استاد شیرزاد ؛ نقاش رئالیستی زندگی کُردها

شخصیت نگار – مصطفی شیرزاد، نقاش برجستۀ کُرد اهل شهرستان بوکان است. که در سال ۱۳۲۰ در شهر مهاباد متولد شد. تحصیلات خود را به‌واسطۀ شغل پدرش در تبریز گذراند و در سال ۱۳۳۸-۱۳۳۹ در بین دانش‌آموزان نقاش آذربایجان غربی و شرقی موفق به کسب رتبۀ اول شد و در اردویی که در رامسر برگزار شد، بین دانش‌آموزان نقاش کل کشور توانست رتبۀ سوم کشور را به‌دست آورد.

شخصیت نگار – مصطفی شیرزاد، نقاش برجستۀ کُرد اهل شهرستان بوکان است. که در سال ۱۳۲۰ در شهر مهاباد متولد شد. تحصیلات خود را به‌واسطۀ شغل پدرش در تبریز گذراند و در سال ۱۳۳۸-۱۳۳۹ در بین دانش‌آموزان نقاش آذربایجان غربی و شرقی موفق به کسب رتبۀ اول شد و در اردویی که در رامسر برگزار شد، بین دانش‌آموزان نقاش کل کشور توانست رتبۀ سوم کشور را به‌دست آورد.

به گزارش زریان موکریان؛ یک سال بعد از استخدام در کارخانه قند پیرانشهر و انتقالش به سازمان اقتصاد و دارایی، از طریق بورسیه به بلژیک رفت و فرصتی شد تا در آنجا با آثار نقاشان اروپایی همچون "»رامیرند"« و نیز سبکهای مختلف نقاشی آشنا شود؛ اما خود سبک های رئالیسم، ناتورالیسم و رمانتیسم را می‌پسندد و این سبکها را برای انتقال اندیشه‌های بومی نگاری مناسب می‌بیند.

ذوق و شوق فراوانش در نقاشی و همچنین نسبت فامیلی که با فیض الله خان ناهید داشته‌اند، باعث شد که به خدمت ایشان در آمده و سال‌ها از هنر این پیر فرزانه کسب فیض نماید.

استاد که سال 48 با دختر عمویش ازدواج کرده بود، سال 1354 به اداره فرهنگ و هنر مهاباد منتقل و کارشناس نقاشی و مجسمه‌سازی شد. او در این مدت همچنین در شهرهای ارومیه و مهاباد نقاشی و طراحی را تدریس می‌کرد.

او مدتی کوتاه هنر آواز و تئاتر را نیز دنبال کرد که نتیجه آن آشنایی و همنشینی با استادانی چون »"سید رحیم قریشی"«، »"محمد ماملی"«، »"عزیز شاهرخ"« و »"محمد ناهید"« و دیگران بود.

وی در سال 1362 سرانجام به بوکان بازگشت و مدت 17 سال ریاست اداره دخانیات این شهر را عهده دار بود و در سال 1379 بازنشسته شد. در تمام سالهای کاری و به ویژه بعد از فراغت از کار، نقاشی را چون بخشی و بلکه عین زندگی پنداشته و آن گونه که برای سیروان می‌گوید، دوست دارد تا آخرین لحظه عمر نقاشی را دنبال کند.

نقاشی‌های او بازتاب زندگی جامعه کردنشین است و زندگی اولیه، فرهنگ مردم‌شناسی و جامعه پیرامونش را به تصویر کشیده اس

 معروفترین سبک‌های کاری شیرزاد ناتورالیسم، رئالیسم، رومانتیک و امپرسیونیسم است. آثار وی جنبه فولکلور داشته و در کارهایش بر زنده نگاه داشتن آداب و رسوم کُردی دیده می‌شود؛ از جمله کارهای ایشان می‌توان به آوردن عروس با اسب، رقص و پایکوبی، شکار و ... اشاره کرد. بعد از مدتی به شهر بوکان نقل مکان می‌کند و ریاست اداره دخانیات شهرستان بوکان را برعهده می‌گیرد. بعد از انقلاب بازنشسته می‌شود.

شیرزاد به کشورهای مختلف اروپایی ازجمله فرانسه، بلژیک، انگلیس، هلند و آلمان سفر کرده و از آثار نقاشان مشهور جهان دیدن کرده‌است. هچنین وی در جشنوارهٔ شانزدهمین سالگرد تأسیس مرکز نشر ادبیات کُردی «سروه» در بین شخصیتهای برتر کُرد در رشته نقاشی رتبه اول را کسب کرده. او هم‌اکنون باتوجه‌به سنش که به 78 سال می‌رسد، با پشتکار خود و همان ذوق و علاقه‌اش به این هنر در شهر بوکان هنرکده‌ای ایجاد کرده و مشغول به کار تدریس و توسعۀ اصول این هنر می‌پردازد.

استاد شیرزاد در تابلوهایش از الگوهای اروپایی اجتناب کرده و همگی آثار وی از هنر بومی تأثیر گرفته‌است.

حاصل عمر این هنرمند کُرد ۵۰۰ اثر در موضوع‌های هنر بومی است که آثارش در میان نقاشان بوکانی از هواداران خاصی بر خوردار است. استاد شیرزاد از جمله هنرمندانی است که تکنیک‌ها و مهارت‌های خاص این هنر را به شاگردانش یاد داده است

به عقیده این هنرمند بوکانی مهم‌ترین فرایند در زمینۀ شکل‌دهی کودکان را مقوله هم پیمانی درون خانواده تشکیل می‌دهد.حال پس از بررسی زندگی و آثار این هنرمند بوکانی می‌توان قضاوت کرد کار او بیشتر از جنبه‌های رئال است که تا کنون نمایشگاه‌های متعددی از آثارش را در داخل و خارج از کشور بر پا کرده‌است. افزون بر آن، حضور در همایش‌ها و نشست‌های فرهنگی از دیگر فعالیت‌های این هنرمند محسوب می‌شود.  ​​​​​​​

 

منبع: زریان موکریان