معضلی جدید به نام ورود پرتقال‌های رنگ شده به بازار

سرویس ایران- عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان عرضه پرتقال رسیده به بازار از اواخرآبان ماه گفت: پرتقال‌های موجود در بازار نارس و رنگ دهی شده است و به نام پرتقال شمال فروخته می‌شود.

سرویس ایران- عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان عرضه پرتقال رسیده به بازار از اواخرآبان ماه گفت: پرتقال‌های موجود در بازار نارس و رنگ دهی شده است و به نام پرتقال شمال فروخته می‌شود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از میزان، با شروع فصل پاییز، میوه‌های پاییزی نیز وارد بازار می‌شوند، اما معضلی که در سال‌های اخیر بیشتر دیده می‌شود ورود پرتقال‌های رنگ شده به بازار است.

افراد سودجو با دستگاه‌های مخصوصی اقدام به رنگ آمیزی مرکبات به ویژه پرتقال می‌کنند و در ابتدای فصل و قبل از ورود پرتقال‌های رسیده با قیمت‌های بالایی محصولات را به فروش می‌رسانند.

امسال نیز با نگاهی به بازار میوه می‌توان پرتقال‌های رنگ شده‌ای را دید که قبل از آغاز عرضه پرتقال‌های رسیده در بازار چشم نوازی می‌کنند و افراد بی خبر از این اقدام برای خرید محصولات اقدام می‌کنند.

در همین راستا مجتبی شادلو عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور اظهار کرد: پرتقال‌های موجود در بازار به طور غیر طبیعی با فرآوری مصنوعی و گرمادهی توسط دستگاه تغییر رنگ داده می‌شوند و این اقدام باعث بی کیفیت شدن پرتقال‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه عرضه پرتقال به بازار از اواخر آبان ماه آغاز می‌شود عنوان کرد: معمولا عمده پرتقال‌های شمال در آذرماه و دی ماه چیده می‌شود و پرتقال جنوب نیز حدود یک ماه دیگر وارد بازار می‌شود.

عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور گفت: پرتقال‌های موجود در بازار که به اسم پرتقال شمال فروخته می‌شود با روش‌های غیرطبیعی رنگ دهی شده است و در حال حاضر تنها محصول رسیده از خانواده مرکبات نارنگی است.

شادلو خاطرنشان کرد: به طور کلی گرمادهی و رنگ دهی مصنوعی پرتقال‌ها به دلیل حمل و نقل مجدد، هزینه کارگر و استفاده از دستگاه‌های مخصوص هزینه بر است، اما عده‌ای سودجو باز هم این کار را انجام می‌دهند و پرتقال بی کیفیت را وارد بازار می‌کنند.

پیش بینی افزایش ۲۵ درصدی تولید مرکبات

عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان افزایش تولید مرکبات در سال جاری عنوان کرد: پیش بینی می‌شود امسال تولید مرکبات با افزایش ۲۵ درصدی روبرو شود.

 

میزان