موافقت ایران با رسمی شدن سه گذرگاه مشترک با اقلیم کردستان

سرویس ایران- معاون استاندار حلبچه اعلام کرد که دولت ایران موافقت رسمی خود را با بین المللی شدن سه گذرگاه کیله،شوشمی و پشته میان ایران و اقلیم کردستان اعلام کرده است.

سرویس ایران- معاون استاندار حلبچه اعلام کرد که دولت ایران موافقت رسمی خود را با بین المللی شدن سه گذرگاه کیله،شوشمی و پشته میان ایران و اقلیم کردستان اعلام کرده است.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، کاوه علی کریم با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که ریاست جمهوری ایران با ارسال نامه ای رسمی به استانداری حلبچه موافقت خود را با رسمی شدن سه گذرگاه مرزی کیله و شوشمی- تویلا  و پشته _ شیخ صالح میان ایران و اقلیم کردستان اعلام کرده است.

معاون استانداری حلبچه افزود که بنا به موافقت انجام شده، این گذرگاه های مرزی می توانند به عنوان مرزهای تجاری و گردشگری  بین المللی، برای تبادلات تجاری و تردد مسافرین مورد استفاده قرار بگیرند.

همچنین در این اطلاعیه اشاره شده که اقدام بعدی این است که دولت اقلیم، موافقت ایران را به مقامات مربوطه در دولت مرکزی عراق اعلام کند و باید نشستی میان مقامات ایرانی و عراقی در این مورد و برای تصمیم گیری در مورد اقدامات نهایی عملی شدن این امر انجام شود؛ چرا که تصمیم گیری نهایی باید از سوی دولت عراق و دولت ایران صورت بگیرد.

کاوه علی اعلام کرده که پیشتر و در نشستی که میان مقامات استانداری حلبچه و هیئت جمهوری اسلامی ایران در مورد این گذرگاه های مرزی انجام شده، مقامات ایرانی اعلام کرده اند که این کشور تصمیم به رسمی شدن این مرزها گرفته و طرف اقلیم نیز درخواست کرده که این موافقت به صورت مکتوب به مقامات اقلیم اعلام شود که روند قانونی آن انجام پذیرد.

لازم به ذکر است که تاکنون چندین نشست میان مقامات اقلیم کردستان و مسئولان جمهوری اسلامی و همچنین مقامات مربوطه در دولت مرکزی عراق در مورد رسمی شدن این گذرگاه های مرزی انجام و طرفین بر ضرورت ایجاد زیرساخت های لازم در مرزهای مورد نظر تاکید کرده اند.