تولید ثروت از طلای کثیف در بوکان کلنگ زنی شد  

سرویس موکریان-  احداث کارخانه ۲۵۰ تنی بازیافت زباله بوکان با مشارکت بخش خصوصی به هدف تولید کمپوست از زباله کلنگ زنی شد.

سرویس موکریان-  احداث کارخانه ۲۵۰ تنی بازیافت زباله بوکان با مشارکت بخش خصوصی به هدف تولید کمپوست از زباله کلنگ زنی شد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، امروز سه شنبه (5 شهریورماه) و در چهارمین روز از هفته دولت،  احداث کارخانه ۲۵۰ تنی بازیافت زباله بوکان در محل سایت زباله این شهر واقع در روستای «شیخلر» کلنگ زنی شد.

«مهندس بابک رستم پور» شهردار بوکان در مراسمی کلنگ زنی این کارخانه گفت: مدیریت پسماند در مبدا و مقصد یکی از برنامه های اصلی شورای دوره پنجم شهر است که به شهرداری بوکان اعلام شد.

وی افزود: تفکیک زباله از مبداء با تشکیل اکیپی در واحد پسماند شهرداری از سال 97 با جمع آوری زباله از درب منازل آغاز  کردیم و موفق به پوشش حداکتری شهر از لحاظ تفکیک زباله  خشک و تر شدیم.  

رستم پور احداث کارخانه بازیافت زباله را در راستای مدیریت پسماند در مقصد دانست و تصریح کرد: احداث این کارخانه به عنوان یک طرح اساسی و زیربنایی،  مقدمه ای بر توسعه پایدار شهری است.

به گفته شهردار بوکان این کارخانه  با ظرفیت۲۵۰ تُن در روز، در سه فاز خط تفکیک، تصفیه شیرآب سایت زباله بوکان و تولید کمپوست تا سال 99 با 9 میلیارد تومان اعتبار تامین شده توسط بخش خصوصی ساخته می شود.

رفع  مشکلات زیست محیطی که سالهاست زندگی روستاییان نزدیک به سایت دفن زباله بوکان را مختل کرده است، یکی از پیامدهای این ساخت این کارخانه است که برای اولین بار در غرب کشور توسط بخش خصوصی ساخته می شود.  

شهردار بوکان در پایان سخنان خود، کارخانه بازیافت زباله را یک طرح یک طرح زیست محیطی دانست که سبب حفظ محیط زیست برای نسلهای آینده می شود و به همین دلیل خواستار حمایت همه جانبه مسئولان از این طرح و سرمایه گذار آن شد.

«حسن پوریان» مدیر عامل شرکت پاک آوران دانیال کردستان دیگر سخنران این مراسم کلنک زنی بود. وی در سخنانی کوتاه گفت:   90 میلیارد ریال هزینه ساخت کارخانه  توسط شرکت تامین و آورده شهرداری تنها زمین است و این کارخانه در قالب طرح bot ساخته می شود  و بعد از ۱۴ سال استفاده توسط بخش خصوصی به شهرداری بوکان تحویل خواهد شد.

پوریان از ادامه پیدا کردن طرح تفکیک زباله از میداء شهر با احداث پنج ایستگاه در سطح شهر خبر داد و گفت: به این ترتیب دفن 90 درصد زباله در سایت حذف می شود و تصفیه شیرآب نیز سبب حذف آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی  می شود.

 «لقمان خسروپور» سرپرست فرمانداری شهرستان بوکان نیز در سخنانی کوتاه، ساخت این کارخانه را نوید دهنده خبرهای خوبی برای مردم روستاهای اطراف سایت زباله شهر دانست و تصریح کرد: که ساخت کارخانه بازیافت باید در راستای طرح مدیریت جامع پسماند باشد و اگر در این چهارچوب حرکت کنیم حقوق شهروندان محفوظ می ماند.