زلزله در خوی و سلماس/ تخریب 50 خانه روستایی و 390 مصدوم

سرویس آذربایجان غربی_زلزله در شهرستان خوی و سلماس، سبب تخریب کامل 20 خانه روستایی و مصدومیت 390 نفر شد

سرویس آذربایجان غربی_زلزله در شهرستان خوی و سلماس، سبب تخریب کامل 20 خانه روستایی و مصدومیت 390 نفر شد

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، ساعت 3:51 امروز چهارشنبه 13 مهرماه زلزله‌ای به بزرگی 5.4 ریشتر خوی را لرزاند.

به گزارش مرکز لرزه نگاری کشوری، پس از  این زمین لرزه تا بعد از ظهر امروز، 29  پس لرزه با شدت کمتر این منطقه را لرزانده است که شدت این پس لرزه‌ها بین 2/5 تا 3/1 ریشتر بوده است.

  سرپرست جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی صبح امروز اعلام کرد  که تاکنون ۳۱۱ نفر در دو شهرستان خوی و سلماس بر اثر زلزله مصدوم و ۷۴ نفر هم در این شهرستان‌ها بستری شده‌اند.

عباس جعفری مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان غربی نیز گفت: خوشبختانه زلزله خوی تلفات جانی نداشته و تعدادی که در حین فرار مصدوم شده بودند بصورت سرپایی مداوا شدند.


به گفته فرماندار سلماس و به گزارش ایرنا، ۴۲ نفر بر اثر زلزله بامداد امروز /چهارشنبه/ در این شهرستان مصدوم شدند که از این تعداد، ۱۲ نفر بستری شده ولی ۳۰ نفر به صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: از تعداد مصدومان بستری شده، یک نفر بدلیل آسیب شریانی به بیمارستانی در ارومیه اعزام شد تا اقدامات درمانی لازم روی او انجام شود.

فرماندار سلماس با بیان اینکه وضعیت خسارت مالی و آسیب دیدگی منازل مسکونی شهری و روستایی در دست بررسی است، گفت: حال همه مصدومان بستری رضایت بخش است.

 سرپرست جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی با بیان اینکه سه سطح رنگ بندی در شهرستان‌های متاثر از زلزله اعلام شده است گفت: براساس میزان خسارت و اثرگذاری زلزله در سه شهرستان خوی، سلماس و چایپاره وضعیت قرمز، در شهرستان‌های پلدشت، شوط و چالدران وضعیت نارنجی و در شهرستان‌های ارومیه و ماکو هم وضعیت زرد اعلام کرده‌ایم.


 میرزایی با تفکیک خانوارهای مورد ارزیابی در زلزله امروز گفت: در خوی ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار شامل ۳۴ هزار و ۲۳۹ نفر، در چایپاره دو هزار و ۱۵۰ خانوار شامل هفت هزار و ۷۸۱ نفر و در سلماس سه هزار و ۹۲۱ خانوار شامل ۱۴ هزار و ۸۷۷ نفر توسط تیم های امدادی و عملیاتی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

محمدصادق معتمدیان  استاندار آذربایجان غربی نیز در حاشیه عیادت از مصدومان زمین لرزه خوی در گفت وگوی خبری گفت: 12 روستای این شهرستان به طور جدی درگیر بحران زلزله هستند و بر اثر اعزام ارزیاب‌ها، بیش از 500 واحد مسکونی دچار خسارت شده‌اند.

وی با بیان اینکه از این تعداد، حدود 450 واحد خسارت بین 20 تا 50 درصد داشته است،  اظهار کرد: همچنین خسارت به زیرساخت‌های برق و آب در این شهرستان وارد شده ولی مشکل خاصی نداریم و آب و برق هم در همه مناطق شهر و روستایی وصل است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مراجعه 528 نفر تاکنون به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهرستان خوی و شهرستان‌های همجوار ادامه داد: 135 نفر از این تعداد بستری شده و مابقی خدمات سرپایی دریافت کرده‌اند.


معتمدیان اضافه کرد: از این تعداد (بستری‌ها)، چهار نفر عمل جراحی داشته و مابقی وضعیت عمومی شان خوب بوده و تحت درمان و مداوا قرار دارند.

وی با اشاره به آماده باش همه نهادها در قالب مدیریت بحران در این شهرستان افزود: اورژانس، هلال احمر، پلیس، بنیاد مسکن و دهیاران پای کار بوده و اکیپ‌های هلال احمر و بنیاد مسکن در حال ارزیابی در خوی و شهرها و روستاهای اطراف هستند.

 #زلزله #خوی #سلماس