دو بانوی مهابادی، آلپ ایران را فتح کردند

سرویس موکریان_ رییس هیات کوهنوردی مهاباد گفت: "رقیه سعدنی" و "هما کرمی" بانوان کوهنورد این شهرستان موفق به فتح قله چهار هزار متری "سنبران" در استان لرستان شدند.

سرویس موکریان_ رییس هیات کوهنوردی مهاباد گفت:

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، دیاکو افشردل روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این ۲ کوهنورد با سابقه در یک صعود ۲ روزه موفق شدند این قله از رشته کوه‌های اشتران‌کوه واقع در استان لرستان را با موفقیت فتح کنند.

وی با بیان اینکه رشته کوه "اشتران‌کوه" به آلپ ایران نیز معروف است، ادامه داد: بلندترین نقطه این رشته‌کوه به نام "سنبران" به ارتفاع چهار هزار و ۱۵۰ متر بوده که یکی از یک‌هزار و ۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان به‌شمار می‌رود.

رییس هیات کوهنوردی مهاباد اظهار داشت: صعود به قله "سنبران" جزء صعودهای شاخص کشوری بوده و تیم‌های هیمالیانوردی آخرین تمرینات داخلی را در قله‌های این رشته کوه برگزار می‌کنند.

افشردل بیان کرد: "سنبران" بلندترین نقطه استان لرستان، رشته‌کوهی واقع در جنوب شرقی دورود تا شمال غربی الیگودرز و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است.

قله‌های بلند و پر برف، دره‌های ژرف و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع، روستاهای کوهپایه‌ای از جمله ویژگی‌های اشترانکوه است که به سبب بلندی در شعاع ۱۰۰ کیلومتری به خوبی پیداست، گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های هشت‌گانه که برخی از آن‌ها بلندتر از چهار هزار متر بوده و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه یا اشترانکوه معروف شده است.

مهاباد از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های مهم رشته کوهنوردی در کشور مطرح بوده و کوهنوردان این شهرستان در عرصه‌های داخلی و خارجی تاکنون موفق به فتح قله‌های مشهوری در جهان شده‌اند.

هم‌اکنون ۸۰۰ ورزشکار در تیم‌های مختلف هیأت کوهنوردی این شهرستان عضو هستند و این رشته ورزشی در بین شهروندان و به ویژه خانواده‌های مهابادی از محبوبیت زیادی برخوردار است.

شهرستان ۲۴۰ هزار نفری مهاباد دارای ۹ هزار ورزشکار در قالب ۴۳ هیأت، ۷۰ باشگاه خصوصی و ۲۰ باشگاه دولتی است