ماجرای تخلفات شهرداری بانه و پروژه های بلاتکلیف بانه

سرویس کردستان_ عضو شورای اسلامی بانه در گفت وگو با خبرنگار کردپرس به زوایای پنهان شهرداری و تخلفات صورت گرفته در شهرداری بانه اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری بانه با مشکلات فراوان دست پنجه نرم می‌کند و نیاز است شهروندان در مورد بسیاری از مسایل آگاهی داشته باشند و استاندار استان از اختیارات قانونی خود برای رفع مشکل استفاده کند.

سرویس کردستان_ عضو شورای اسلامی بانه در گفت وگو با خبرنگار کردپرس به زوایای پنهان شهرداری و تخلفات صورت گرفته در شهرداری بانه اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری بانه با مشکلات فراوان دست پنجه نرم می‌کند و نیاز است شهروندان در مورد بسیاری از مسایل آگاهی داشته باشند و استاندار استان از اختیارات قانونی خود برای رفع مشکل استفاده کند.

​​​​​​​کردستان مصطفی زاده عضو شورای اسلامی شهر بانه در گفت وگو با خبرنگار کرد پرس گفت: از زمان شروع فعالیت شوراها اختلاف بر سر انتخاب شهردار بین اعضای شورا شکل گرفت و تاکنون این اختلافات همچنان در بین اعضا وجود دارد.
این عضو شورا افزود: شهردار فعلی بانه با رای چهار نفر از اعضای محترم شورا به عنوان شهردار انتخاب شد. شهردار کنونی از دیدگاه چند تن از اعضای شورا و بسیاری از شهروندان بانه ای توانایی و تخصص لازم برای مدیریت شهرداری را ندارد.
مصطفی زاده ادامه داد: ما در قبال شهروندان وظایفی داریم که باید به وظایف خود به صورت یک تیم عمل کنیم و عملکرد ما به صورت جمعی محاسبه می شود اما شهردار بانه هیچگاه تعامل درستی برقرار نکردند و بیشتر به اختلافات دامن زدند.
وی یاد آور شد: از همان ابتدای شروع فعالیت شورا و شهرداری در بسیاری از فعالیت ها موارد قانونی رعایت نمی شد و به صورت شفاهی تذکراتی داده می شد اما کار به جایی رسید که ناچارا سال گذشته با امضای چند نفر از اعضای شورا مواردی به حراست استانداری، دفتر امور شهری و دیگر نهادهای نظارتی جهت پیگیری اعلام شد.
وی ادامه داد: همه ی موارد تخلفات در شهرداری به رئیس شورای وقت تذکر داده می شد و ایشان هم با شهرداری مکاتباتی انجام دادند و درخواست نمودند تا پرونده ها جهت بررسی به شورا تحویل داده شود که هنوز هم به دست شورا نرسیده است. بنابراین تخلفات به سازمان بازرسی و حراست استانداری ارجاع داده شد.
وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در شهرداری بانه گفت: بکارگیری افراد وابسته یکی از این تخلفات است و همچنین در شهرداری نحوه ی تعامل با پیمانکاران سلیقه ای و دلخواه مسئول امور مالی و شهردار بود طلب برخی از پیمانکاران کامل پرداخت می شد و اما به برخی دیگر مبلغ ناچیزی پرداخت می کردند
وی افزود: برای بسیاری از فعالیت های عمرانی از جمله سنگفرش پیرمراد، پارک شورا و محله ی بنی رزان و... قراردادی وجود نداشت و یا در پایان طرح های عمرانی مجوز گرفته و مناقصه برگزار می شد، که این مورد هم جز موارد سوال از شهردار بود که خیلی ساده و با عدم آگاهی به سوال ها پاسخ دادند در حالی که در طرح سوال ها پیوست مدارک که نشان دهنده ی تخلف قانونی در این پروژه ها بود برای شهردار ارسال شده بود
مصطفی زاده افزود: در یک برهه زمانی مجوز پروژه های عمرانی در جهت تسریع در انجام پروژه ها، تا سقف معاملات 230میلیون تومان به شهردار داده شد اما مشروط به اینکه طرح ها برای تأیید نهایی به شورا ارجاع داده شود که تاکنون پس از گذشت بیش از دو سال در اجرای پروژه های شهرداری این اقدام صورت نگرفته و تنها پروژه ها جهت استحضار به شورا ارجاع داده شده و عملاً تاییدیه از شورا اخذ نشده است.

وی ادامه داد: یکی از سوالات بنده از شهردار در بحث اخذ مجوز پروژه ها از شورا بود و جالب اینکه شهردار بانه در پاسخ به این سوال قید کرده بود که اعضای شورا در جلسات بازگشایی حضور داشته اند و نماینده همه اعضاء هستند پس نیاز به کسب مجوز از شورا نیست.
این عضو شورای اسلامی بانه گفت: جالب است که شهردار بانه پس از چهار سال عضویت در شورا و دوسال شهرداری هنوز آگاهی ندارند که اعضای شورا حاضر در این کمیسیون تنها عضو ناظر هستند و به تنهایی حق رای ندارند و حتی در کمیسیون معاملات نیز که شورا عضو ناظر است برای تایید نهایی، مصوبات به شورا ارجاع داده می شود.
مصطفی زاده اظهار داشت: متاسفانه شهردار بانه روحیه ی مشورتی نداشت و پیشنهادات را قبول نمی کرد و در واقع روابط شهردار با اعضای شورا گزینشی و از پیش تعریف شده بود. جای تعجب دارد ایشان که خود چهار سال عضو شورا و دست راست شهردار بوده اند در پاسخ سوال بنده در این مورد ذکر کرده اند که شورا نهادی مشورتی نیست و تنها نهادی نظارتی است و بعد از شش سال هنوز به این مسائل آگاهی ندارند یا به نفعشان نیست که بدانند.
گزارش به نهادهای نظارتی
مصطفی زاده اظهار داشت: چندین مورد از تخلفات شهرداری همزمان با حراست استانداری به دفتر امور شهری نیز گزارش داده شد.

مصطفی زاده گفت: این شهر با کمبود فضای سبز، فضای تفریحی فرهنگی و ورزشی مواجه است . در این دوره حتی از فضاهای احداث شده در سالیان گذشته نیز نگهداری نشده است و بسیاری از فضاهای سبز و تفریحی بانه در حال تخریب هستند.
همچنین در مورد سنگفرش مجدد معابر عنوان کرد: در آغاز بکار دوره جدید شورا بسیاری از معابر سنگ فرش شده بود و باتوجه به کمبود بودجه نیاز به دوباره کاری نبود و سنگفرش مجدد این معابر تنها هدر رفتن بودجه ای بود که می توانست در جای بهتری صرف شود.

پروژه های بلاتکلیف
وی گفت: بسیاری از پروژه های عمرانی بعد از سه سال هنوز ناتمام مانده است، در بلوار کردستان به دلیل اینکه مدیریت شهرداری در این دوره نتوانست سهمیه قیری برای شهر بانه دریافت کند، یک لاین از بلوار از سه سال قبل همچنان آسفالت نشده و نیمه کاره رها شده است که متاسفانه باعث وقوع تصادفات و مشکلات عدیده گشته و کارخانه آسفالت هم به دلیل کمبود مصالح تقریباً غیر فعال است.
مصطفی زاده افزود : احداث موزه و فرهنگ سرا یکی از پروژه های ناتمام شهرداری است که به دلیل مخالفت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی با احداث موزه در این محل، متوقف شد؛ اما این مکان باتوجه به هزینه های بسیار صرف شده در آن و پیشرفت خوب پروژه ، قابلیت احداث و استفاده بعنوان فرهنگ سرا و سالن سینما باتوجه به برگزاری سالانه ی چندین جشنواره ی فرهنگی کشوری و منطقه ای در شهرستان بانه و کمبود فضای فرهنگی برای این مناسبات را داشت اما متاسفانه بعد از گذشت دو سال و نیم هنوز هیچ اراده ای برای ادامه ی پروژه وجود ندارد درحالی که در جای جای شهر کلنگ زنی برای ساخت مجتمع فرهنگی صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: سالن سینما و سالن شهر بازی مجتمع فرهنگی- تجاری بهشت بانه به وسعت چند هزار متر مربع هم از دیگر پروژه های شهر بانه است که به دلیل اختلاف با سرمایه گذار و عدم پیگیری و حل مسئله همچنان بلاتکلیف است. این در حالی است که فرزندان این شهر از ابتدایی ترین امکانات تفریحی و رفاهی در شهر بانه محروم هستند.
وی با اشاره به اینکه مردم بانه مطالبه گر هستند افزود: مردم می توانند با انتقاد و مطالبه گری ما را از مشکلات و مسائل شهر آگاه کنند اما متاسفانه در این دوره صدای نقدها و مطالبه گری مردم در نطفه خفه شد و راهی برای نقد و اعتراض مردم باقی نماند به همین دلیل در شهر بانه به جای پیشرفت شاهد پس رفت و عقب ماندگی هستیم.
پای لنگ آربابا لند
مصطفی زاده به پروژه بلاتکلیف آربابا لند اشاره کرد وخاطر نشان کرد: به دلیل عدم رضایت مسئولین سابق استانی علیرغم درخواست ما سرمایه گذار خارجی از پروژه آربابا لند حذف نشد اما تاکید شد که بخش هایی از پروژه به سرمایه گذاران داخلی واگذار خواهد شد که متأسفانه عملی نشد.

وی به پیگیری ها و نشست با مسئولان استانی اشاره کرد و افزود: بیش از یکسال قبل ضرب العجلی برای سرمایه گذار خارجی تعریف شد و مصوب شد در صورت عدم اجرای تعهدات از سوی سرمایه گذار مغازه های دور میدان پیرمراد پلمب شود؛ مغازه ها تنها یک روز پلمب شد و سرمایه گذار به اختیار خودش آنها را باز نمود اما شهرداری در این مورد هیچ اقدامی انجام نداد و حتی سوله ای که به عنوان ضمانت در اختیار شهرداری بود به سرمایه گذار تحویل داده شد همچنین به دلیل عدم نظارت شهرداری مغازه های این محدوده بی رویه و بدون داشتن هیچ پلان و نقشه ای همچنان رو به افزایش است.
این عضو شورای اسلامی بانه یاد آور شد: شهردار بانه که در دوره چهارم عضو شورا و رئیس شورا بودند، در مصاحبه های تصویری و مطبوعاتیشان پروژه آربابا لند را یکی از پروژه های عظیم گردشگری و سرمایه گذاری غرب کشور نام برده و از افتخارات خود می دانستند و معتقد بودند چنان پروژه ی عظیم و سود آوری است که از لحاظ درآمدی از بازار بانه پیشی می گیرد و درآمد پایداری برای شهرداری است و با ژست های مختلف صدها عکس با پروژه ثبت نمودند،اما اکنون در جواب طرح سوال بنده این پروژه را از ابتدا و از ریشه اشتباه خوانده اند .
وی گفت: بر اساس اطلاعات موجود بخش قابل توجهی از زمین ها متعلق به راه و شهرسازی است و قرار بوده بر اساس تفاهمنامه ای با راه و شهرسازی استان ،این زمین ها به شهرداری بانه واگذار شود که متاسفانه بخاطر عدم مدیریت کارآمد زمین ها به شهرداری واگذار نشد و عملا پروژه ی آربابالند هم از حوزه ی اختیارات شهرداری بانه خارج و به راه و شهرسازی سپرده شد و عظیم ترین پروژه ی غرب کشور در ابتدای راه متوقف ماند.

عضو شورای اسلامی شهر بانه در بخش دیگری از سخنانش به شعارهای بی عمل شهردار اشاره کرد و گفت: قرار بود بانه به عنوان نخستین شهر پاک، نخستین شهر موزاییک فرش، سومین شهر بدون گدا و نخستین شهر کتاب ایران معرفی شود اما این پروژه ها چون بدون مطالعه و کارشناسی نشده بودند همان در حد شعار باقی ماندند و هیچگاه عملی نشدند
به گفته این عضو شورا تنها 2 مورد کوچه کتاب اجرایی شد که در حال حاضر عملا تعطیل هستند و شهر بدون گدا هم فقط یک شعار بود. و همچنین کارگاه موزاییک شهرداری هم که قرار بود برای تبدیل بانه به عنوان اولین شهر موزاییک فرش ایران یک لحظه از حرکت نایستد، تا این لحظه تعطیل میباشد.
وی ادامه داد: یکی از وعده های شهردار بانه استفاده از ظرفیت نخبگان، فعالان مدنی، انجمن های مردم نهاد و رسانه ها بود در حالی که در این دوره این ظرفیت ها به کل فراموش شد و درها به روی مردم بسته شد.

شورا یا خیریه
وی با اشاره به ماده 17 شورا ادامه داد: بسیاری از نامه های که به شورا ارسال می شود مربوط به امور خیریه است در حالی که رسیدگی به امور خیریه وظیفه اصلی شورا نیست چراکه انجمن های خیریه و نهادهای مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در این زمینه فعالیت می کنند.
این مسئول گفت: شورا اسلامی بانه عملا کارهای مربوط به امور خیریه انجام می دهد و بسیاری از مصوبات شورا مربوط به امور خیریه است اما برای فعالیت های فرهنگی کاملا سلیقه ای برخورد می شود و در بیشتر موارد به انجام نمی رسد.
مصطفی زاده به وعده های شورای اسلامی بانه اشاره کرد و گفت: قرار بود شورای شهر، اتاق شیشه ای باشد و در همه ی موارد شفاف سازی شود و بر طبق قانون جلسات شورا علنی و با حضور خبرنگاران و مردم برگزار شود اما هیچ کدام از این وعده ها علنی نشد و حتی در یکی از جلسات شورا علیرغم دعوت از خبرنگاران، اجازه ورود به انها داده نشد.

طرح سوال از شهردار
این عضو شورا اسلامی بانه به طرح سوال از شهردار اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از بازداشت موقت شهردار و آزادی وی ،سازمان بازرسی گزارشی از تخلفات انجام شده مجموعه ی شهرداری به ما ارائه دادند.
وی با بیان اینکه تخلفاتی که در گذشته انجام شده اداری و جدا از این دوره است افزود: در واقع امکان ندارد حجم وسیعی از تخلفات درون مجموعه بدون اطلاع شهردار انجام شده باشد چراکه بسیاری از کارها به دستور و امضای خود شهردار انجام شده است
وی یاد آور شد: بعد از تغییر هیات مدیره جدید و تحولات شهرداری 37 روز در شورا جلسه ای برگزار شد، نخستین جلسه بعد از حضور اعضای شورا در سازمان بازرسی برگزار شد، و متأسفانه در چند ماه اخیر تا بدین لحظه، دسترسی به رئیس شورا نه برای شهروندان که حتی برای خود اعضای شورا و مسئولین ادارات هم امکان پذیر نیست.
مصطفی زاده اظهار داشت : در این دوران به خاطر اراده بر رسانه ای نمودن برخی مسائل از طرف شهردار تهدید شده ام اما بنده بر انجام رسالتم مصمم هستم.
وی اظهار داشت: بعد از اتفاقات اخیر برحسب مسئولیتم از شهردار طرح سوال کردم و 35 سوال مطرح شد که به امضای سه نفر از اعضای شورا رسید که 2 نفر از اعضا به دلایل نامعلوم از طرح سوال انصراف دادند
عضو شورای اسلامی شهر بانه عنوان کرد: سوالها در زمینه تخلفات اداری و مالی صورت گرفته و سؤمدیریت شهردار بود که نشان از عدم تخصص و توانایی و ناآگاهی وی به بحث مدیریت شهری و همچنین سواستفاده از رای اعضای شورا به عنوان نمایندگان مردم و سواستفاده از منابع مالی شهرداری که سهم مردم بانه است، میباشد.
مصطفی زاده اظهار داشت: مدارکی وجود دارد دال بر اینکه آنچه در سازمان بازرسی و سوالات شورا عنوان شده، صورت گرفته چراکه باور داریم سازمان بازرسی با هیچ کس مشکل شخصی ندارد.
وی افزود: باتوجه به اطلاعاتی که همه اعضای شورا از تخلفات وسیع صورت گرفته داشتند و باتوجه به اوضاع بغرنج شهرداری و استعفاهای پی در پی و مشکلات فراوان انتظار می رفت تمام اعضای شورا که برای نشستن در آن جایگاه از مردم رای اعتماد گرفته اند، حرمت رای و اعتمادمردم را نگه دارند و برای بهسازی امور در طرح سوال و استیضاح شهردار هماهنگ باشند که اینگونه نشد و شهرداری که با چهار رای از پیش تعیین شده آمد بعد از تخلفات بیشمار و احضار به دادگاه، با شش رأی موافق ابقا شد که جای بسی تعجب است!!
وی اظهار داشت: شهردار بانه پس از افشای اتهامات تلاش کرد تمامی بحث ها را به المان خلفای راشدین ربط دهند در حالی که در سازمان بازرسی مطلقا هیچگونه بحثی در مورد المان نشد.
کردستان مصطفی زاده گفت: همراه با طرح سوالات نامه ای به رئیس شورا مبنی بر ابلاغ سریع و بدون فوت وقت سوالات به شهردار داده شد که رئیس شورا وقت کشی کرده و پس از ۶روز طرح سؤال به دست شهردار رسید و در 10 روزی کاری شهردار در سه جلد کتاب ۱۰۰ صفحه ای به سوالات بنده پاسخ دادند که متأسفانه تمامی جوابها نشان از نااگاهی به مدیریت مجموعه بود و توجهی به مستندات در سوالات نشده بود و چون خود شهردار با موضوعات نا آشنا هستند جواب سوالات تماماً توسط واحدهای زیربط شهرداری آماده شده بود.
وی افزود: اعضای شورا بدون آگاهی و بدون اینکه سوالات و پاسخها را مطالعه کنند ،جلسه طرح سوال از شهردار در روز اول ربیع اول نوزدهم آبان همزمان با سفر وزیر کشور بدون حضور بنده به عنوان تنها عضو سوال کننده و با حضور دیگر اعضای شورا در 20 دقیقه برگزار شد. بنده بعنوان موکل مردم شهرم و برای دفاع از حقوق آنان همچنان از شهردار سوال دارم و جواب های شهردار به هیچ عنوان قانع کننده نیست.

این عضو منتقد شورای اسلامی بانه اظهار داشت: به دلیل سفر وزیر کشور به بانه بنده با تاخیر به جلسه رسیدم در حالی که قبلا اعلام کرده بودم وعملا جلسه در ۲۰ دقیقه و بدون هیچ سوال و جوابی از شهردار و با کلی ابهامات در مورد ۶ رأی موافق به پایان رسید.
مصطفی زاده در پایان اعلام کرد: بنده از همین تریبون بخاطر اشتباهاتی که ناشی از کم تجربگی یا اعتماد نادرست به سیستم مدیریت شهرداری بود از مردم بانه پوزش میطلبم و اعلام می دارم که حدود یک ماه قبل طی نامه ای رسمی، خطاب به رئیس شورا خواهان برگزاری جلسه ی رسمی و علنی طرح سؤال از شهردار با حضور متخصصان و کارشناسان، معتمدین،اصحاب رسانه و شهروندان عزیز بانه ای شده ام و امیدوارم رئیس شورا هرچه سریعتر اقدام به برگزاری این جلسه در راستای روشنگری افکار عمومی کند.
همچنین بنده بعنوان عضو شورای شهر و نماینده ی مردم بانه که باید پاسخگوی آنان باشم، باتوجه به عدم همراهی اعضای شورا در بحث استیضاح شهردار پس از تخلفات گسترده ی ایشان و مجموعه ی تحت مدیریتی ایشان از استاندار محترم استان کردستان آقای مرادنیا در راستای پیگیریهای آقای دکتر جمالی نژاد مدیر سازمان شهرداریهای وزارت کشور و همچنین مهندس ملکی، از استاندار کردستان تقاضامندم از اختیارات خود در جهت عزل شهردار بانه اقدام کند و شهر بانه را به چرخه ی توسعه بازگردانند.

همچنین از شهروندان شهرم بانه خواستارم از حقوق خود دفاع نمایند، درخواست هایشان از شهرداری و تمام ارگان های دولتی و غیر دولتی را بصورت قانونی پیگیری کرده و به احدی از افراد وابسته به سد معبر و پلیس ساختمان و غیره هیچ مبلغی پرداخت نکنند و ریشه ی رشوه را بخشکانند و همچنین وجوهی که برای انجام خدمات شهرداری ازجمله بتن ریزی کوچه ها و.... پرداخت می کنند نه بصورت دستی یا از طریق کارتخوان فلان مغازه بلکه از طریق شماره حسابهای اختصاصی و قانونی شهرداری پرداخت شود و پیگیر مطالبات خود باشند و اگر شاهد تخلفی بودند به ما به عنوان ناظر یا به حراست شهرداری اعلام کنند.