راه‌آهن میاندوآب-سقز اجرایی می شود

سرویس کردستان- در حال حاضر در این فرودگاه دو پیمانکار در بخش ابنیه و جاده جایگزین سقز-مریوان مشغول به‌کار هستند و به‌زودی پیمانکار سومی نیز برای ادامه باند آغاز به کار می‌کند.

سرویس کردستان- در حال حاضر در این فرودگاه دو پیمانکار در بخش ابنیه و جاده جایگزین سقز-مریوان مشغول به‌کار هستند و به‌زودی پیمانکار سومی نیز برای ادامه باند آغاز به کار می‌کند.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان مکریان ،​​​​​محسن بیگلری در گفت‌وگ با تسنیم، با قدردانی از رئیس‌مجلس و نمایندگان مجلس بابت موافقت در کلیات تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان و منطقه ویژه اقتصادی سقز، دیواندره و بیجار اظهار داشت: ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان و منطقه ویژه اقتصادی سقز، دیواندره و بیجار باعث توسعه چندجانبه در کردستان می‌شود و از آرزوهای دیرینه مردم این خطه از سرزمین بوده و با مطالعه انجام شده است.

وی گفت: ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان و منطقه ویژه اقتصادی سقز، دیواندره و بیجار صددرصد سبب توسعه، ایجاد کسب‌وکار جدید و اشتغال پایدار در کردستان می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که آیا شورای نگهبان نیز لایحه ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان و منطقه ویژه اقتصادی سقز، دیواندره و بیجار را تصویب می‌کند یا خیر، تصریح کرد: بنده باتوجه به اینکه اعضای کمیسیون بودجه در مجلس، جلسه‌ای با آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، کدخدایی سخنگو و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان و ره‌پیک عضو حقوقدان شورای نگهبان داشته‌ایم، بسیار خوش‌بین و امیدوار هستیم که این طرح در شورای نگهبان نیز تصویب شود.

آخرین وضعیت فرودگاه سقز

وی در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار تسنیم که آیا زیرساخت‌های لازم برای ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان فراهم می‌شود، ادامه داد: وجود فرودگاه یکی از موارد ضروری این طرح است که "فرودگاه سقز" در 50 کیلومتری بانه یکی از امتیازات بزرگ و در این بخش نگرانی نداریم چراکه در شهرهای دیگری که منطقه آزاد هستند، این فاصله وجود دارد.

بیگلری همچنین گریزی به آخرین وضعیت فرودگاه سقز زد و افزود: در حال حاضر در این فرودگاه دو پیمانکار در بخش ابنیه و جاده جایگزین سقز-مریوان مشغول به‌کار هستند و به‌زودی پیمانکار سومی نیز برای ادامه باند آغاز به کار می‌کند.

اختصاص 30 میلیارد تومان اعتبار به پروژه جاده جدید سقز-بانه

وی اضافه کرد: همچنین جاده کرمانشاه-میاندوآب در محدوده سقز تا دو سال آینده کلاً به اتمام می‌رسد و پروژه جاده جدید سقز-بانه نیز در حال انجام و بنده از منابع مالی که در اختیار خود نمایندگان است، 30 میلیارد تومان به آن اختصاص داده‌ام.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه جاده جدید سقز-بانه از پیشرفت فیزیکی خاصی برخوردار است و امیدواریم با اختصاص این 30 میلیارد تومان اعتبار، اقدامات به‌صورت اساسی پیش برود.

آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن میاندوآب-سقز

وی بیان کرد: وجود 200 پاساژ، مراکز عمده خرید، هتل 5 ستاره و چندین هتل، مهان‌پذیر، رستوران‌ و مراکز رفاهی در بانه از دیگر امتیازاتی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس خاطر نشان کرد: در حوزه زیرساخت احداث راه‌آهن میاندوآب-سقز کارهای خوبی انجام شده و امیدواریم با توجه به ایجاد ردیف بودجه‌ای که انجام شده است، در آینده عملیات اجرایی آن را آغاز کنیم.

وی عنوان کرد: امیدوارم با این اقدامات و ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان و منطقه ویژه اقتصادی سقز، دیواندره و بیجار اقدامات مبارکی در استان کردستان اتفاق بیفتد و به‌جد پیگیر رفع نگرانی‌هایی که در حوزه زیرساخت‌های این طرح وجود دارد، هستیم.

دولت زیرساخت‌های ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان را فراهم کند

بیگلری خطاب به دولت افزود: انتظار داریم دولت در فراهم‌کردن زیرساخت‌های ایجاد منطقه آزاد بانه-مریوان و منطقه ویژه اقتصادی سقز، دیواندره و بیجار به‌ویژه ما را کمک کند و عزم جزم داشته باشند و در زمینه‌ها‌ی لازم کارهای کارشناسی انجام و زیرساخت‌ها را فراهم کنند.

وی اظهار داشت: انتظار داریم دولت سرعت انجام پروژه‌های عمرانی در دست اقدام را افزایش بدهد تا بلکه هر چه سریع‌تر این پروژه‌ها به اتمام برسند و شاهد اتفاقات خاصی در استان کردستان باشیم.

امیدواریم وعده‌های "نوبخت" در سفر به کردستان "توخالی" نباشد

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس همچنین با اشاره به سفر هفته قبل "نوبخت" به کردستان تصریح کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این سفر برای اختصاص اعتبار به جاده جدید "کرمانشاه-میاندوآب " و "سنندج-مریوان" وعده‌هایی به ما دادند، اما امیدواریم وعده‌هایشان اجرایی شود و تنها وعده توخالی نباشد.

بیگلری اذعان کرد: جاده "سنندج-مریوان" 748 پیچ دارد و وضعیت نامناسبی دارد و انتظار داریم دولت توجه بیشتری به این جاده و ایجاد زیرساخت‌های لازم در این محور بکند تا بلکه هرچه سریع‌تر پروژه جاده جدید به اتمام برسد.