تجلیل از پیشکسوت موسیقی کردستان استاد مهدی حجت السادات

کوردانه- با حضور جمعی از هنرمندان، ادباء و فعالان فرهنگی و اجتماعی با حضور در منزل استاد مهدی حجت السادات از اساتید پیشکسوت حوزه موسیقی، نقاشی و خوشنویسی استان کردستان، از سالها تلاش، هنرنمایی و خدماتش در این عرصه ها تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

کوردانه- با حضور جمعی از هنرمندان، ادباء و فعالان فرهنگی و اجتماعی با حضور در منزل استاد مهدی حجت السادات از اساتید پیشکسوت حوزه موسیقی، نقاشی و خوشنویسی استان کردستان، از سالها تلاش، هنرنمایی و خدماتش در این عرصه ها تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، در این دیدار که به همت انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان و موسسه «تروسکه ی سنه ی فرهنگی» انجام گرفت، در این دیدار سید اسماعیل حسینی، امجد افتخار، دکتر فاتح عزت پور، داریوش راشد نسب، دکتر امید استادنوروزی و جلال شریعتی در ارتباط با توجه بیشتر به فرهنگ و هنر و تکریم اهالی هنر؛ و هنرنمایی و تلاشهای استاد حجت السادات به صورت کوتاه به ایراد سخنرانی پرداختند و تلاش های این هنرمند پیشکسوت را ستودند و همچنین امجد ویسی، کورش جلالی و محمود محمودی به مناسبت این دیدار به سرودن اشعاری کُردی پرداختند و خود استاد مهدی حجت السادات به همراهی بهرام خورشیدی از نوازندگان برجسته تار به اجرایی یکی دو قطعه از آثار قدیمی استاد پرداختند و ضمن تجدید خاطره این آثار برای جمع حاضر، گرمی و ارزشی هنری به این برنامه بخشیدند.

لازم بە ذکر است فتانه مرادی و یحیی صمدی از فعالان فرهنگی کردستان و از اعضای هیئت مدیره انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان مجری گری و مدیریت این مراسم را عهده دار بودند.

در پایان این دیدار از سوی مؤسسه مردم نهاد تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان لوح سپاس، همراه هدیه ای به استاد حجت السادات تقدیم و مجسمه مستوره اردلان به همسرش خانم افسانه نساج که همیشه و همواره همراه و حامی این هنرمند بوده است اهداء گردید تا همگامی و همراهی یک بانو با همسر هنرمندش نیز ارج نهاده شود و همچنین تابلوی هنری (خوشنویسی) اثر استاد محمدصابر صابر که به علت بیماری نتوانسته بود در این جلسه حضور پیدا بکند توسط همسر وی خانم شاهدُخت احسن به استاد حجت السادات تقدیم شد و همچنین توسط امجد افتخار رئیس انجمن خوشنویسان شهرستان سنندج به نمایندگی از این انجمن یکی از آثار خود را به استاد حجت السادات هدیه کرد و از سالها خدمات و تلاش وی در حوزه خوشنویسی تقدیر کرد.

گفتنی است استاد مهدی حجت اسادات  در سال 1327 در محله چهارباغ سنندج متولد شده است و با وجود اینکه بیش از هفت دهه زندگی کرده است، اما همچون جوانی شاد و سرزنده با شور و اشتیاق از عشق می گوید، عشق به هنر، عشق به ادب و عرفان و زندگی، عشق به وطن و ارزش های آن. عشقی که باعث شده امروز همه او را به عنوان هنرمندی متبحر در عرصه های هنری به ویژه موسیقی کُردی بشناسند.

او علاوه بر خوانندگی، هنر را با فراگرفتن نقاشی و خوشنویسی در خود به اوج رسانده است. اما با فعالیتی بیش از نیم قرن در حوزه موسیقی کُردی، چهره ای ماندگار از خود برجای گذاشته و در این عرصه خدمت شایسته و ارزنده ای به شعر و هنر موسیقی کردستان کرده است.

وی زمانی در محله قدیمی و هنرپرور «چهارباغ» در طول مسیر مدرسه آهنگ هنرمندان بزرگ کُرد را زمزمه می‌کرده است و صدای زیبایش تا سال‌ها فقط دوستان و اطرافیانش را بهره مند کرده بود؛ تا اینکه در سال 1346 مورد توجه استاد بزرگ موسیقی کُردی مرحوم «حسن کامکار» قرار می گیرد و از طریق وی وارد رادیو سنندج‌ می‌شود. به این ترتیب کار حرفه‌ای ‌این هنرمند پیشکسوت موسیقی کردستان، از ‌همان اواخر دهه 40 شمسی با ورود به رادیو آغاز شده و طی چند سال فعالیت در‌ کردستان بیش از 35 آهنگ را ضبط کرده است.