علت افزایش سرسام آور اجاره بها در بوکان / هیمن حسامی

سرویس مقاله _ این یادداشت به قلم هیمن حسامی کارشناس ارشد قیمت‌گذاری مسکن  نوشته شده و در روزنامه آفتاب یزد منتشر شده است.

سرویس مقاله _ این یادداشت به قلم هیمن حسامی کارشناس ارشد قیمت‌گذاری مسکن  نوشته شده و در روزنامه آفتاب یزد منتشر شده است.

​​​​​​​اوضاع مسکن امروز در ایران به قدری چون خوره به جان مردم خسته از کابوس بی‌خانمانی افتاده که اگر چند دهه پیش اجاره‌نشینی خوش‌نشینی بود و به سختی می‌شد بسیاری از سرپرستان خانوار را راضی کرد تا برای خرید خانه پیشقدم شوند، اما امروز رویایی

دست نیافتنی برای جوانان کشورمان شده و تازه وقتی طرح‌های خام و حیف‌کننده اموال عمومی چون ساخت قوطی کبریت‌های 25 متری هم برای کاستن از حجم فشار منفی آمار عرضه تا تقاضا مطرح می‌شود، تبصره عدم ارائه آن به مجردها هم پیوست آن می‌شود تا مبادا مجردهای کشورمان خوش بحالشان شود و کانون ایجاد خانواده و آیین ثبت عقود محضری در کشور با هر شکل و مقیاس در مخاطره قرار گیرد!

اما حال پس از وعده و نوید رئیس جمهوری برای کنترل تورم مسکن و انواع وعده‌ها مانند مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی و... امروز هم دستوری تازه بدون درک شرایط کامل وضعیت عرضه و تقاضای مسکن در ایران و موقعیت بسیار دردناک مردم کشورمان در کسب درآمد مکفی برای تامین مایحتاج زندگی روزانه وجود دارد که صحنه‌های روزمره آن عرق شرم بر پیشانی هر فرد با وجدان بیدار می‌نشاند.

وضعیت قیمت‌گذاری مسکن امروز در اغلب شهرهای ایران نه فقط در تهران بلکه در شهرهای کوچک به قدری سرسام‌آور و آشفته شده است که بطور نمونه در شهری مانند بوکان نیز که معذوریت‌های شرعی مانع اخذ رهن بالا از مستاجران می‌شد در سال جدید به دلیل نگرانی از اوضاع نابسامان اقتصاد کشور از جمله نوسانات شدید نرخ ارز و آینده مبهم اقتصاد تحت فشار ایران از دو طرف تحریم‌ها و همچنین شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها و اخراج و تعدیل کارکنان آنها به وضعیت بسیار اسفناکی رسیده است. به گونه‌ای که حداکثر رقم رهن یک آپارتمان در یک شهر کوچک مانند بوکان در آذربایجان غربی از حدود 15 میلیون تومان به 150میلیون تومان جهش کرده و تقریبا موجری یافت نمی‌شود که مطالبه اجاره ماهانه را ترجیح دهد!

کمااینکه در خصوص مداخله دولت در قیمت‌گذاری تا زمانی که مکانیسم کلی نظام اجاره‌داری ایران دستخوش اصلاحات اساسی نشود و مسکن تحت تاثیر تحولات تورمی در ارز و همچنین راه معیشت میلیون‌ها موجر محتاج تامین نیازهای روزمره از شیوه اخذ اجاره نگردد با اعلام اینکه واحدهای استیجاری ملزم به افزایش فقط 20 درصد قرارداد اجاره هستند تنها روی کاغذ می‌ماند و هیچ موجری راضی به از دست دادن یکی از منابع معیشتی خود نمی‌شود و با انواع ترفندها راه گریزی برای دور زدن این دست مصوبه‌ها خواهد یافت.

در واقع وقتی برخلاف رویه گذشته که به طور نمونه به عنوان کارشناس ارشد قیمت‌گذاری مسکن در شهرداری بنا بر آن داشتیم تا با همفکری جمعی از کارشناسان رسمی و خبره و املاک همانطور که ارزش دارایی قابل استحصال است ارزش روز را نیز محاسبه و در ابتدای هر سال جهت تاثیرگذاری منطقی در بازار مسکن اعلام و ابلاغ کنیم اما به دلیل اتصال نرخ مسکن و معیشت موجران به تحولات ارزی از اردیبهشت 97 به این سو این روش هم اجرایی نشد و تا امروز به شکل روزانه و ماهانه تحت تاثیر ارز گران قیمت در ایران روند افزایشی و بدون وقفه را تجربه کرده است.