیشنهاد کردیم.بعد ازتوقف  یک ساله در کارگروه زیربنایی استان آذربایجان غربی چهار روستا تصویب شد.

وی افزود:برای حل نهایی مسئله حاشیه نشینی در این یازده روستا نیاز به مصوبات کمیسیون ماده 99 است که جهت کوتاه کردن زمان بررسی ،اختیار برگزاری این کمیسیون به شهرستان واگذار شود.

سرپرست فرمانداری بوکان در ادامه سخنان خود ضمن آنکه خواستار ابلاغ حق آبه تالاب قره گل از سیمنیه رود، به موضوع توقف ساخت سد سیمینه رود پرداخت و گفت: ساخت سد سیمینه رود که دارای پیشرفت مناسبی است همچنان درخواست مردم شهرستان بوکان است. کارشناسان و مردم معتقدند که ساخت این سد امکان دارد و باید در تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه برای توقف ساخت این سد تجدیدنظر شود.

خسروپور تصریح کرد: ما نیز معتقدیم باید دریاچه ارومیه را احیا کرد و پیشنهاد می کنیم حق آبه سد سیمینه رود در اختیار دریاچه ارومیه قرار گیرد و این سد برای تولید برق و تامین آب شرب مورد استفاده بوکان قرار گیرد.