جزئیات توافق آمریکا و ترکیه بر سر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه

سرویس جهان- وزارت دفاع آمریکا هدف از توافق اخیر این کشور با ترکیه را تلاش برای اجرای مکانیسم امنیتی درازمدت در جهت رفع نگرانی های ترکیه درباره شمال سوریه توصیف کرد.

سرویس جهان- وزارت دفاع آمریکا هدف از توافق اخیر این کشور با ترکیه را تلاش برای اجرای مکانیسم امنیتی درازمدت در جهت رفع نگرانی های ترکیه درباره شمال سوریه توصیف کرد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، در حالی که انتظار می رفت با تشدید حملات لفظی مقامات ترکیه، حمله نظامی جدید علیه نیروهای کرد سوریه در شمال این کشور آغاز شود، ترکیه و ایالات متحده آمریکا از نزدیک شدن ایده های دو طرف به هم درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و توافق بر سر حل این مشکل خبر دادند.

با وجود این که سفارت آمریکا در ترکیه، در بیانیه ای که منتشر کرده از تشکیل مرکز عملیات مشترک برای ایجاد منطقه امن، کریدور صلح و بازگشت آوارگان سوریه از ترکیه خبر داده است، شان رابرتسون، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در گفتگو با خبرنگاران، هدف از گفتگوهای فشرده چند روز اخیر و توافق دو طرف را ایجاد مکانیزمی درازمدت، قدم به قدم با تشکیل مرکز عملیات مشترک در ترکیه و در جهت رفع نگرانی های ترکیه دانست.

نگرانی ترکیه در سوریه عبارت است از اقدام کردهای سوریه به تشکیل منطقه خودمختار در شمال سوریه که به گفته ترکیه، با توجه به ارتباط کردهای سوریه با پ.ک.ک ممکن است این ساختار تاثیر منفی بر امنیت ترکیه داشته باشد. بنابراین، ترکیه می خواهد با ایجاد منطقه امنی به عمق 32 کیلومتر در شمال سوریه و کنترل آن توسط ارتش این کشور، نیروهای کرد را از این منطقه بیرون براند. اما آمریکا می گوید ایجاد منطقه ای به عمق کمتر از نصف عمق پیشنهاد شده توسط ترکیه کافی است و ارتش آمریکا و ترکیه به طور مشترک می توانند کنترل این منطقه را در دست داشته باشند و نگرانی های ترکیه رفع شود.

شان رابرتسون هدف از ایجاد مرکز عملیات مشترک در ترکیه را تلاش برای ادامه برنامه ریزی و اجرای آن در مورد شمال سوریه دانسته است اما به نوشته سی ان ان، از اقداماتی از جمله ایجاد منطقه امن، کریدور صلح و بازگشت آوارگان سوری از ترکیه صحبتی به میان نیاورده است.

نیکولاس هراس، پژوهشگر مسائل خاورمیانه هدف آمریکا از توافق جدید با ترکیه را جلوگیری از اقدام یکجانبه نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه دانست و در صفحه توییتر خود نوشت: آمریکا صرفا می خواهد به گفتگو با ترکیه ادامه دهد و این فرصت خوبی است.

شان رابرتسون درباره چگونگی اجرای مکانیسم امنیتی در جهت رفع نگرانی های ترکیه افزود: این مکانیسم طی چند مرحله اجرا خواهد شد و آمریکا آماده است برخی اقدامات را قدم به قدم و همزمان با ادامه گفتگوها با ترکیه اجرا کند.