تفاوت تصمیم گیریها در ایران با سوئیس در بوکان ظاهر شد

سرویس موکریان_بعد از آنکه فرماندار بوکان خواستار خواهرزادگی این شهرستان با یکی از شهرهای سوئیس شد، کاردار اول سوئیس در ایران گفت: که بر خلاف ایران در سوئیس تصمیم گیری از پایین به بالااست.

سرویس موکریان_بعد از آنکه فرماندار بوکان خواستار خواهرزادگی این شهرستان با یکی از شهرهای سوئیس  شد، کاردار اول سوئیس در ایران گفت: که بر خلاف ایران در سوئیس تصمیم گیری از پایین به بالااست.

 به گزارش خبرنگار زریان موکریان، «باباخان اسکندری»  روز شنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آجرهای لعابدار قلایچی بوکان که در سالن شهید سردار قاسم سلیمانی برگزار شد، ضمن انتقاد از عدم آگاهی نسل های مختلف نسبت به ارزش های میراث فرهنگی گفت:   یکی از مشکلات شهرستان بوکان با داشتن این همه تاریخ و تمدنی غنی نبود موزه باستانی است که باید این مشکل رفع شود،

وی در ادامه پیشنهاد کرد که در آینده ای نزدیک سند خواهر خواندگی یکی از شهرهای سوییس با بوکان امضا شود.


پیشنهاد فرماندار بوکان با استقبال  «علیرضا دلخوش»  مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه همراه شد. دلخوش در بخشی از سخنان خود در این مراسم گفت:برای انجام کارهای اداری باید شهرداری درخواست این خواهرزادگی را به ما اعلام کند و وزارت امور خارجه مکاتبات لازم را انجام می دهد.

وی افزود:باید برای تعیین یک شهر به عنوان خواهر بوکان باید یکی از شهرهای سوئیس را با توجه به ویژگی‌های طبیعی، تمدنی و جمعیتی انتخاب کرد.

در ادامه مراسم چندین بار مجری برنامه از« کیم زیستلر»  کاردار اول سفارت سوئیس درخواست کرد تا در پاسخ به پیشنهاد فرماندار بوکان یک شهر را به عنوان خواهر زادگی بوکان معرفی کند که زیستلر فقط خنده تقدیم مجری کرد اما وقتی سخنرانی کرد به خواهر زادگی بوکان با یک شهر سوئیس پراخت.


او ابتدا ضمن اشاره به سفرهایش به اقصی نقاط ایران، از تنوع فرهنگی کشور تمجید کرد و گفت: این تنوع فرهنگی یک سرمایه است که نمونه آن را در کمترین کشوری می توان پیدا کرد.

وی در ادامه به پیشنهاد فرماندار بوکان پرداخت و گفت:ساختارسیاسی در کشور سوئیس از پایین به بالا است.یعنی مردم یک شهر باید تصمیم بگیرند و سپس تصمیم خود را به مسئولان اعلام می کنند.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه آجرهای لعابدار قلایچی بوکان صبح امروز با حضور  « کیم زیستلر» کاردار سفارت سوئیس در ایران،  «علیرضا دلخوش»  مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه، «جبرئیل نوکنده» رییس کل موزه ملی ایران، «حاج انور حبیب زاده» نماینده مردم بوکان، « دکتر قطب الدین صادقی» کارگردان بنام کردستانی،  «دکتر مرتضی ادیب زاده» مدیر کل موزه های ایران و «بهمن کارگر» اولین کاوشگر تپه قلایچی برگزار شد.

در این نمایشگاه 49 قطعه آجر لعابدار قلایچی متعلق به تمدن مانا که از سوئیس به ایران برگردانده شده اند، به مدت یک ماه در موزه مفاخر استاد عباس حقیقی بوکان به نمایش گذاشته می شود./

مهمانان ویژه این مراسم هستند.