جزییات ترک خوردگی طرح کلیدی ستاد احیای دریاچه ارومیه

سرویس موکریان_تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه به طول 750 متر ترک خوردگی دارد.

سرویس موکریان_تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه به طول 750 متر ترک خوردگی دارد.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، روزنامه جوان در گزارشی با عنوان «ترک خوردگی تونل و شکست احیای دریاچه ارومیه» به جزییات ترک خوردگی تونل انتقال آب زاب پرداخت.

جوان نوشت: بر اساس آخرین گزارش‌ها، ۹۵ درصد دریاچه ارومیه خشک شده است و در بدترین وضعیت تاریخی خود به سر می‌برد.

دیگر آبی وجود ندارد و از آن بدتر تونلی که از آن به عنوان طرح کلیدی و مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه نام برده می‌شد تا آب مورد نیاز را به این نقطه انتقال دهد هم به طول ۷۵۰ متر دچار ترک خوردگی‌های متعددی شده و نمی‌توان روی آن حساب باز کرد.

نزدیک دو سال است که هر بار درباره افتتاح تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه صحبت می‌شود و این کار را به زمان دیگری موکول می‌کنند. هر چند در صورت بهره‌برداری از این تونل، باز هم آب کافی برای رسیدن به تراز اکولوژیک دریاچه مسیر نخواهد شد با این حال بنا بر اعلام مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، این تونل و پروژه مهم «به طول ٧۵٠ متر ترک خورده است.»

کریم شیبانی با بیان اینکه ترک خوردگی‌های متعدد تونل انتقال آب به طول ۷۵۰ متر، انتقال آب به دریاچه ارومیه را متوقف کرده است، می‌گوید: «شتاب زدگی در مطالعات و آبگیری زودتر از موعد تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه، سبب بروز ترک خوردگی‌های متعدد در این تونل شده است. عملیات اجرایی ترمیم نقاط ضعف گذشته با سرعت پیش می‌رود و امیدواریم تا پایان سال زمینه انتقال ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به صورت سالانه از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه را مهیا کنیم.» اظهارات این مسئول در شرایطی است که استاندار آذربایجان غربی اواخر هفته گذشته در دیدار با اساتید دانشگاهی فعال در حوزه احیای دریاچه ارومیه با تأکید بر ضرورت گفت‌وگوی شفاف و صادقانه با مردم در بحث احیای دریاچه گفته بود: «تن‌ها ۷۵۰ متر از احداث کامل تونل انتقال آب به دریاچه باقی مانده و مشکل حادی برای اتمام آن وجود ندارد.»