یادی از زندە یاد ناصر حسنی روزنامه نگار جوان بوکانی کە غریبانە زندگی را وداع گفت

بعدازظهر روز شنبه 16 دی ماه سال 91 ناصر حسنی ادیب، نویسنده و روزنامه نگار جوان کردستانی در محل کارش در دفتر هفته نامه سیروان ناگهان دچار ایست قلبی می شود و با وجود انتقال سریع وی توسط همکارانش به بیمارستان توحید سنندج بلافاصله دار فانی را وداع می گوید.

بعدازظهر روز شنبه 16 دی ماه سال 91 ناصر حسنی ادیب، نویسنده و روزنامه نگار جوان کردستانی در محل کارش در دفتر هفته نامه سیروان ناگهان دچار ایست قلبی می شود و با وجود انتقال سریع وی توسط همکارانش به بیمارستان توحید سنندج بلافاصله دار فانی را وداع می گوید.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان؛ پیکر زنده یاد ناصر حسنی، ادیب، روزنامه نگار و نویسنده جوان و فعال  کُرد صبح روز یکشنبه 17 دی ماه 91 با حضور جمعی از هنرمندان، ادبا و اقشار مختلف مردم بوکان و تعداد زیادی از همکاران و خبرنگاران و نویسندگان کردستانی که از سنندج به بوکان رفته بودند در آرامستان این شهر تشییع و به خاک سپرده شد و خبرنگاران، همکاران و خانواده و دیگر بستگانش برای آخرین بار با وی وداع کردند و قلب مریضش در قبرستان بوکان، این دیار هنرمندان و فرهیختگان کُرد برای همیشه آرام گرفت.

زنده یاد ناصر حسنی ساعت 14 روز شنبه 16دی ماه سال 91 به دلیل عارضه قبلی در محل کار خود در هفته نامه محلی سیروان جان به جان آفرین تسلیم کرد.

مرحوم ناصر حسنی متولد سال 1352 بوکان بود که فعالیت های رسانه ای خود را در بخش کُردی شبکه سحر در تهران آغاز کرد و بعد از چند سال فعالیت در این رسانه، به عنوان دبیر بخش کُردی هفته نامه سیروان در کردستان منصوب شد.

مرحوم ناصر حسنی در مدت زمان بیش از یک دهه فعالیت در هفته نامه سیروان به عنوان سردبیر بخش کُردی و اعضای هیئت تحریریه همزمان با این مهم در سایر بخش های فرهنگی و ادبی کردستان نیز فعالیت های چشمگیری داشت و آثار متعددی از وی برجایی مانده است.

ناصر حسنی در زمان راه اندازی و آغاز به کار خبرگزاری کُردپرس در سنندج سردبیر دبیر بخش کُردی این رسانه را در مدت زمان بیش از یک سال همزمان با کار در هفته نامه سیروان بر عهده داشت.

این روزنامه نگار و فعال فرهنگی در کردستان همچنین در دو بخش ترجمه به زبان کُردی و همچنین دوبله فیلم ها و سریال های تلویزیونی به زبان کُردی نیز آثار متعددی دارد.

زنده یاد حسنی روز یکشنبه دی ماه سال 91 جان به جان آفرین تسلیم کرد و در حالی که تنها 39 سال سن داشت خیلی زود از میان ما رفت. روحش شاد، یادش گرامی.

در همان سال (یعنی سال91) به مناسبت چهلمین روز درگذشت این مرحوم مراسم  گرامیداشت، یاد و خاطره اش در سنندج برگزار شد.

در این مراسم که توسط خانه مطبوعات استان کردستان، هفته نامه سیروان و انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان در سینما بهمن سنندج برگزار شد شماری از مدیران و مسئولان استانی، خانواده مرحوم حسنی، جمع زیادی از روزنامه نگاران، خبرنگاران، هنرمندان، شاعران، ادبا و نویسندگان استانهای کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام دور هم گرد آمدند و یاد و خاطره این روزنامه گار فعال کردستانی را گرامی داشتند.

در این آیین تعدادی از مسؤلان فرهنگی، نویسندگان و روزنامه نگاران در ارتباط با شخصیت، جایگاه و فعالیت های مرحوم حسنی به ایراد سخنرانی پرداختند و قرائت شعر توسط تعدادی از شعرا و اجرای موسیقی مرتبط نیز توسط هنرمندان اجرا گردید.

در پایان این مراسم، تندیس خبرنگار اثر كاوه خداكرمی به همراه تابلوی از آیات قرآن كریم از طرف خانه مطبوعات استان كردستان، هفته نامه سیروان و انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان به عنوان یادبود به مادر مرحوم حسنی (که چند ماه بعد از درگذشت پسرش وی نیز دارفانی را وداع گفت) اهداء شد.

همچنین قبل از برگزاری این مراسم، نماد خبرنگار (گرامیداشت شهید محمود صارمی) در بوستان خبرنگار سنندج، جنب خبرگزاری جمهوری اسلامی به دست مادر این روزنامه نگار پرده برداری شد.

بی شک یاد کردن از انسانهای دلسوز، فعال و بزرگ در هر جامعه ای همواره به مثابه چراغی فراروی انسانها در یافتن راه رستگاری خویش بوده است و خوشبختانه در میان آداب و رسوم کُردها و فرهنگ این ملت یاد کردن و گرامیداشت فرهیختگان، نویسندگان، هنرمندان و فعالان عرصه های مختلف جامعه یک فرهنگ و اصل ارزشمند است و این مهم ستودنی است، اما متاسفانه همین فرزانگان و عالمان و هنرمندان و خادمان مردم در طول حیات آنگونه که شایسته و بایسته است مورد احترام و عزت و حمایت قرار نمی گیرند و همواره با مظلومیت ها و طعنه های بیشمار و کم و کسری های زندگی عادی هم مواجه هستند و از ایده ها و افکار و عقاید و آثار آنان در زمان حیاتشان به مانند زمان بعد از مرگ استقبال نمی شود و این دردی شده که درمان و رفع آن سالهاست بی نتیجه مانده است.

باید گفت چه بسیار فرهیختگان، عالمان، دانشمندان، هنرمندان و نویسندگان بسیاری در جامعه ما عمری را صرف تحقیق، مطالعه، تدریس و خدمت کردند و عاقبت ساکت و آرام چهره در نقاب خاک فرو کشیدند بی آنکه جامعه آنها را بشناسد یا خدمات و تلاش هایشان را ارج نهد که ضروریست بیشتر به خود آئیم و قدر و منزلت فعالان عرصه های مختلف جامعه و خادمان مردم را در حوزه های علمی، هنری، فرهنگی، صنعتی، ورزشی و دیگر بخش ها را بیش از پیش بدانیم و در زمان حیاتشان ضمن تجلیل و تکریم از آثار و دست آورد هایشان بیشتر و بهتر بهره بگیریم.

ما بدون فرزانگان و فرهیختگان و شاعران و فعالان حوزه فرهنگ و رسانه هویتمان را از دست می دهیم، ضروری تر از گذشته لازم است فرهنگ و فرهنگ پروران و فرهنگ نویسان و فرهیختگان و خادمان این دیار را در حوزه های مختلف دوست بداریم و آنها را حمایت کنیم و همین امروز همت کنیم چون فردا دیر می شود.

 یحیی صمدی/ سنندج 16 دی ماه 97